Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποζημίωση λόγω ρυμοτόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Παίδες καλημέρα!

Μια δύσκολη ερώτηση, σε πελάτη σε εκτός σχεδίου περιοχή πέρασε δρόμος σε τμήμα της ιδιοκτησίας του 

από το Δήμο. Ο δρόμος είναι ασφαλτοστρωμένος. Ο Δήμος αναγνωρίζει ότι έχει καταλάβει τμήμα της ιδιοκτησίας του

πελάτη μου μου και πως πρέπει να αποζημιωθεί αλλά δεν ξέρουν το τρόπο.

Καμία ιδέα κανείς??? Μήπως να πάνε δικαστικά???

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topeng said:

Ο Δήμος αναγνωρίζει ότι έχει καταλάβει τμήμα της ιδιοκτησίας του

πελάτη μου μου και πως πρέπει να αποζημιωθεί αλλά δεν ξέρουν το τρόπο.

Καμία ιδέα κανείς??? Μήπως να πάνε δικαστικά???

Κουραφέξαλα που δεν ξέρουν τον τρόπο, ακόμα και απευθείας αγορά κάνουν άμα θέλουν.

Τεσπά, πράξη αναλογισμού & αναγκαστική απαλλοτρίωση, ο κυριλέ τρόπος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κάνει για δήμο "αγροτική οδοποιία" δεν θέλω να πιστέψω πως ο Δήμος αυτός(??) ΔΕΝ γνωρίζει την διαδικασία της απαλλοτρίωσης που έχουμε μετά την κατασκευή κάποιου παρόμοιου  δρόμου. Ακόμη και με αυτεπιστασία να έγινε όλος ο δρόμος, μελέτη- κατασκευή,  λίγο δύσκολο ...χωρίς μελέτη (?!),  σίγουρα έγινε μετά από κάποια απόφαση δημοτικού συμβουλίου, Εκεί, στο συμβούλιο  κανείς δεν ρώτησε από που θα περάσει ο δρόμος, αν θα βγάλει απαλλοτριώσεις και αν ναι, τι θα κάνουν σε αυτή την περίπτωση?? Τα ασφαλτικά, τα υλικά και όοόλη η εργολαβία πως πληρώθηκε?? 

 Αν δεν υπάρχουν από τον δήμο όλες αυτές οι προβλέψεις θα πάτε δικαστικά και έχω την βεβαιότητα πως θα κερδίσετε το δικαστήριο.    

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.