Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος αποπεράτωσης σπιτιού 100τμ πλάκα χωρίς ημιυπόγειο


 

Recommended Posts

Καλημέρα

 

παρακαλώ εάν έχει την καλοσύνη κάποιος να μου απαντήσει πόσος χρονος χρειάζεται (περίπου) για να ολοκληρωθέι μία normal κατασκευή 100τμ πλάκα δύο επιπέδων χωρίς ημιυπόγειο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με το κλειδι στο χερι??

Να ολοκληρωθει τηρωντας κατα γραμμα ολες τις απαιτησεις που υπαρχουν??

 

Ειναι πολλες οι παραμετροι που υπαρχουν και αλλοι τοσοι οι παραγοντες που επηρεαζουν τον χρονο ολοκληρωσης ενος εργου για να σου δωθει σαφη απαντηση στο ερωτημα σου..

 

Απο 6 μηνες (το εχω ακουσει - προσωπικα μου φαινεται αρπακολα ή απιστευτα οργανωμενα συνεργεια) μεχρι 1,5 χρονο.. Αλλα και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται και απο το ρευστο που διαθετεις..Αν αφηνεις απληρωτα τα συνεργεια δε θα σου τελειωσουν ποτε (οπως και αν τους πρωτοπληρωσεις)...Για να μπεις μεσα πιστευω οτι αν εχεις καποια εμπειρια στην επιλογη των "υλικων" (πλακακια, χρωματα, κουφωματα, επιπλα, φωτιστικα...να μην κανεις για παραδειγμα 3μηνες να διαλεξεις χρωματα) 8μηνες-1χρονας ειναι λογικο διαστημα αρκει παντα να μπορει καποιος , αν οχι εσυ, να βρει και να οργανωσει τα συνεργεια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εάν υποτεθεί πως υπάρχει το χρήμα.

Η διαθεσιμότητα των συνεργείων φαντάζομαι πως είναι δεδομένη τη σημερον ημέρα που υπάρχει καθίζηση στην οικοδομική δραστηριότητα, με έμπειρο εργολάβο/μηχανικό, πιστεύετε πως οι 8-9 μήνες είναι λογικό διάστημα;

(διώροφο κτήριο 100τμ

ισόγειο 50τμ σπίτι,50τμ αποθήκη parking

1ος 100μ σπίτι )

 

Τι είναι αυτό που καθυστερεί πιο πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Μην θεωρεις τιποτα δεδομενο φιλε μου.. Να σου δωδω ενα απλο παραδειγμα.. Ο τουβλας μου ειχε 5 μαστορες και 3 βοηθους μεχρι το καλοκαιρι.. Σημερα δουλευει μονος του με ενα βοηθο και φερνει και κανενα δευτερο (οχι παντα τον ιδιο) μαστορα για να βγαλει τα μετρα.. Αλλη μου περιπτωση, η ΔΕΗ εκανε 2 μηνες να μου βαλει εργοταξιακο και να αργησουν να μπουν ηλεκτρολογοι υδραυλικοι.. Με αλλα λογια υπαρχουν λοιγοι πιθανων καθωστερησεων.. Τωρα αν ο μηχανικος που θα αναλαβει την κατασκευη ειναι εμπειρος οπως λες θα σου δωσει και τον χρονο που εκεινος θεωρει λογικο χρονο ολοκληρωσης..

Πολυ βασικο παντως ειναι να γινουν γρηγορα και οι επιλογες υλικων που αφορουν τον ιδιοκτητη οπως καποια αναφερθηκαν νωριτερα..

Link to comment
Share on other sites

πιστεύετε πως οι 8-9 μήνες είναι λογικό διάστημα;

Ανάλογα, πολλά.... Μαιζονέτα 150μ2 με υπόγειο, με ύπαρξη ρευστού, έχει ξεκινήσει εδώ και 1,5 χρόνια και ακόμα.... Αυτό θα γίνει αν σπαταλάς χρόνο σε ασήμαντα πράγματα, όπως αν το κιούγκι είναι ραγισμένο, αν το ένα έχει ευθυγραμμιστεί πάνω από το άλλο, κτλ κτλ.

 

Από την άλλη, αν εσύ και ο μηχανικός δεν πατάτε στο έργο και απλά ρίχνετε λεφτά, θα τελειώσει και μέσα σε 6 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Δύο λογαριασμοί από το ίδιο άτομο, απαγορεύονται....

 

Κατα δεύτερον, dimkar ή dimkar121, αν δεν έχεις μηχανικό, θα έπρεπε να έχεις ήδη και αν έχεις, τότε:

α) Τί τον πληρώνεις;

β) το μόνο το οποίο κάνεις εδώ, είναι να αναπτύξεις καχυποψία έναντυ του μηχανικού σου, σκεπτόμενος "εμένα στο site μου είπαν άλλα".... (αυτό ισχύει έχεις-δεν έχεις μηχανικό).

γ) αν έχεις κάποια παράπονα από κάποιον συνάδελφο, με συνχωρείς αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Περαν αυτου, με δημοσιες υπηρεσιες εχεις συναλλαχθει μεχρι σημερα??? Αν ναι τοτε ξερεις την απαντηση πριν καν σου δωθει.. Αγνωστες οι βουλες του/των υπαλληλου/λων..

 

Αν παντως δεν εχεις μηχανικο, εχεις χασει ηδη τρεις μερες μεχρι την ολοκληρωση της οικοδομης σου.............................

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που καθυστερεί πιο πολύ;

 

1.Ιδιοκτησιακά κωλύμματα

2.Διεκπεραίωση στην Πολεοδομία

3.Αργίες (πιάνει και το 2.)

4.Κακοκαιρία

5.Εμπλοκή του ΚτΕ (του ιδιοκτήτη) στη λειτουργικότητα της κατασκευής ενώ οι εργασίες είναι στη μέση.

6.Κακή διαχείρηση αυτεπιστάτη (ιδιοκτήτη ή μηχανικού).Συμπεριλαμβάνει κενά στα υπεργολαβικά-εργολαβικά συμφωνητικά

7.Πέτρωμα εκσκαφής

8.Αυθαίρετα Δίκτυα ΟΚΩ στο ακίνητο

9.Εξώδικα-αγωγές-καταγγελίες άμεσα εμπλεκόμενων ή τρίτων

10.Αδυναμία έγκαιρων πληρωμών από την πλευρά ιδιοκτήτη

11.Απρόβλεπτα(θεομηνίες-απεργίες-εργατικά ατυχήματα-μή τήρηση κανόνων ασφάλειας)

12.Οι Θεοί,καθώς και πλάσματα από άλλες διαστάσεις που καταριούνται το οικόπεδο,αν κουβαλάει ματωμένη ιστορία.....

 

Κύριε dimkar121

 

Να έχετε υπ' όψιν σας ότι η ύπαρξη χρονοδιαγράμματος στη σύμβαση,όσο μεγάλο ή μικρό είναι το έργο,δεσμεύει τον ανάδοχο χρονικά απέναντί σας.

Η δέσμευση αυτή,αν θα επιθυμούσατε να υπάρχουν ρήτρες,αυτόματα αυξάνει και το ύψος της οικονομικής προσφοράς-κατά συνέπεια και το ύψος της αμοιβής/αποζημίωσης- του μηχανικού,εργολάβου ή οποιουδήποτε άλλου θα λάβει το ρόλο του αναδόχου.

 

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.