Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική υποβολή διαγραμμάτων στο Κτηματολόγιο


kan62

Recommended Posts

On 16/6/2018 at 10:08 ΠΜ, nik said:

Αφού η παράγραφος 1  του άρθρου 40 του νόμου του 2016 γράφει

Νομίζω ότι αφορά πλέον όλα τα τοπογραφικά διαγράμματα που αφορούν σε συμβόλαιο. 

Τα εξηγεί και πιο απλά το εγχειρίδιο του ΤΕΕ

Δεν είναι ξεκάθαρο.

Αφορά όλα τα τοπογραφικά για συμβόλαιο ανεξαιρέτως ή μόνο αυτά που προσαρτώνται στα κτηματολογικά βιβλία??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει υποβάλει κανείς μέχρι τώρα με τις προδιαγραφές που απαιτούνται ;

Γιατί προσπαθώ να στήσω το 1ο μου σχέδιο για ηλεκτρονική υποβολή και έχω τις εξής απορίες :

  1. Πέραν των 27 υποχρεωτικών layers που αναφέρει ο οδηγός για την σύνταξη ΔΓΜ (Διάγραμμα Γεωμετρικών Μεταβολών), είναι στην ευχέρεια του συντάκτη για την δημιουργία layers σχετικά με το σχέδιο (επικείμενα, πρανή, άξονες δρόμου, Δήλωση Μηχανικού, Υπόμνημα), στα οποία όμως δεν πρέπει να είναι σε μορφή block, εικόνας ή xref. Πως λοιπόν θα περάσω σε CAD πρόγραμμα απόσπασμα Διανομής ή ΟΤ , τυχόν απαλλοτρίωση ή οδοιπορικό σκαρίφημα (;) και επιπλέον είναι αποδεκτό στο dxf να κάνουμε εισαγωγή του υπομνήματος από word ή αντίστοιχα του εξώφυλλου από excel ή θέλει από την αρχή σχεδίαση εντός του CAD προγράμματός μας;
  2. για τη διόρθωση γεωμετρικών μεταβολών αναφέρει ότι το επίπεδο 24 (όρια τελικών γεωτεμαχίων) να ταυτίζονται με το επίπεδο 12 (υφιστάμενο ΚΑΕΚ)...άρα πως ακριβώς διορθώνω ως προς τα όρια (;) όταν δεν μπορώ να ξεφύγω από αυτά.

Πήρα τα κεντρικά του Κτηματολογίου και μου έδωσαν το τηλέφωνο του ΤΕΕ (όπως αποδείχθηκε) που δήλωσε αναρμόδιο για διευκρινήσεις και επίσης οι αρμόδιοι Τοπογράφοι από το γραφείο της Θεσσαλονίκης λείπουν σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, έχει υποβάλει κανείς ηλεκτρονικό τοπογραφικό διάγραμμα στη βάση του ΕΚΧΑ χωρίς να περιλαμβάνει τη δήλωση ν. 651/77; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο .dxf, σαφώς και δεν απαιτείται

Στο συγκεκριμένο αρχείο, αυτό που ενδιαφέρει είναι να έχουν περαστεί σωστά τα στοιχεία των απαιτούμενων layers

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όλα τα λεκτικά του τοπογραφικού μπορούν να υπάρχουν σε ένα layer που δεν το "διαβάζει" η πλατφόρμα άρα είναι σα να μην υπάρχουν.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι έχω ενα τοπογραφικό διάγραμμα όπου κάποια όρια είναι υλοποιημένα με κιγκλιδώματα και κάποια όρια ήταν μη υλοποιημένα. Πως θα περάσω κλειστά polyline?

Σκέφτηκα να περασω μια τεθλασμένη γραμμη όπου μετά θα την γυρίσω πίσω στο σημείο αφετηρίας με τα υλοποιημένα και μια με τα μη. Όμως όπως ήταν λογικό στην θέαση μου δείχνει μόνο την μία τεθλασμένη γραμμή! Πως το αντιμετωπίζεται εσείς αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Megapad τα υλοποιημένα όρια και τα μη υλοποιημένα (layer α/α 1 και 2) δεν είναι απαραίτητα κλειστά polyline. Στην περίπτωσή σου είναι ανοιχτά polyline...

Τα δύο ανωτέρω layer συνθέτουν τα όρια ιδιοκτησίας (layer α/α 13), το οποίο και είναι υποχρεωτικά κλειστό polyline και μόνο !!!

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε! Μόλις το έκανα, έχεις δίκιο. Να ρωτήσω και κάτι ακόμα θέλω σε ένα άλλο τοπογραφικό να το επεξεργαστώ, έχω την δυνατότητα ή πρέπει να κάνω εκ νέου κατάθεση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.