Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δουλειά πολιτικού μηχανικού ΤΕ στην Αγγλία;


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!Είμαι νέα στην ομάδα.Εχω μερικά χρόνια που έχω τελειώσει πολιτικών έργων υποδομής στο ΤΕΙ της Λάρισας δυστυχώς δεν κατάφερα να δουλέψω εκτός από πρακτική στην Ελλάδα στο αντικείμενο. Τώρα προετοιμαζομαι να πάω να βρω την τύχη μου στην Αγγλία.θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος/α  το πτυχίο μου εκεί ισχύει σαν πολιτικού μηχανικού  και τι θέσεις μπορώ να καλύψω;Έχω κανονικά δικαιώματα πολιτικού μηχανικού; 

Edited by giotatsik
Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα έχουμε χωριστεί σαν πολιτικοί μηχανική ΤΕ και ΠΕ. Έξω είναι κοινός ο τίτλος πολιτικός μηχανικός και ανάλογα τι προσόντα ψάχνει μετά η κάθε εταιρία; 

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2018 at 4:43 ΜΜ, giotatsik said:

Στην Ελλάδα έχουμε χωριστεί σαν πολιτικοί μηχανική ΤΕ και ΠΕ. Έξω είναι κοινός ο τίτλος πολιτικός μηχανικός και ανάλογα τι προσόντα ψάχνει μετά η κάθε εταιρία; 

 

Ο διαχωρισμός αυτός όπως πολύ σωστά είπες υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα. Έξω οπουδήποτε πας είσαι πολιτικός μηχανικός, χωρίς ΠΕ, χωρίς ΤΕ, χωρίς ναι μεν αλλά. Έχεις τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με έναν που τελείωσε πολιτικός μηχανικός σε οποιοδήποτε άλλο πανεπιστήμιο της Ευρώπης. Τα ΤΕΙ ανήκουν στην βαθμίδα 6 του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Προσόντων (EQF - European Qualifications Framework) όπως όλα τα Πανεπιστήμια στην Ευρώπη. 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα είπε ο breeze. Φίλος μου Π.Μ που τελείωσε το τει αθηνας  ειναι τώρα γερμανία υπεύθυνος έργων μετα απο 8 μήνες επίβλεψη που τον βάλανε ( πιο πολυ να βλέπει μου είπε).

Για την σκωτία πως ειναι θα σας πώ απο σεπτέμβρη :P

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως τα κάνανε όλους έξω μας βλέπω....ειδικά οι Π.Μ. σε λίγο δεν θα υπογράφουμε ούτε κοτέτσι...

Μ αρέσει που περιμέναμε και επαγγελματικά δικαιώματα ,τζάμπα τα χρόνια που χάσαμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, mikegad said:

έτσι όπως τα κάνανε όλους έξω μας βλέπω....ειδικά οι Π.Μ. σε λίγο δεν θα υπογράφουμε ούτε κοτέτσι...

Μ αρέσει που περιμέναμε και επαγγελματικά δικαιώματα ,τζάμπα τα χρόνια που χάσαμε

Δυστυχως τωρα π γινονται ολο ηλεκτρονικα σας πεθανανε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι γελοίο πάντως να μπορείς να δουλέψεις έξω και να μην μπορείς στην χώρα σου.

Τουλάχιστον δεν έχω οικογένεια (ευτυχώς) οπότε θα πεινάσω μόνος μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορείς να δουλέψεις κανονικά στο εξωτερικό. Θα μπορέσεις να βρεις δουλειά είτε σε contractor είτε σε consultancy ή ακόμα και σε κάποιον Δήμο.

Αν μπορούσα να γενικεύσω(που δεν είναι σωστό) θα έλεγα ότι σε consultancies συνήθως(άλλα όχι πάντα) οι περισσότεροι έχουν κάποιο μάστερ σε κάποια ειδικότητα π.χ. άτομα που δουλεύουν πάνω σε structures/bridges συνήθως έχουν MSc σε Structural Engineering. Συνάδελφοι που δουλεύουν σε εργολάβους συνήθως έχουν μόνο προπτυχιακό.

Γενικά στο UK το engineering είναι underpaid και undervalued σε σχέση με άλλα επαγγέλματα και τα τελευταία χρόνια υπάρχει ένα μικρό κύμα φυγής Βρετανών μηχανικών σε Αμερική/Αυστραλία όπου οι μισθοί για το ίδιο επάγγελμα είναι διπλάσιοι τουλάχιστον. Ένας μηχανικός με 10 χρόνια εμπειρίας στο UK βγάζει λιγότερα λεφτά σε σχέση με έναν 24χρονο "Πληροφορικάριο" με 2-3 χρόνια εμπειρία ή έναν απόφοιτο οικονομικών. Αυτό το αναφέρω γιατι πολλοί θεωρούν οτι το UK έχει καλούς μισθούς. Προφανώς είναι καλύτερα από Ελλάδα αλλά δεν είναι ιδανικά αν λάβεις υπόψιν σου και το κόστος ζωής στο UK. Οι συνθήκες εργασίας (πέρα από τον μισθό) είναι αρκετά καλές. Πάνω απ'όλα βέβαια πρέπει κάποιος να αγαπάει το επάγγελμα του μηχανικού για να το εξασκεί αλλα σκέψου ότι έρχεται και Brexit  ..Θα πρότεινα κεντρική Ευρώπη ή Σκανδιναβία για μηχανίλικι άλλα εκεί χρειάζεται να μιλάς και την αντίστοιχη γλώσσα.

Για να επιστρέψω στην ερώτηση σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να δουλέψεις στο UK. Το 4ετες πτυχίο Τ.Ε. στο UK μας το αναγνωρίζουν σαν BEng(Hons) και τους απόφοιτους Ελληνικού πολυτεχνείου σαν MEng.

Αν ξεκινάς τώρα την καριέρα σου μπορείς να δουλέψεις σε οποιοδήποτε ειδικότητα ακόμα και να κάνεις rotation σε διάφορες ειδικότητες μέσα στην ίδια εταιρία έτσι ώστε να πάρεις εμπειρία  πχ. structures, bridges, road safety, ITS, highways, transport planning κλπ

Edited by AlexEdi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.