Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βοήθεια με ανιχνευτή αμμωνίας


TSDimi

Recommended Posts

Καλησπέρα

Θέλω την βοήθεια σας για την τοποθέτηση ανιχνευτή αμμωνίας.

Ο ανιχνευτής συνδέεται με αναλογικό πίνακα ανίχνευσης αερίων ??

Ο ανιχνευτής Τοποθέτειται σε ύψος όπως και των εκρηκτικών αερίων υγραερίου??

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, TSDimi said:

1) Ο ανιχνευτής συνδέεται με αναλογικό πίνακα ανίχνευσης αερίων ??

2) Ο ανιχνευτής Τοποθέτειται σε ύψος όπως και των εκρηκτικών αερίων υγραερίου??

1) Ναι. Και στα περιφερειακά του πίνακα συνδέονται οι ανιχνευτές, αναλόγως του αερίου που ανιχνεύει ο καθένας. Ο κάθε πίνακας έχει οδηγίες χρήσης. Προσέχουμε μόνο στις προδιαγραφές του να αναφέρει και ανίχνευση Αμμωνίας.

2) Έχω την εντύπωση ότι η ΝΗ3, σε ατμοσφαιρική πίεση και συνήθη θερμοκρασία (π.χ. 20οC), έχει μικρότερη πυκνότητα από τον αέρα.  

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

1) Ναι. Και στα περιφερειακά του πίνακα συνδέονται οι ανιχνευτές, αναλόγως του αερίου που ανιχνεύει ο καθένας. Ο κάθε πίνακας έχει οδηγίες χρήσης. Προσέχουμε μόνο στις προδιαγραφές του να αναφέρει και ανίχνευση Αμμωνίας.

2) Έχω την εντύπωση ότι η ΝΗ3, σε ατμοσφαιρική πίεση και συνήθη θερμοκρασία (π.χ. 20οC), έχει μικρότερη πυκνότητα από τον αέρα.  

ΝΗ3 έχει μορ. βάρος 17 έναντι 29 του αέρα.

Αν όμως είναι ΝΗ4ΟΗ (βάση) έχει 35.

Στην πράξη δεν ξέρω τι γίνεται...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, antloukidis said:

Στην πράξη δεν ξέρω τι γίνεται...

Αυτό πρέπει - αν θέλει - να μας το διευκρινίσει ο συνάδελφος που άνοιξε το νήμα και ζητάει βοήθεια (!)

Συνήθως οι ανιχνευτές Αμμωνίας, που συνδέονται με αναλογικό πίνακα ανίχνευσης αερίων, ανιχνεύουν Άνυδρη Αμμωνία (ΝΗ3).  Η άνυδρη Αμμωνία σε αέρια μορφή και θερμοκρασία αέρα δωματίου είναι ελαφρύτερη από τον αέρα - χαρακτηρίζεται ως πτητική ουσία - αλλά η τοποθέτηση του ανιχνευτή εξαρτάται από το είδος της εφαρμογής. 

Αν η Αμμωνία χρησιμοποιείται ως ψυκτικό βιομηχανικής ψύξης (R-717) τότε ανιχνεύουμε διαφυγή, αν χρησιμοποιείται κατά τη διαδικασία παραγωγής βιοντίζελ και άλλων χημικών διεργασιών (εδώ κολλάει η ένυδρη που στην ουσία είναι διάλυμα ΝΗ4+ και ΟΗ-) την ανιχνεύουμε και την συγκρίνουμε με το μέσο όριο επικινδυνότητας στον αέρα, αν χρησιμοποιείται σε εργαστηριακές εφαρμογές ανιχνεύουμε απλώς παρουσία κλπ, κλπ, κλπ.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χρησιμοποιείται για βιομηχανική ψύξη και θέλω να ανιχνεύσω την διαφυγή.

Απλά θέλω να βάλω ενα ανιχνευτή αμμωνίας εντος ψυχροστασίου για διαρροές.

Τοποθέτηση ανιχνευτή αμμωνίας μπαίνει στο ύψος όπως ο ανιχνευτής υγραερίου?  θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος συνδεσμολογία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ο ανιχνευτής ΝΗ3 πηγαίνει ψηλά σε αντίθεση με τον ανιχνευτή LPG. Το τελικό ύψος τοποθέτησης καθώς και τη θέση του αισθητήρα θα την αποφασίσεις εσύ.

Όλα (;;) τα εγχειρίδια χρήσης πολυζωνικών πινάκων ανίχνευσης αερίων, αναφέρουν λεπτομερείς οδηγίες συνδεσμολογίας και ρύθμισης αισθητήρων.

Η συνδεσμολογία είναι εύκολη, ορίζεις το όνομα του ανιχνευτή, το είδος της ανίχνευσης αερίου (CO, NH3, LPG κλπ), τα όρια συναγερμού (ppm) κλπ. Προφανώς τροφοδοτείς τον πίνακα με ξεχωριστή ασφάλεια από τον ηλεκτρικό πίνακα. 

Αν κολλήσεις κάπου, στείλε το manual του αισθητήρα και γράψε το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχεις. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.