Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ληξιπρόθεσμες Οφειλές ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


aware

Recommended Posts

πρέπει να πας απο τράπεζα.

οταν είχα βρεθεί στην ίδια θέση πριν 1 χρόνο θυμάμαι είχα ρωτήσει στο τσμεδε και μου είχαν πει οτι δεν γίνεται να πληρωθεί μέσω web banking

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι, κάτι γίνεται με τις ληξιπρόθεσμες, το χαρτί που εκτυπώνουν για τον λόγο αυτό και τον κωδικό πληρωμής που έχει. Είχε συμβεί και σε μένα, μόνο σε γκισέ πληρώνεται και μάλιστα σου λένε από ποτέ μέχρι πότε μπορείς να το κάνεις. Θυμάμαι είχα προσπαθήσει αυθημερόν να το κάνω, μετά το ΤΣΜΕΔΕ, αλλά έφαγα άκυρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέσω internet banking Εθνικής τράπεζας ΕΤΕ πλήρωσα τα αναδρομικά που μου εκτύπωσε υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ. Ο υπάλληλος μου είχε πει ότι η πληρωμή μπορεί να γίνει από την επόμενη μέρα της έκδοσης-εκτύπωσης  του ειδοποιητηρίου αναδρομικών είτε μέσω internet banking είτε σε ταμείο Τράπεζας ΕΤΕ ή Αττικής όπως γράφει και το ειδοποητήριο.

Το πλήρωσα στο πεδίο Πληρωμές -> Ασφαλιστικών Ταμείων -> ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ Εισφορές Ελευθέρων Επαγγελματιών 

Συμπληρώνοντας τον αριθμό ειδοποιητηρίου (χωρίς το σύμβολο "-" ) βγήκε από κάτω το όνομα μου και συμπλήρωσα το ποσό.

Θεωρώ ότι έχει γίνει κανονικά η πληρωμή. Μη σας πάρω στο λαιμό μου δεν έχει ανανεωθεί ακόμα η σελίδα του ΕΦΚΑ για να καταλάβω αν έχει γίνει σωστά η πληρωμή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βγήκε το όνομά σου, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς. Η πληρωμή θα γίνει. Φαντάζομαι ότι ο αριθμός ειδοποιητηριου ήταν αυτός που έγραφε το εκτυπωμενο χαρτί; Ή κάτι άλλο; 

Παλιότερα ωστόσο, που το είχα ρωτήσει, ίσχυε ο,τι έγραψα και παραπάνω. Προφανώς κάτι άλλαξε στο ενδιάμεσο.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Ναι το χαρτί που μου εκτύπωσαν στο ΤΣΜΕΔΕ είχε κανονικά Αριθμό ειδοποιητηρίου και αυτόν έβαλα στο internet banking της ΕΤΕ, μόλις τον έβαλα βγήκε από κάτω το όνομα μου αυτόματα και συμπλήρωσα το ποσό. (Δοκίμασα και άλλο τυχαίο αριθμό και μου έβγαζε "Name not found" άρα πιστεύω έγινε οκ η πληρωμή)

Θα ενημερώσω εφόσον μου εμφανιστεί στο ΕΦΚΑ ότι δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Link to comment
Share on other sites

On 28/5/2019 at 11:41 ΠΜ, jim said:

Ναι το χαρτί που μου εκτύπωσαν στο ΤΣΜΕΔΕ είχε κανονικά Αριθμό ειδοποιητηρίου και αυτόν έβαλα στο internet banking της ΕΤΕ, μόλις τον έβαλα βγήκε από κάτω το όνομα μου αυτόματα και συμπλήρωσα το ποσό. (Δοκίμασα και άλλο τυχαίο αριθμό και μου έβγαζε "Name not found" άρα πιστεύω έγινε οκ η πληρωμή)

Θα ενημερώσω εφόσον μου εμφανιστεί στο ΕΦΚΑ ότι δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές.

Τι να πω... Το ίδιο ακριβώς έκανα και δεν έβρισκε το όνομα μου... Τελικά πήγα τράπεζα..

Link to comment
Share on other sites

Ο υπάλληλος του ΤΣΜΕΔΕ μου είχε πει ότι μπορώ να κάνω την πληρωμή από την επόμενη μέρα της έκδοσης του ειδοποιητηρίου (και μέχρι την τελευταία μέρα του μήνα).

Μήπως δοκίμασες να πληρώσεις την ίδια μέρα και γι αυτό δε σου έβγαινε το όνομα?

Επίσης ως αριθμό ειδοποιητηρίου εισάγουμε μόνο τα νούμερα κολλητά (χωρίς παύλα και κενά).

Edited by jim
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι πραγματοποιώντας την πληρωμή ΛΗΞΙΠΡΌΘΕΣΜΩΝ οφειλών εισφορών (αναδρομικών) μέσω intenret banking Εθνικής τράπεζας ΕΤΕ η πληρωμή έγινε αποδεκτή και πλέον στο site του ΕΦΚΑ δεν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές

Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα παραπάνω και στην ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ τους εμφανίζονται "ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι 31/12/2016"

ακολούθησα την παρακάτω διαδικασία

Πήγα αρχές Μαϊου 19 στο ΤΣΜΕΔΕ της Αθήνας στο ισόγειο, πήρα νουμεράκι και στον κισσέ δίνοντας το μητρώο ΤΕΕ (ή τον αρ. δύναμης ΤΣΜΕΔΕ) ζήτησα να μου τυπώσει την οφειλή ληξιπρόθεσμων αναδρομικών ασφαλιστικών εισφορών. Στο χαρτί αναγράφεται πέρα από το ποσό (και την ανάλυση αυτού) αριθμός ειδοποιητηρίου πχ 12345678-9

Η πληρωμή μπορεί να γίνει στο ταμείο τράπεζας Αττικής ή ΕΤΕ και μέσω e-baniking από την επόμενη μέρα έκδοσης.

Πλήρωσα 2 μέρες μετά μέσω internet banking ETE επιλέγοντας το πεδίο Πληρωμές -> Ασφαλιστικών Ταμείων -> ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ Εισφορές Ελευθέρων Επαγγελματιών 

Εκεί έβαλα τον αριθμό ειδοποιητηρίου χωρίς την παυλα " - "  και όλα τα ψηφία κολλητά δηλαδή πχ 123456789. Μόλις πήγα να συμπληρώσω το ποσό οφειλής είδα ότι από κάτω είχε συμπληρωθεί αυτόματα το όνομα μου.  Έκανα την πληρωμή και ύστερα από 25 ημέρες περίπου ανανεώθηκε η σελίδα του ΕΦΚΑ και δεν υπάρχουν πλέον (για την ώρα) ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι 31/12/2016.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν όπως έγραψα παραπάνω από το ΤΣΜΕΔΕ ότι από Ιούνιο θα εμφανιστούν νέες ληξιπρόθεσμες για το 2014 νομίζω και θα πρέπει να πληρωθούν.

Έφτασε 10 ο μήνας και δεν βλέπω κάτι μέσα. Να κανονίσω πάρτι ή θα εμφανιστούν σύντομα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.