Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Kατακτήριες για ΕΜΠ ή συνέχεια σπουδών στο εξωτερικό;


mclkrei

Recommended Posts

Δίκιο έχουν οι άνθρωποι..

Το ίδιο έλεγαν και στον Ιωάννη Αργύρη κάποτε

έχει αναρτηθεί σε άλλο θέμα εις μνήμη του

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να κανεις ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ωστε να μπορει το πτυχιο σου να εξισωθει με πτυχιο πολυτεχνιου στην Ελλαδα και μετα βουρρρρρ στη δουλεια.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες αγαπητές koulosb δεν ισχύει ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ τουλάχιστον. Οι πτυχιούχοι μηχανικοί ΤΕΙ παρά το γεγονός των 240 ETCS (πιστωτικών μονάδων) βάσει της συνθήκη της Μπολόνια, ακόμα και μεταπτυχιακό τίτλο να έχουν ή και διδακτορικό ΔΕΝ μπορούν να εξισώσουν το πτυχίο τους με πολυτεχνικής σχολής λόγω της απαρχαιωμένης νομοθεσίας που διέπει το ΤΕΕ αλλά και τη μη ρύθμιση του θέματος νομοθετικά από τη πολιτεία για τους γνωστούς λόγους.

 

Φυσικά στον ιδιωτικό τομέα όλα αυτά παίζουν και πολύ ρόλο αλλά και εκεί υπάρχουν θέματα κυρίως με τις υπογραφές.

 

Το ερώτημα είναι: Αξίζει να πάει κανείς έξω να κάνει 1 χρόνο μεταπτυχιακές σπουδές ή να δώσει κατατακτήριες και να κάνει άλλα 3-4 χρόνια στο πολυτεχνείο σαν να ξεκινάει, σχεδόν, από την αρχή ?

Link to comment
Share on other sites

Τοσο καιρο νομιζα οτι αν εισαι απο ΤΕΙ και εχεις και ενα μεταπτυχιακο τοτε παιρνεις δικαιωματα πανεπιστημιου...... μαλλον εκανα λαθος....

 

Παντως με το μεταπτυχιακο πρεπει να εχεις καποια διαφορα σε θεματα ΜΕΚ..... ή μηπως κανω κι εκει λαθος?

Link to comment
Share on other sites

καμία διαφορά δεν έχει, όσα masters και να πάρεις

αυτό προσπαθούν να περάσουν με τα νέα Π.Δ. των επαγ. δικαιωμάτων, μόνο ως προς την ακαδημαϊκότητα των πτυχίων

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο faafr και ακόμα χειρότερα ίσως. Ποιος ξέρει, ίσως μετά από 25 χρόνια εκδώσει επιτέλους η πολιτεία τα επ. δικαιώματα των μηχανικών ΤΕΙ αν και πολύ αμφιβάλλω ....

Link to comment
Share on other sites

Επείδη είμαι και εγώ φοιτήτρια στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. από αυτά που έχω ακούσει για να δώσεις κατατακτήριες στο ΕΜΠ πρέπει να έχεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου ώστε να έχεις ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα!

 

'Ηθελα να ρωτήσω όποιος γνωρίζει να με βοηθήσει.

Έχω τελειώσει τα ΤΕΙ της Πάτρας και είμαι Μηχανικός Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτηρίων ΤΕ, να αναφέρω οτι τα ΠΔ μας ακόμα εκκρεμούν. Και εγώ σκεφτόμουν για μεταπτυχιακό στην Αγγλία αλλα με λίγο ψάξιμο είδα οτι ακόμα και με ένα μεταπτυχιακό δεν θα έχω κανένα δικαίωμα. Το θέμα είναι οτι άμα πάω για κάποιο προπτυχιακό στην Αρχιτεκτονική στην Αγγλία μου αναγνωρίζονται κάποια έτη?

Σκοπός μου είναι να μην επιστρέψω αλλα να μείνω στο εξωτερικό το θέμα είναι οτι απο την στιγμή που δεν έχουν εκδοθεί τα ΠΔ στην Ελλάδα ακόμα και με ενα master (εάν κάνω master) στο εξωτερικό δεν θα ξέρω και εκεί τι δικαιώματα θα έχω με το πτυχίο μου.

Εάν κάποιος έχει εμπειρία επι το θέματος και μπορεί να με ενημερώσει

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω τελειώσει τα ΤΕΙ της Πάτρας και είμαι Μηχανικός Ανακαίνισης και Αποκατάστασης Κτηρίων ΤΕ, να αναφέρω οτι τα ΠΔ μας ακόμα εκκρεμούν.

 

Γνωριζοντας πως στην Ελλαδα ισχυει το "ουδεν μονιμοτερον του προσωρινου" να το χεις σιγουρο πως θα εκκρεμουν για πολυ πολυ καιρο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.