Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχουν κάποια προγράμματα για 64bit (νομίζω ότι έχει βγει και το autocad) όμως τα περισσότερα παραμένουν πιστά στα 32. Το Archicad που δουλεύω για παράδειγμα δεν έχει 64μπιτη έκδοση (εκτός αν έχει προκύψει κάτι τελευταία και δεν έχω ενημερωθεί). Τα στατικά επίσης, πάλι σε 32 δουλεύουν τα περισσότερα αποκλειστικά (ειδικά τα ελληνικά...)

Link to comment
Share on other sites

Το Archicad που δουλεύω για παράδειγμα δεν έχει 64μπιτη έκδοση (εκτός αν έχει προκύψει κάτι τελευταία και δεν έχω ενημερωθεί).

 

θα προκυψει στα μεσα του μηνα που θα βγει το 13 :D

http://www.earthtimes.org/articles/show/archicad-13-revolutionizes-bim-collaboration,944194.shtml

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα 64bit windows μπορούν να τρέξουν και 32bit προγράμματα. Στην πράξη αυτό δεν ισχύει πάντα. Νομίζω ότι τις περισσότερες ασυμβατότητες τις είχαν τα 64bit ΧΡ. αυτό που δεν τρέχουν σίγουρα είναι 16bit εφαρμογές. Οπότε όποιος έχει κανά παλιό πρόγραμμα από dos ας στείσει ένα virtual machine.

 

Για τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν πάρε ένα τηλ στην εταιρεία παραγωγής/διανομής και κάνε μια ερώτηση αν τρέχουν αλλά και αν προσφέρουν υποστήριξη.

 

Στα 32bit η μέγιστη RAM που μπορεί να χρησιμοποιηθεί είναι 2^32 = 4096MB. Αν θυμάμαι καλά όμως στην πράξη τα ΧΡ εκμεταλλεύονται μόνο 3.3GB. Στα vista δε ξέρω τι παίζει. Αν σε ενδιαφέρει να εκμεταλλευτείς και την υπόλοιπη ψάξε στο google για "3GB switch".

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τσεκαρισμένα μιας και έχω dualboot σύστημα (XP και windows 7 64bit) τα XP βλέπουν έως 2,9GB RAM. Εννοείται ότι τα 7αρια βλέπουν και τα 4GB. Στα 7 τρέχουν άνετα και εφαρμογές 32bit που έχουν γραφτεί για vista 32bit αλλά και οι περισσότερες των XP. Πάντως σε δοκιμή που έκανα τρέχει το Archicad 32bit. Μακάρι όμως να βγει και στα 64bit γιατί η διαφορά στην ταχύτητα είναι σημαντική.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί...

Διωρθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά και τα windows 7 στα 32bit πάλι μέχρι 3-4 Gb μνήμη δεν θα βλέπουν? Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα αρχιτεκτονικής (32 vs 64)... και του switch στο boot.ini . Δείτε εδώ και εδώ τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.