Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ληξιπρόθεσμες Οφειλές ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


aware

Recommended Posts

Ναι Fade2Black, για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές ΕΩΣ 31/12/2016

θα χρειαστεί να πας στοΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου (στο ισόγειο αν είσαι Αθήνα) και με τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ ή αρ.δυναμης ΤΣΜΕΔΕ θα ζητήσεις να σου εκτυπώσουν ειδοποιητήριο για τις ασφαλιστικές οφειλές και θα πρέπει να το πληρώσεις μέχρι τέλος του μήνα (μέσα στο μήνα δηλαδή που εκδίδεται το ειδοποιητήριο) ... Αναδρομικά είναι από προηγούμενες χρονιές. Μέχρι τώρα έχουν βγει για το 2012 και το 2013. Θα βγουν και άλλα στην πορεία για επόμενες χρονιές αλλά θα μπορείς (λογικά) να εκτυπώνεις το ειδοποιητήριο από το site του ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να πας εκεί εφόσον το κάνεις εμπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, jim said:

Ναι Fade2Black, για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές ΕΩΣ 31/12/2016

θα χρειαστεί να πας στοΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου (στο ισόγειο αν είσαι Αθήνα) και με τον αριθμό μητρώου ΤΕΕ ή αρ.δυναμης ΤΣΜΕΔΕ θα ζητήσεις να σου εκτυπώσουν ειδοποιητήριο για τις ασφαλιστικές οφειλές και θα πρέπει να το πληρώσεις μέχρι τέλος του μήνα (μέσα στο μήνα δηλαδή που εκδίδεται το ειδοποιητήριο) ... Αναδρομικά είναι από προηγούμενες χρονιές. Μέχρι τώρα έχουν βγει για το 2012 και το 2013. Θα βγουν και άλλα στην πορεία για επόμενες χρονιές αλλά θα μπορείς (λογικά) να εκτυπώνεις το ειδοποιητήριο από το site του ΤΣΜΕΔΕ χωρίς να πας εκεί εφόσον το κάνεις εμπρόθεσμα.

Ευχαριστώ πολύ Jim. Και τι εννοούμε όταν λέμε ληξιπρόθεσμες οφειλές; Αφού πάντα πλήρωνα στο ακέραιο τα ειδοποιητήρια μου και τις εισφορές μου. Έχω μιλήσει με κάποιους φίλους και δεν είχαν τέτοιες οφειλές...

Πότε αναμένονται οι επόμενες έχουμε εικόνα...;

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για αναδρομικά εισφορών προηγούμενων ετών σύμφωνα με το Ν.3986/11

Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι πληρώναμε κανονικά τα ειδοποιητήρια τότε αλλά σύμφωνα με τον παραπάνω Νόμο θα έπρεπε να πληρώσουμε περισσότερα. Αν τα γράφω καλά (αν ψάξεις στο forum για "αναδρομικά" θα βρεις από συναδέλφους καλύτερη ανάλυση, δεν το έχω ψάξει πολύ)  το ΤΣΜΕΔΕ τότε επέλεξε να μην εφαρμόσει τις αυξήσεις του Ν.3986/11, τα ειδοποιητήρια του 2012-2013 κτλ δηλαδή ΔΕΝ συμπεριλάμβαναν αυτές τις αυξήσεις. Ο νόμος τελικά κρίθηκε συνταγματικός κ έτσι καλούμαστε να πληρώσουμε αυτές τις αυξήσεις.. Βέβαια το ΤΣΜΕΔΕ απ την άλλη αν και έχει στη διάθεση του το mail σου την ταχυδρομική σου διεύθυνση δεν μπήκε στον κόπο να σε ενημερώσει παρά αρκέστηκε σε μια γενική ανακοίνωση στο site του στυλ " αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια αναδρομικών διαφορών Χ' ΕΞΑΜΗΝΟΥ 20ΧΧ..." κάθε τόσο... Προσωπικά άργησα να το πάρω χαμπάρι... Δεν ήξερα ότι εφόσον έχουμε περάσει στο ΕΦΚΑ από το 2017 όφειλα να επισκέπτομαι το site του ΤΣΜΕΔΕ για τυχόν χρωστούμενα :)

Τον Ιούνιο, όπως με ενημέρωσαν στο ΤΣΜΕΔΕ, θα αναρτηθούν τα ειδοποιητήρια για τα αναδρομικά του Α εξαμήνου 2014.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ περίπου στο μέσον της σελίδας και δεξιά . Χρειάζεσαι ΑΜ ΤΕΕ, αριθμό δύναμης ΤΣΜΕΔΕ και ΑΜΚΑ

Opera Snapshot_2019-05-23_123408_www.tsmede.gr.png

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Μα εκεί έμπαινα και έβλεπα μόνο: Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2019.

Δεν βλέπω κάτι για ληξιπρόθεσμες...

Και το θέμα είναι ότι πήγα σήμερα στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ να μου τυπώσουν μία εντολή πληρωμής και το ποσό είναι μεγαλύτερο από αυτό που γράφει στο ΕΦΚΑ. 160 (περίπου) είναι στο ΕΦΚΑ και 230 μου τύπωσαν αυτοί. Λέω τι έγινε, μου λένε ότι δεν τα συμπεριλαμβάνει όλα το πο΄σο που γράφει στο ΕΦΚΑ...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Fade2Black said:

Στο site του ΤΣΜΕΔΕ που ακριβώς τα βλέπουμε τα χρωστούμενα;

Πουθενά.

Δυστυχώς στο site εμφανίζονται μόνο οι εισφορές των οποίων δεν έχει λήξει η ημερομηνία εμπρόθεσμης καταβολής τους (στην επιλογή δεξιά "Ειδοποίηση Πληρωμής Εισφορών Ασφάλισης Εξαμήνου", εκεί που αναφέρει ο @pirsogiannis).

Οπότε πρακτικά στην επιλογή αυτή δεν πρέπει να βλέπεις κάποια οφειλή, διότι σε όλες έχει περάσει η ημερομηνία εμπρόθεσμης καταβολής τους.

Για να δεις τις οφειλές είτε επίσκεψη στο ταμείο, είτε επικοινωνία με το ταμείο να σου στείλουν με fax ή mail τα σχετικά (διότι θα περιέχουν και προσαυξήσεις. Απλά πρόσεξε αν πάρεις με οποιονδήποτε τρόπο τις οφειλές αυτές θα πρέπει να εξοφληθούν μέχρι το τέλος του μήνα που θα πάρεις τις οφειλές, διότι μετά πρέπει να ξαναϋπολογισθούν και να μπουν και οι προσαυξήσεις του επόμενου μήνα.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ δεκτό. Οι προσαυξήσεις γνωρίζουμε πόσο περίπου είναι.. Γιατί έλεγα να το πληρώσω Ιούνιο, αλλά αν απο 230 πάει 300 άστο καλύτερα...

Επίσης μου επιβεβαίωσαν και αυτοί ότι μέσα στον Ιούνιο λογικά θα βγει το επόμενο ποσό ληξιπρόθεσμων...

Link to comment
Share on other sites

Το ετήσιο επιτόκιο ισούται με το επιτόκιο αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, συν ένα περιθώριο 800 μονάδων βάσης (δηλαδή σήμερα 8%), υπολογισμένο σε ετήσια βάση και με αναδρομική εφαρμογή από 1.1.2013. ή αν θες σήμερα είναι 0,667%/μήνα.

Το Ιούνιο (αν βγουν τον Ιούνιο) θα βγουν τα αναδρομικά για το Α'14 (αφορά αυτό που σου βγάζει ότι "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το A2019") και όχι "το επόμενο ποσό ληξιπρόθεσμων...".  Αυτά (τα ληξιπρόθεσμα), όπως σου είπα (εφόσον δεν έχουν πάει στο ΚΕΑΟ ως οφειλές, οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς στο ΚΕΑΟ)

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos ευχαριστώ πολύ!

Το χει πληρώσει κανείς μέσω ebanking εθνικής; Γιατί επιχείρησα να το πληρώσω, μέσω της κατηγορίας ΕΕΤΑ ΤΣΜΕΔΕ - Εισφορές Ελευθερων επαγγελματιών και περνώντας τον αριθμό ειδοποιητηρίου που μου δώσανε στο τοπικό τμήμα, δεν με αφήνει να προχωρήσω. Πρέπει να πάω υποχρεωτικά σε κατάστημα ξέρει κάποιος;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.