Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κλεισμένο τμήμα κλιμακοστασίου ορόφου με πόρτα


antreas_tda

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στην πολυκατοικία όπου κατοικώ και είμαι ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος, ο κατασκευαστής έχει κλείσει το κλιμακοστάσιο στον τέταρτο όροφο (συγκεκριμένα έχει τοποθετήσει πόρτα ασφαλείας και την συνέχεια του κλιμακοστάσιου την παραχωρεί στον πέμπτο. Η πολυκατοικία είναι εξαόροφη και ο πέμπτος και έκτος είναι μεζονέτα.  Για την έξοδο στο δώμα , όπου έχω ηλιακό, σύμφωνα με την οριζόντια σύσταση αναφέρεται ότι θα γίνεται μέσω ανθρωποθυρίδας. Στα σχέδια των κατόψεων δείχνει την πόρτα και την ανθρωποθυρίδα. Το θέμα μου είναι αν τελικά όλο αυτό αν είναι νόμιμο; Μια δεύτερη ερώτηση μου είναι, η ηλεκτροβάνα του καλοριφέρ της αυτόνομης θέρμανσης για τον πέμπτο είναι μέσα στο διαμέρισμα του, είναι νόμιμο αυτό;

Ευχαριστώ πολύ.       

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστασιο ειναι κοινοκτητο και κοινοχρηστο ολης της οικοδομης.

Επιβαλλεται να ειναι ανοιχτο για ωρες κινδυνου και προς τα κατω και προς τα πανω.

Να ελεγξει ο μηχανικος σου τα επίσημα σχεδια της αδειας και να δειτε αν  λεει κατι ο κανονισμος για  "πορτα" στην σκαλα,

και διελευση και χρηση δωματος

[να αφησω στην ακρη την ηλεκτροβανα]

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας..Έχω πάει στην πολεοδομία και έχω πάρει τα επίσημα σχέδια της άδειας και δείχνει την πόρτα στο τέταρτο...Στην πολεοδομία μπορώ να απευθυνθώ για απαντήσεις;

Link to comment
Share on other sites

να το δεις με τον μηχανικο σου.

Ακομα και αν η αδεια "δειχνει" πόρτα, αν αυτη ειναι κλειδωμενη, αυτο σημαινει οτι η σκαλα στους  πανω  οροφους αυτους δεν ειναι κοινοχρηστη,

αρα αλλαζουν τα τμ των κοινοχρηστων,

πλην αυτων, πώς θα φθανετε στην ανθρωποθυριδα για επισκευες στους ηλιακους σας στην ταρατσα...

Διατηρω επιφυλαξεις για την "νομιμοτητα" της πόρτας.

 

Link to comment
Share on other sites

Η πρόσβαση στην ανθρωποθυρίδα γίνεται, θα απορήσετε σίγουρα με αυτό που θα σας πω, από το παράθυρο του φωταγωγού που βρίσκεται ανάμεσα στον τρίτο και τέταρτο όροφο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς την περίοδο, νομίζω ήταν κοντά στο 2000, υπήρχε ερμηνεία που έδινε τη δυνατότητα να μην κατασκευάζεται απόληξη, να ενσωματώνεται το κλιμακοστάσιο στην τελευταία στάθμη και η πρόσβαση στο δώμα για τη συντήρηση εγκαταστάσεων να γίνεται από μόνιμη ανεμόσκαλα και ανθρωποθυρίδα.

Όλα νόμιμα στην άδεια και τα τετραγωνικά στην ιδιοκτησία κατά τη σύσταση. Έχω βγάλει δύο τέτοιες άδειες, τη μια την κατασκεύασα κιόλας ...

Μετά θυμάμαι ότι καταργήθηκε, αλλά δε θυμάμαι πως ... θα ενημερώσω αν το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταργήθηκε ποτέ . Ηταν συνηθισμένη πρακτική στις πολυκατοικίες του 50 και του 60 , ακόμα και σε κάποιες του 70 , ιδιαίτερα σε αυτές που ο οικοπεδούχος ή ο κατασκευαστής έμενε στον τελευταίο όροφο και είχε αποκλειστική χρήση της ταράτσας . 

Συνήθως είναι περασμένα στα σχέδια και στην σύσταση . 

Ενίοτε συμβαίνει και σε νεώτερες οικοδομές , όταν πρόκειται για οροφοδιαμερίσματα .

Τίποτα δεν είναι παράνομο αν εμφανίζεται στην άδεια και στην σύσταση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ θυμάμαι ότι μετά υπήρξε κάποιο πρόβλημα και δεν μπορούσε να εφαρμοστεί ; Μήπως θυμάμαι κάποια προσφυγή για λόγους κοινοχρήστου δώματος ;

Αν το θυμάσαι βεβαίως έτσι είναι. Και ναι όλα ήταν νόμιμα δεμένα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.