Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο εξ' αδιαιρέτου


Recommended Posts

Αυτά έχουν τα εξ αδιαιρέτου Γιατρέ

Και μιας και πολλοί ιδιώτες μπαίνουν στο φόρουμ, καλά θα ήτανε κάποιος συνάδελφος ή και ιδιώτης ακόμη, να ανοίξει ένα θέμα σχετικό.

Δεν ξέρω ποιος θα ήταν ο πιο κατάλληλος τίτλος.

Ελπίζω όμως να νουθετήσει όσους θεωρούν

«ότι δεν χρειάζεται να μπουν οι ίδιοι (πριν την εγκατάλειψη αυτού του μάταιου κόσμο) στον κόπο να ΜΟΙΡΑΣΟΥΝ την περιουσία τους, γιατί πιστεύουν ότι αυτοί που αφήνουν πίσω τους, ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τους ίδιους και εγκαταλείπουν την περιουσία τους εξ αδιαιρέτου» είτε εκούσια με διαθήκη είτε ακούσια με την αποφυγή σύνταξή της

Ξέρω πάντως μια παροιμία που λέει

«ΑΔΕΡΦΙΑ είναι αυτά που τα ενώνει το αίμα των γονιών τους και τα ΧΩΡΙΖΕΙ η περιουσία τους»

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχουν τα εξ αδιαιρέτου Γιατρέ

Και μιας και πολλοί ιδιώτες μπαίνουν στο φόρουμ, καλά θα ήτανε κάποιος συνάδελφος ή και ιδιώτης ακόμη, να ανοίξει ένα θέμα σχετικό.

Δεν ξέρω ποιος θα ήταν ο πιο κατάλληλος τίτλος.

Ελπίζω όμως να νουθετήσει όσους θεωρούν

«ότι δεν χρειάζεται να μπουν οι ίδιοι (πριν την εγκατάλειψη αυτού του μάταιου κόσμο) στον κόπο να ΜΟΙΡΑΣΟΥΝ την περιουσία τους, γιατί πιστεύουν ότι αυτοί που αφήνουν πίσω τους, ΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ από τους ίδιους και εγκαταλείπουν την περιουσία τους εξ αδιαιρέτου» είτε εκούσια με διαθήκη είτε ακούσια με την αποφυγή σύνταξή της

Ξέρω πάντως μια παροιμία που λέει

«ΑΔΕΡΦΙΑ είναι αυτά που τα ενώνει το αίμα των γονιών τους και τα ΧΩΡΙΖΕΙ η περιουσία τους»

ο πατερας μου και ο θειος μου τα εχουν χωρισει ολα εκτος απο το πατρικο τους αυτο !το ρημαδι!αφου νομικα δεν μπορω να κανω τιποτα απο μονος μου η θα πρεπει να τα βρουμε στην μοιρασια η να φυγω εγω η η ξαδελφη.αλλιως το σπιτι θα γκρεμιζεται ,δεν θα βαζουμε δεκαρα(η κεντρικη πορτα πλεον δεν εχει κλειδαρια απο τις πολλες διαρρηξεις και οι γονεις-θειοι δεν την εχουν φτιαξει εδω και ενα χρονο!γελοιο τουλαχιστον!)στο τελος θα πω να χτισω στο απεναντι οικοπεδο που εχω ,αυτοι ισως αλλου αλλα το παλιο θα γκρεμιστει απο μονο του!lol!

Link to comment
Share on other sites

βρές ένα άλλο ακίνητο μακριά και αγαπημένοι στα οικονομικά δεδομένα σου (αν σκεφτείς αντίστοιχα κόστος κατεδάφισης - ανέγερσης νέας οικοδομής - αν αυτό πολεοδομικά γίνεται στο τμήμα σου ) και ταυτόχρονα κρατάς το ποσοστό σου στο ήδη υπάρχων.

κάποια στιγμή οι πιό πολλοί "μνηστήρες" της περιουσίας είναι σίγουρο ότι θα θέλουν το μεράδι σου . τότε ή εκβιάζεις ή χαρίζεις ανάλογα με το τί χαρακτήρας είσαι.

 

Με αυτους?εκβιαζω!μου χα χα!(γελιο μητσοτακη!)

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηγα σε δικηγορο και μου ειπε οτι μπορω μονο εγω να παω δικαστικα (και ας μην εχω το 75% που αναφερθηκε παραπανω) αλλα μονο για να κανω "αγωγη....." Δεν θυμαμαι την δευτερη λεξη ,διανομης ισως?αλλα εννοουσε να βγει σε πλειστηριασμο το οικοπεδο-σπιτι

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε δικηγορο και μου ειπε οτι μπορω μονο εγω να παω δικαστικα (και ας μην εχω το 75% που αναφερθηκε παραπανω) αλλα μονο για να κανω "αγωγη....." Δεν θυμαμαι την δευτερη λεξη ,διανομης ισως?αλλα εννοουσε να βγει σε πλειστηριασμο το οικοπεδο-σπιτι

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

αγωγή διανομής μου είπε .το θυμηθηκα

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατάτμησης σε εξ αδιαιρέτου οικοπέδου με δυο κατοικίες, πρέπει να υπάρχουν οι αποστάσεις Δ απο τις κατοικίες; ή η κατάτμηση γίνεται σε όποιο σημείο θέλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοικίες αυτές ενώνονταν κάπως για την δυνατότητα οριζόντιας ιδιοκτησίας ή είχαν απόσταση τουλάχιστον Δ?

Link to comment
Share on other sites

tanasi

υποχρεωτικά πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις Δ, η κάλυψη και ο συντ δόμησης (σύμφωνα με τα ισχύοντα σήμερα)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδερφοι. Οι κατοικίες έχουν απόσταση, αλλά όχι την απαιτούμενη. Δημιουργήθηκε ημιυπαίθριος χώρος, προφανώς χωρίς άδεια, σε απόσταση 1μ. απο την άλλη κατοικία. Σε περίπτωση επιβολής προστίμου, πληρώνεται αναλογικά απο τους συνιδιοκτήτες ή απο αυτόν που τον κατασκεύασε;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα τοπογραφικά διαγράμματα που συνοδεύουν συμβόλαια, καθώς οι αυθαίρετες κατασκευές απαγορεύται να μεταβιβαστούν!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.