Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατακτήριες ή μεταπτυχιακό


kostastl

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι είμαι καινούργιος στη σελίδα.Ειμαι πρωτοετής φοιτητής του ΤΕΙ μηχανολόγων μηχανικών στην Πάτρα.

Γνωρίζω ότι τα δικαιώματα των τειτζηδων είναι λιγότερα από αυτά των πολυτεχνειουχων.

Από όσο έχω ψάξει αυτά που θα με ενδιέφερε είναι η αεροναυπηγική. Και αυτό που έχω να ρωτήσω είναι αν γίνεται να κάνω μεταπτυχιακό (ως ένας φοιτητής ΤΕΙ) πάνω σε αυτό το αντικείμενο.Και αν γίνεται είναι καλύτερο να το κάνω στο εξωτερικό ή να δώσω κατατακτήριες για κάποιο τμήμα Πολυτεχνείου κυρίως της Πάτρας που έχει αυτή την κατεύθυνση.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά γινεται να κανεις μαστερ εκει , εδω το Π.Π δέχεται για διδακτορικό απόφοιτους ΑΕΙ Τ.Τ .

Σε πολλούς τομείς μπορείς μετα να ασχοληθείς , μην σε φοβίζει αυτό.

Κανε αυτό που νομίζεις οτι θα ειναι καλυτερο για σενα. Ακομα ειναι πολυ νωρίς ομως να κρίνεις την σχολή σου . Στα επόμενα εξάμηνα ξεκινάνε τα ΄΄καλα΄΄ ( ΜΕΚ, κατεργασίες , στοιχεια μηχανων, θερμοδυναμική ,μεταφορά θερμότητας κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν απόφοιτος από ΤΕΙ μηχανολογίας μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό επάνω στη διοίκηση βιομηχανικών επιχειρήσεων και αν οι αρμοδιότητες βασίζονται ακριβώς στην έννοια του όρου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ,καλά κάνεις και σκέφτεσαι το μέλλον ,αλλά προς το παρόν μην σε απασχολεί τόσο.

Προς το τέλος των σπουδών ζυγίζεις τα πράγματα και βλέπεις τι θα κάνεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στο μέλλον το δίπλωμα να χαρακτηρίζεται και ως μεταπτυχιακό. Τελείωσε το 1ο πτυχίο όσο πιο γρήγορα γίνεται και μέχρι τότε θα έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.