Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποίηση Ρυμοτομικού μετά τον ν.1337/83


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

με αφορμή μια υπόθεση που με ταλανίζει θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους εδώ για κάποια θέματα.

Σε περιοχή που έχει ενταχθεί στο σχέδιο πόλης προ του 1983 (στη προκειμένη το 1974), γίνεται μια τροποποίηση του Ρυμοτομικού το 1988 και μια το 2003.

Η τροποποίηση του Ρυμοτομικού το 1988, δημιουργεί έναν πεζόδρομο μέσα στο (ανοιχτό) τετράγωνο και ρυμοτομεί ένα τμήμα περίπου 20τ.μ. της ιδιοκτησίας μου (αρχικό εμβαδόν 235τ.μ.).

Από ότι πληροφορήθηκα προφορικά, πράξη αναλογισμού δεν έχει γίνει ακόμα.

1) Η τροποποίηση του ΕΡΣ του 1988 οφείλει να έχει γίνει με τις διατάξεις του ν.1337/83 σωστά; Ή επειδή η ένταξη είναι προγενέστερη μπορεί να έχει γίνει με τις διατάξεις του νόμου του 1923;

Αυτό δεν πρέπει να αναφέρεται και στα "έχοντας υπόψη" στην αρχή της απόφασης τροποποίησης στο ΦΕΚ;

2) Μπορώ να υπολογίσω έστω και χοντρικά το ύψος της αποζημίωσης που θα λάβει ο πελάτης μου ή αυτό γίνεται μόνο μέσω δικαστηρίου; (τάξη μεγέθους του ποσού μου αρκεί)

3) Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία για να επισπεύσουμε την Πράξη Αναλογισμού; Μπορεί να γίνει μεμονωμένα;

Ρώτησα και στην αντίστοιχη Υ.ΔΟΜ. , αλλά δεν καλύφθηκα καθόλου από τις απαντήσεις..

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις εδω τις διαφορες [και ομοιότητες] μεταξύ ΠΤ και ΠΕ

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN

[η ΠΤ γινεται -συνηθως, αλλα όχι απαραίτητα -  ανα ΟΤ.....Η ρυμοτομηση μπορει να ανηκει στα "αυταποζημιουμενα" αρα να μην υπαρχει υποχρεωση αποζημιωσης...

Αν υπαρχει υποχρεωση αποζημιωσης απο τριτον, την θεωρεις καπου στο οριο της αντικειμενικης αξιας συν...]

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά κατατοπιστικότατος. Θα μελετήσω το υλικό από το σεμινάριο και θα επανέλθω με τυχόν απορίες.

Μια ερώτηση μόνο, η αποζημίωση υποθέτω θα είναι από τον οικείο Ο.Τ.Α. Τι εννοείς στο "όριο" της αντικειμενικής αξίας;

Link to comment
Share on other sites

γιατι να ειναι απο τον ΟΤΑ?

Μπορει να ειναι  αυταποζημιωση ή απο τον απεναντι ή και απο τον απεναντι και τον ΟΤΑ..

"οριο αντικειμενικης" δλδ κατ' ελαχιστο η αντικειμενικη συν την όποια επί πλεον αξια  θα αποδειξεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Polytexnitis said:

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

με αφορμή μια υπόθεση που με ταλανίζει θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους εδώ για κάποια θέματα.

Σε περιοχή που έχει ενταχθεί στο σχέδιο πόλης προ του 1983 (στη προκειμένη το 1974), γίνεται μια τροποποίηση του Ρυμοτομικού το 1988 και μια το 2003.

Η τροποποίηση του Ρυμοτομικού το 1988, δημιουργεί έναν πεζόδρομο μέσα στο (ανοιχτό) τετράγωνο και ρυμοτομεί ένα τμήμα περίπου 20τ.μ. της ιδιοκτησίας μου (αρχικό εμβαδόν 235τ.μ.).

Από ότι πληροφορήθηκα προφορικά, πράξη αναλογισμού δεν έχει γίνει ακόμα.

1) Η τροποποίηση του ΕΡΣ του 1988 οφείλει να έχει γίνει με τις διατάξεις του ν.1337/83 σωστά; Ή επειδή η ένταξη είναι προγενέστερη μπορεί να έχει γίνει με τις διατάξεις του νόμου του 1923;

Αυτό δεν πρέπει να αναφέρεται και στα "έχοντας υπόψη" στην αρχή της απόφασης τροποποίησης στο ΦΕΚ;

2) Μπορώ να υπολογίσω έστω και χοντρικά το ύψος της αποζημίωσης που θα λάβει ο πελάτης μου ή αυτό γίνεται μόνο μέσω δικαστηρίου; (τάξη μεγέθους του ποσού μου αρκεί)

3) Γνωρίζει κανείς ποια είναι η διαδικασία για να επισπεύσουμε την Πράξη Αναλογισμού; Μπορεί να γίνει μεμονωμένα;

Ρώτησα και στην αντίστοιχη Υ.ΔΟΜ. , αλλά δεν καλύφθηκα καθόλου από τις απαντήσεις..

Ευχαριστώ!!!

Πέρα από το γεγονός ότι η έγκριση του σχεδίου έγινε με τις διατάξεις του νδ 1923 και, επομένως, η ΤΡΣ γίνεται με τις ίδιες διατάξεις, ο 1337/83 και όλοι οι σχετικοί μεταγενέστεροι νόμοι αφορούν στις εντάξεις περιοχών σε σχέδια πόλης και όχι σε ΤΡΣ.

Για την περίπτωσή σου πρέπει να γίνει πράξη αναλογισμού με επισπεύδοντα κάθε ενδιαφερόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι, καλησπέρα!

Ελπίζω να μην γράφω σε λάθος topic, απλά θα αναφέρω μια περίπτωση τροποποίησης ρυμοτομικού σχεδίου, η οποία είναι η πρώτη μου, και έχω λίγο μπερδευτεί. Θα σας αναγράψω παρακάτω την υπόθεση και πως την χειρίζομαι, ώστε να δώσετε καμιά ιδέα.

Έχω οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως, και εντός οικισμού προ 1923. Το Αρχικό Εμβαδόν είναι Εαρχ=2.096,89τ.μ..

Η Πολεοδομική μελέτη  εγκρίθηκε το 1997, και η Πράξη Εφαρμογής Κυρώθηκε το 2005, όπου το αρχικό αυτό οικόπεδο, κατά ένα τμήμα ρυμοτομείται και χωρίζεται σε δύο Ο.Τ.. Το ένα είναι οικοδομήσιμο (ΟΤ163) και το άλλο προορίζεται για Ανέγερση Βρεφονηπιακού - Κοινωφελής Χώρος (ΟΤ162).

Στην περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο, η ένταξη του, σύμφωνα και με την πολεοδομική μελέτη έγινε με τις διατάξεις του 1923, λόγω ότι είναι βρίσκεται σε οικισμό προ 1923, άρα μαζί με τους πίνακες της Πράξης Εφαρμογής έγινε και η σύνταξη των πινάκων του Αναλογισμού.

Τώρα μου ζητήθηκε να κάνω Τροποποίηση του Ρυμοτομικού Σχεδίου, από τον ιδιοκτήτη, ώστε να καταστεί και το οικόπεδο που έμεινε εντός του ΟΤ - Βρεφονηπιακός, ως Οικοδομήσιμο. 

Επισυνάπτω στο παρόν εικόνα όπου φαίνεται το Αρχικό Οικόπεδο των 2στρεμμάτων, με μωβ χρώμα και γραμμοσκίαση, και τα δύο επιμέρους τμήματα στα δύο Ο.Τ. (Εικόνα 1- Αρχικό). Επίσης βορινά, η εν λόγω ιδιοκτησία συνορεύει με ιδιοκτησία του Δήμου.

Επομένως το Τμήμα του οικοπέδου που μένει στο ΟΤ162 - γαλάζιο χρώμα, αφορά το οικόπεδο που θα αιτηθούμε να γίνει Οικοδομήσιμο (Εικόνα 2), το οποίο έχει Ε=490,28τ.μ..

Εν συνεχεία θεωρώ σωστό, ταυτόχρονα να αιτηθώ και την διόρθωση του κοινού βόριου ορίου μου, με την ιδιοκτησία του Δήμου, ώστε να γίνει πιο αξιοποιήσιμη η ιδιοκτησία μου, με πιο ορθογωνισμένο σχήμα (Εικόνα 3). Επομένως με ροζ χρώμα φαίνονται τα ίσα τμήματα που θα ανταλλαγούν ώστε να προκύψει το τελικό σχήμα του οικοπέδου. 

Επίσης, σύμφωνα με το Ν.4315/2014, παρ. 17, σε περιπτώσεις σχεδίων που εγκρίθηκαν με τις διατάξεις του ν.δ. 17.7/16-8-1923, θα πρέπει να γίνει ο υπολογισμός της Εισφοράς σε Γη, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 20, παρ.1, περίπτωση β'. Επίσης σύμφωνα με την Εγκύκλιο 30/05-03-2004, η εισφορά σε γη, είναι ποσοστό της επιφάνειας της ιδιοκτησίας όπως υφίσταται κατά το χρόνο της τροποποίησης, άρα το Τελικό Εμβαδόν (Ε=490,28τ.μ.).

Άρα στην Εικόνα 4, φαίνεται με κίτρινο χρώμα η Εισφορά σε γη. Και με μπλε χρώμα η ΤΕΛΙΚΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ με Ε=453,96τ.μ. που απομένει, μετά την αφαίρεση της Εισφοράς γη, η οποία είναι Άρτια & Οικοδομήσιμη κατά Κανόνα.

Ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής:

Α. Εάν είναι σωστός ο υπολογισμός της Εισφοράς σε γη, στο τελικό οικόπεδο των 490,28τ.μ., και όχι στο Αρχικό των 2.096,98τ.μ., και εάν είναι σωστή η θέση του, όπως το δείχνω στο τοπογραφικό μου.

Β. Εάν είναι σωστή σκέψη η Τροποποίηση του κοινού ορίου μου, με τον δήμο.

Γ. Εάν χρειάζομαι βεβαίωση Αρχαιολογίας. Εγώ θεωρώ ότι χρειάζομαι.

Δ. Σύμφωνα με τους Πίνακες του Αναλογισμού, ο Δήμος μας χρωστάει 38τ.μ., και η εισφορά σε γη είναι 36τ.μ.. Θα τα συμψηφίσω?????

 

Εικόνα 1- Αρχικό.jpg

Εικόνα 2.jpg

Εικόνα 3.jpg

Εικόνα 4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λιγα  πράγματα στην πρώτη ανάγνωση.

από ποιον πήρατε την "εντολή" - άδεια να κάνετε αυτή την τροποποίηση του Ρ.Σχ. Τέτοιου τύπου δεσμεύσεις προέρχονται από κάποιο ΓΠΣ που προϋπάρχει της Π.Ε. Τι γίνεται με αυτό το ΓΠΣ?? 

Στις στήλες  του πίνακα (στο Γ' κεφάλαιο. Νομίζω είναι οι στήλες 17-27) που θα κληθείς εσύ να διορθώσεις τι αναγράφεται? Για το τμήμα του οικοπέδου σου, που είναι στο ΟΤ 162 και "απαλλοτριώνεται" για Κοινωφελή σκοπό, παίρνει ο ιδιοκτήτης κάποιο (Ν)έο οικόπεδο? Αποζημιώνεται?........ Πόση είναι η συνολική έκταση που χάνει η ιδιοκτησία και με τα ρυμοτομούμενα, λόγω του δρόμου?

Για τον υπολογισμό της εισφοράς σε γη και χρήμα πρέπει να λαμβάνεται το σύνολο της έκτασης που έχει κάποιος στην προς Ρυμοτόμησην περιοχή (εξεταζόμενη ημερομηνία είναι η 10-3-82). Δηλαδή αν ο πελάτης σου έχει και κάπου αλλού κάποιο οικόπεδο, αλλά να συμμετέχει όμως στην ίδια πράξη Εφαρμογής, τότε συνυπολογίζεται η συνολική έκταση. Αν, ας πούμε, αυτά τα 2096,89 τμ είναι η μοναδική ιδιοκτησία του, τότε θα έχει μία εισφορά σε γη κάπου Ε=663,76τμ. (συν την εισφορά σε χρήμα φυσικά). Εκτός και αν η έκταση αυτή προέρχεται από αγροτική αποκατάσταση. Τότε έχουμε άλλους συντελεστές. 

Το πρώτο λοιπόν που θα κάνεις να μελετήσεις καλά τους πίνακες που θα κληθείς να διορθώσεις. 

Και προσοχή με το ΓΠΣ, ΖΟΕ ή ότι προϋπήρχε Της ΠΕ. 

 

 ...............................................................................

Η εισφορά υπολογίζεται και επιβάλλεται με την πράξη τροποποίησης του ρυμοτομικού σχεδίου και αποτελεί ποσοστό της επιφάνειας της ιδιοκτησίας όπως υφίσταται κατά το χρόνο της τροποποίησης, και διατίθεται ολόκληρη υποχρεωτικά για τη δημιουργία κοινοχρήστων χώρων που θεσμοθετούνται με την τροποποίηση αυτή.

Το μέγεθος της εισφοράς μνημονεύεται και απεικονίζεται ως θέση στην πράξη τροποποίησης, είναι αυτοδίκαια εισφερόμενο, τίθεται σε κοινή χρήση μετά τη δημοσίευση της πράξης και δεν απαιτείται σύνταξη της πράξης εφαρμογής που προβλέπεται στο Αρθ-12 του Ν-1337/83.

Εάν με την τροποποίηση του σχεδίου, επιβάλλεται για λόγους πολεοδομικούς η δημιουργία κοινόχρηστου χώρου μεγαλύτερου αυτού της εισφοράς σε γη, συντάσσεται πράξη αναλογισμού, σύμφωνα με τις διατάξεις του ΝΔ/17-7-23 και του Ν-5269/31 (ΦΕΚ-274/Α/31) για το επιπλέον τμήμα.

Αν η ύπαρξη οικοδομής εμποδίζει την διάθεση της εισφοράς, κατά την κρίση της υπηρεσίας, μετατρέπεται σε ισάξια χρηματική συμμετοχή. Ο προσδιορισμός της αξίας για την πραγματοποίηση της μετατροπής γίνεται από το αρμόδιο δικαστήριο (Ν-2882/01)

ΕΜΒΑΔΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΓΗΣ

Α.1 Κατά κανόνα, ως εμβαδά ιδιοκτησιών για τον υπολογισμό της συμμετοχής σε γη λαμβάνονται τα εμβαδά που είχαν οι ιδιοκτησίες στις 10-3-82. Αυτό συμβαίνει στην εφαρμογή των περιπτ.1, περιπτ.2, περιπτ.3, και περιπτ.4.α.1

..........................................

         

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

απο καπου θα υπαρχει απόφαση  ανάκλησης της αναγκαστικής απαλλοτρίωσης στο σύνολό της.

Αυτο σημαινει οτι ο χωρος θα ειναι μεν οικοδομησιμος,

αλλα θα αφαιρεθουν οι σχετικες υποχρεωσεις εισφορας [στο βαθμο που μπορει να γινουν...]

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Καταρχήν σας ευχαριστώ πάρα πολύ που μπήκατε στον κόπο, 1ον. να διαβάσετε όλο το κατεβατό που είχα ανεβάσει, και 2ον. να απαντήσετε.

Την εντολή για να προβώ στην τροποποίηση, μου την έδωσε ο πελάτης μου, ο οποίος έχει το οικόπεδο στην περιοχή αυτή του σχεδίου, τα Αρχικά 2.096,98τ.μ..

Η συγκεκριμένη περιοχή του σχεδίου, εντάχθηκε στην Πολεοδομική μελέτη, με τις διατάξεις τον ν.δ. του 1923, άρα δεν οφείλει Εισφορά σε γη και χρήμα. Η πράξη εφαρμογής κυρώθηκε το 2005, μαζί με την Πράξη αναλογισμού. Δεν πήρε Νέο οικόπεδο, απλά από τα 2στρέμματα, ένα τμήμα έμεινε στο Ο.Τ. 163, με Ε=956,40τ.μ..

Η Συνολική Ρυμοτομία λόγω των δρόμων είναι 664,30τ.μ., και το Κοινωφελές είναι 486,54τ.μ.. Επισυνάπτω και τους πίνακες. Απλά στην 1η μου ανάρτηση έκανα λάθος λέγοντας στο Δ. ότι μας χρωστάει ο δήμος 38τ.μ., διότι ξανά κοιτάζοντας τον πίνακα, συνειδητοποιώ ότι χρωστάει η ιδιοκτησία στον Δήμο 38τ.μ.. Επίσης υπάρχει και αυτοαποζημίωση με Ε' = 279,36τ.μ..

Όσον αφορά το Γ.Π.Σ. του Οικισμού, που προϋπήρχε της Π.Μ., είναι του 1989, με αναδημοσίευση το 1993, και στο οποίο, η χρήση που απεικονίζει για την εν λόγω περιοχή που βρίσκεται το οικόπεδο είναι «ΠΡΟΝΟΙΑ» και όχι «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ». Ως Βρεφονηπιακός Σταθμός λοιπόν απεικονίζεται για πρώτη φορά στην Π.Μ.. Εδώ να σημειώσω πως το 2010, εκδόθηκε νέο Γ.Π.Σ. για όλον τον Καποδιστριακό Δήμο (τώρα Δημοτική Ενότητα), όπου το απεικονίζει ως ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

Απόφαση Ανάκλησης δεν υπάρχει, και δεν χρειάζεται, αφού σύμφωνα με το Ν.4315/2014, έχουν παρέλθει οι χρόνοι από έγκριση Π.Μ. και από Π.Ε., τα 15 χρόνια και τα 5 χρόνια αντίστοιχα. Επίσης ύστερα από συζητήσεις με την Τεχνική Υπηρεσία, μου είπαν πως και αυτοί δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσουν ποτέ ως Βρεφ. Σταθμό, αφού υπάρχει και αλλού και τους καλύπτει.

Τέλος, εσείς θεωρείται πως η Εισφορά σε γη για να καταστεί Οικοδομήσιμο, θα πρέπει να υπολογιστεί στην Αρχική Ιδιοκτησία των 2στρεμμάτων, ως ιδιοκτήτης προ 1982??? Γιατί από την εγκύκλιο 30/2004, καταλαβαίνω πως υπολογίζεται στην Ιδιοκτησία που υπάρχει κατά τον χρόνο της τροποποίησης.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τον χρόνο που μου αφιερώνετε και για τις απαντήσεις σας.

IMG_20190528_102725.jpg

IMG_20190528_102721.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας σε πιο σημείο της εγκυκλίου 30/04 αναφέρεται αυτό που μας γράφεις παραπάνω. 

Εγώ μόνο την καταλυτική ημερομηνία 10-3-82 γνωρίζω. Και μάλιστα στη "δήλωση ιδιοκτησίας", που θα υπογράψει ο ιδιοκτήτης του οικοπέδου, υπάρχει ξεχωριστό κεφάλαιο για το ζήτημα αυτό. 

Από τις μερίδες του ιδιοκτήτη, που θα προσκομίσεις από το υποθηκοφυλακείο, αυτό θα ελεγχθεί σχολαστικά από την πολεοδομία. 

Μη βασίζεσαι στο τι σου είπαν, προφορικά, οι υπάλληλοι της Τ.Υ. του δήμου. Έχω την εντύπωση, πως ίσως & να χρειαζόσουν κάποια απόφαση δημοτικού συμβουλίου για την αλλαγή της χρήσης αυτής του Ο.Τ. σου.

Νομίζω πως και ο Δημήτρης, πιο πάνω, κάτι τέτοιο εννοούσε.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.