Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ληξιπρόθεσμες Οφειλές ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


aware

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν αφορά το τ.ΤΣΜΕΔΕ επίσκεψη από το τ.ΤΣΜΕΔΕ να σου τα τυπώσουν με τις οφειλές και τις προσαυξήσεις και με τον νέο κωδικό ειδοποιητηρίου ή τηλεφωνικά να σου τα στείλουν στο Mail ή στο φαξ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

έχω και εγώ κάποιες ληξιπρόθεσμες έως 31/12/2016

Ξέρει κανείς από που προκύπτουν αυτές οι οφειλές?

 

Δεν έχω αφήσει ειδοποιητήριο απλήρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δες ακριβώς πάνω από την ερώτηση σου, για να μάθεις τι ακριβώς αφορά αυτή η οφειλή και αν υφίσταται ως τέτοια ή όχι, οπότε να κινηθείς ανάλογα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 22/3/2019 at 11:29 ΠΜ, jim said:

έχω και εγώ κάποιες ληξιπρόθεσμες έως 31/12/2016

Ξέρει κανείς από που προκύπτουν αυτές οι οφειλές?

 

Δεν έχω αφήσει ειδοποιητήριο απλήρωτο.

Έπαθα παρόμοιο. Είναι 99% από αναδρομικά στο ΤΣΜΕΔΕ. Κοίταξε μην σε βγάλανε και ανασφάλιστο κιόλας. Θα βγαίνουν ανά εξάμηνο ειδοποιητήρια οπότε να περιμένεις κι άλλα. Μέχρι σήμερα έχουν βγει μέχρι και του 2013Β. Πρέπει να ελέγχεις στο tsmede.gr για την ανακοίνωση των ειδοποιητηρίων και μετά να πηγαίνεις στο "ειδοποίηση πληρωμής" όπως τον παλιό καλό καιρό μόνο που τώρα έχουμε και ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ...  Νομίζω από το 2013Α εξάμηνο υπήρξε προσαύξηση εισφορών στις ασφαλιστικές τάξεις (όχι σε όλους ανάλογα με την ασφαλιστική τότε τάξη τους) τότε (αναδρομική νομίζω;) με τον νόμο Σιούφα. Οι μηχανικοί (το ΤΕΕ νομίζω) πήγαν το θέμα στο ΣτΕ. Το ΣτΕ άργησε μερικά χρονάκια ως δικαστήριο που είναι και έκρινε την αύξηση νόμιμη. Επίσης το ΣτΕ έκρινε ότι συνταξιούχοι ένστολοι πρέπει να πάρουν πίσω αναδρομικά. Τώρα χωρίς έγγραφη ειδοποίηση για μια υπόθεση 6 ετών ή email, όποιος πρόλαβε πρόλαβε. Πχ για την εκκαθάριση για το 2013Β υπήρξε προθεσμία μέχρι 31/12/2018. Μετά πληρωμή μόνο μέσω ΤΣΜΕΔΕ γραφείο με προσαυξήσει υπερημερίας. Επίσης οι ληξιπρόθεσμες που φαίνονται στον ΕΦΚΑ είναι στην πραγματικότητα μεγαλύτερες γιατί δεν μπήκαν μέσα τμήματα της εκκαθάρισης όπως κλάδος Πρόνοιας και Επικουρικό. Κατά πάσα πιθανότητα βέβαια θα έκανες αυτό που σωστά έγραψε ο georgegaleos και δεν ανέφερες την απάντηση και στο forum.

Edited by Homer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Homer για την ενημέρωση, μάλλον αναδρομικά θα είναι από το 2013.

Έχω δει κατά καιρούς τις ανακοινώσεις στο site του ΤΣΜΕΔΕ περί αναρτήσεων ειδοποιητηρίων αναδρομικών, μπήκα με τα στοιχεία μου αλλά δε μου έβγαζε-βγάζει κάποιο ειδοποιητήριο. Εννοείται δεν έλαβα κάποια ειδοποίηση μεσώ email ή ταχυδρομικώς

Δεν έχω πάει στο ΤΣΜΕΔΕ ακόμα. Όταν πάω θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ στο ισόγειο, μου εκτύπωσαν ειδοποιητήριο με το ποσό οφειλής αναδρομικών (2012 και 2013).

Η πληρωμή γίνεται μέχρι 31/5 στα ταμεία Εθνικής τράπεζας ή τράπεζα Αττικής είτε με internet banking (κατάθεση στο λογαριασμό ΕΤΕ που αναγράφεται στο ειδοποιητήριο).

Με ενημέρωσαν ότι τον επόμενο μήνα θα "αναρτηθούν" και τα αναδρομικά για το 2014 (φαντάζομαι του Α εξαμήνου)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για αυτά τα 161,33 που μου δείχνει εδώ; Γιατί και εγώ προσπαθώ να καταλάβω εδώ και μέρες τι είναι και πώς θα πληρωθούν. 

Είμαι και εγώ ένας από αυτούς που πλήρωναν πάντα τα ειδοποιητήρια τους με συνέπεια...

Τι παίζει; Δηλαδή τώρα πληρώνουμε αυτά, πληρώνουμε τις μηνιαίες εισφορές μας και πληρώνουμε και τα αναδρομικά 17,18,19;;;

 

 

1.thumb.jpg.aa2faa7c7faecb4a143d2f0c56459fa9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.