Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εξ' αδιαιρέτου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα τις απόψεις σας επι του παρακάτω θέματος. Σε αγροτεμάχιο εξ αδιαιρέτου αγόρασε ο πελάτης μου τμήμα του που περιγράφονται τα όρια λεπτομερώς στο συμβόλαιο (δηλ καταλαβαίνεις για ποιο τμήμα πρόκειται). Ωστόσο όταν πήγαν οι πρώην ιδιοκτήτες με τον πελάτη μου επί τόπου μετά την σύνταξη του συμβολαίου του είπαν να διαλέξει ποιο τμήμα θέλει και αυτός μη ξέροντας ότι θα έχει επιπτώσεις διάλεξε ένα άλλο κομμάτι του αγροτεμαχίου! Στο τμήμα αυτό από το 1985 περίπου έχει αμπέλι το οποίο καλλιεργεί. Τώρα εν έτη 2015 και λόγω κτηματολογίου καταλαβαμε τι έχει γίνει.Οι αρχικοί ιδιοκτήτες πέθαναν, οι κληρονόμοι πλέον πολλοί και μη συζητησιμοι. Πως μπορεί ο πελάτης μου να κατοχυρώσει το τμήμα του οικοπέδου που καλλιεργεί? σε αυτήν την περίπτωση εχουμε χρησικτησία ή επειδή είναι εξ αδιαιρέτου δεν υφίσταται? ευχαριστω εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν αγόρασε εξ' αδιαιρετου, τότε ουδέποτε είχε καθορισμένο τμήμα επί του γεωτεμαχίου και ούτε επίσης μπορεί να διαλέξει τώρα όπως του είπαν οι συνιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα όσα γράφει ο συνάδλεφος Δημήτρης.

Η μόνη λύση είναι η δικαστική οδός με όχι βέβαια αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα,

ειμαι νεα μηχανικος και μου εχει τυχει μια περιπτωση οπου πελατης μου εχει σε εξ αδιαιρετου γηπεδο με καθετη οροφοκτησια 344τ.μ εντος οικισμου οικοπεδο(120τ.μ. δομηση) και 368ο/οο του 2100τ.μ στο εκτος οικισμου.τα τρια εξ αδιαιρετου οικοπεδα στο εντος οικισμου εχουν προσωπο σε δρομο,ακριβως κολλητα απο πισω ειναι το εκτος οικισμου κομματι χωρις προσωπο σε δρομο.ο πελατης θελει να χτισει παραπανω απο τα 120τμ που δικαιουται στο εντος.καπου διαβασα οτι στο εκτος οικισμου μπορεις να οικοδομησεις το 10% των τμ που εχεις,δηλ του 2100,ισχυει αυτο?μπορει να μεταφερει τα τετραγωνικα δομησης απο το εκτος στο εντος?

στην πολεοδομια ρωτησα δυο υπαλληλους και η μια ειπε οτι μπορω να οικοδομησω και η αλλη οτι δεν μπορω αν δεν ειναι τουλαχιστον 4000τ.μ. το εκτος οικισμου.

τι να πω στον πελατη?ποιο απο τα δυο ισχυει?σας εχει τυχει κατι αντιστοιχο?

παρακαλω πολυ οποιος μπορει ας μου απαντησει συντομα

Link to comment
Share on other sites

δες στο συβολαιο..

γραφει οτι συστηνονται τρεις  καθετες ιδιοκτησιες  στο εντος σχεδιου τμημα  με δικαιωμα δομησης....τμ καθε μία.

Το εκτος  σχεδιου υπολοιπο τμημα του γηπεδου ειναι "εξ  αδιαιρετου"...αφου  σε αυτο δεν μπορει να συσταθει καθετη...

 

ακομα και  αν ειχαν μοιρασει μεταξυ τους το αποκλειστικο δικαιωμα χρησης  του εκτος  σχεδιου.....

.αυτο δεν περιλαμβανει την "ανοικοδομηση"

 

Για το εκτος οικισμου, αυτο που λεει ειναι οτι αν δεν χωρας στο εντος...πας στο εκτος αλλά με  τις αποστασεις του εκτος...

 

για το 10% δξ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όσους ακόμα περνάνε το καλοκαίρι τους μπροστά στην οθόνη και όχι στην θάλασσα... Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε περίπτωσή που μου έχει τύχει. Οικόπεδο εντός οικισμού (2100 τμ) ανήκει εξ αδιαιρέτου σε δύο αδέρφια. Ο μόνος τίτλος που υπάρχει είναι μια δωρεά του γονέα στο ένα παιδί το ’78, στον οποίο δωρίζει το 1/3 της συνολικής εκτάσεως που περιγράφεται στο συμβόλαιο. Σε αυτό το τμήμα έχει ανεγερθεί και οικία (με την συνήθη τακτική τότε, η ΟΑ να βγαίνει στα…4000 τμ). Επειδή τώρα ζητήθηκε ο εξ' ολοκλήρου διαχωρισμός των ιδιοκτησιών η συμ/φος προτείνει την δημιουργία τίτλου των 2/3 μέσω δικαστικής οδού με αίτηση χρησικτησίας (υπερεικοσαετή νομή του τμήματος αυτού). Το πρόβλημα είναι ότι με αυτό τον τρόπο αυτό, το τεμάχιο που θα προέλθει από τα 2/3 θα είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ενώ το 1/3 που περιέχει και την οικοδομή θα είναι ουσιαστικά τυφλό και μη άρτιο. Ήθελα να ρωτήσω αν αρχικά είναι δυνατή η κατάτμηση κατ’ αυτό τον τρόπο και κατά πόσο θα έχει πρόβλημα ο ιδιοκτήτης του κτηρίου που θα εγγράφεται σε τυφλό οικόπεδο. Για την διαδικασία της δικαστικής επίλυσης χρειάζεται βεβαίωση αδόμητου και νομιμότητας αντίστοιχα ή αυτό θα ζητηθεί εφόσον μελλοντικά υπάρξει ανάγκη για μεταβίβαση, πώληση κοκ;; 

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

πολυπλοκο και πολυεπιπεδο το θεμα

 

- τι  σημαινει  (με την συνήθη τακτική τότε, η ΟΑ να βγαίνει στα…4000 τμ),  αφου μιλαμε για εντος οικισμου..εμβαδου 2100

 

-οταν μιλαμε για συμβολαιο δωρεας 1/3  της  συνολικης εκτασεως... σημαινει "εξ αδιαιρετου" 

μπορει   μπορουσε να χτισει ο ενας με υπογραφη του αλλου...συνηθες στην επαρχια και οχι μονον

 

αν υποθεσουμε οτι ο Β κανει  αγωγη για το κοματι των 2/3   σαν αυτοτελες, θα επρεπε εδω και χρονια να το δηλωνει σαν αυτοτελες

Ομοιως και ο Α θα επρεπε να δηλωνει το δικο του κοματι σαν ανεξαρτητο.

 

 

αν ξεχασουμε προς στιγμη την "χρησικτησια"

και  θεωρησουμε οτι ο ενας εχει το 1/3 και ο αλλος τα 2/3

-ποσα τμ εχτισε ο α'  και ποσα θα δικαιουται ο β?

 

κι αν το χωρισεις σε κοματια  [άν]  τι θα χτιζει ο β' και τι οικοπεδο θα εχει ο α'  που ηδη εχει μια αδεια για οικοπεδο......τμ?

 

σκεφτειτε τα και

τα λεμε

 

κατεβασε και ενα απλο σχεδιακι με τα γυρω ορια-δρομους και τη θεση του κτισματος...

 

εδιτ

εχετε  εκει  κτηματολογιο?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρώτα εκδόθηκε η ΟΑ ως εκτός σχεδίου και αργότερα έγινε η οριοθέτηση του οικισμού.

Πιστεύω ότι επειδή θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα με την "κατάτμηση" γιατί δεν τους προτείνεις να συστήσουν κάθετες? Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με τις κάθετες υπάρχει μια δυσανεξία.

Όσον αφορά την έκδοση βεβαίωσης για τη δικαστική διαδικασία δεν απαιτείται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.imageupload.co.uk/image/cbv0

 

- τι  σημαινει  (με την συνήθη τακτική τότε, η ΟΑ να βγαίνει στα…4000 τμ),  αφου μιλαμε για εντος οικισμου..εμβαδου 2100 

 

Όπως είπε και ο Agios, όταν το κτήριο ανεγέρθηκε ήταν εκτός σχεδίου, το οποίο με τα από χρόνια με την οριοθέτηση του οικισμού εντάχθηκε στα όριά του. Δηλώθηκε επομένως στην ΟΑ 4000 τμ ώστε να εγκριθεί ασχέτως αν η ιδιοκτησία τους ήταν μικρότερη…

 

 

αν υποθεσουμε οτι ο Β κανει  αγωγη για το κοματι των 2/3   σαν αυτοτελες, θα επρεπε εδω και χρονια να το δηλωνει σαν αυτοτελες

Ομοιως και ο Α θα επρεπε να δηλωνει το δικο του κοματι σαν ανεξαρτητο.

 

Τα κομμάτια όντως δηλώνονται εξ αρχής ως ξεχωριστά σε όλους τους δημόσιους φορείς.

 

κι αν το χωρισεις σε κοματια  [άν]  τι θα χτιζει ο β' και τι οικοπεδο θα εχει ο α'  που ηδη εχει μια αδεια για οικοπεδο......τμ?

 

Τον διαχωρισμό στο σχέδιο που έχω παραθέσει τον προτείνουν οι ιδιοκτήτες και ο συμ/φος απλώς με προβληματίζει το τυφλό στην ουσία οικόπεδο του Α που θα είναι μη άρτιο και θα διέρχεται μέσω δουλείας στην οικία του, όπου όμως σύμφωνα με τον ίδιο δεν τον ενδιαφέρεται να οικοδομήσει περαιτέρω. Μπορεί να γίνει κατάτμηση και να προκύψει μη άρτιο οικόπεδο και μάλιστα με κτίσμα; Η ιδοκτησία Β σε αυτή την περίπτωση θα είναι άρτια καθώς θα είναι είναι άνω του ορίου αρτιότητας με πρόσοψη σε δρόμο

 

Πιστεύω ότι επειδή θα δημιουργηθούν περισσότερα προβλήματα με την "κατάτμηση" γιατί δεν τους προτείνεις να συστήσουν κάθετες? Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω καθώς είναι η πιο απλή λύση ωστόσο θέλουν να τα χωρίσουν τελείως.

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

- με το να δοσει το 1/3 εξ αδιαιρετου στον Α

εμειναν τα υπολοιπα 2/3  σαν  κληρονομια

Ετσι  αυτα τα 2/3 τα δικαιουται

και ο Α και ο Β και τυχον αλλοι συγγενεις...

 

- αυτος που δηλωνει το 1/3  σαν αυτοτελες δεν εχει τιτλο  για αυτοτελες οικοπεδο  και δεν εχει κανενα κτισμα στο ονομα του  στο υποθ/κειο...Στην ουσια το κτισμα του ειναι  "ανυπαρκτο"

-αυτος που δηλωνει τα 2/3 σαν αυτοτελες δεν εχει  κανεναν απολυτως τιτλο

-κατατμηση, λογω μεταβιβασης  δεν μπορει να γινει με τον 690.

Μπορει να γινει με χρησικτησια, αλλα δεν γινεται να εχει τιτλο για 1/3 εξ αδιαιρετου στο υποθηκοφυλακειο

και μετα να παει να πει οτι εχω χρησικτησια, αφου παραβαινει τον 690.

 

τι ακριβως εγινε με την αδεια, δεν καταλαβα..

 

Ηταν λεει 4 στρ. εκτος σχεδιου  μπηκε στο σχεδιο και εβγαλε αδεια για 4 στρ.  μετα την ενταξη...ενω το οικοπεδο ειχε γινει 2100  τμ.

 

Οσο το  παιδευουμε,  μαλλον ολο και προς την καθετη....κατηφοριζουμε :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.