Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο Π.Δ. Χρήσεων Γης


kan62

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το συνημμένο αρχείο ξεδιαλύνει η περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα. Είναι η απάντηση σε ερώτηση για επιτρεπόμενες χρήσεις γης από την ΥΔΟΜ Δ. Αθηναίου τον Οκτώβριο του 2018, δηλ. μετά την δημοσίευση του ΠΔ 59/18. @ ΚΑΝΑ: Ρίξε μια ματιά στο 2. Μήπως τελικά συνεχίζει να ισχύει το Π.Δ. του 1987;

2.jpg

Edited by yo4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρθρο 17 Γενικές και Μεταβατικές Διατάξεις

1. Κατά τον πολεοδομικό σχεδιασμό και τον καθορισμό των γενικών κατηγοριών χρήσεων γης είναι δυνατόν να απαγορεύονται ή να επιτρέπονται μόνο υπό όρους, περιορισμούς ή προϋποθέσεις ορισμένες από τις ειδικές κατηγορίες χρήσεων που κατ αρχήν επιτρέπονται σε αυτές σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος διατάγματος. Η απαγόρευση ή οι όροι, οι περιορισμοί ή οι προϋποθέσεις του προηγουμένου εδαφίου μπορεί να αφορούν και τμήματα οικοδομικών τετραγώνων ή οικοπέδων ή και ορόφους κτιρίων.

2. Οι εγκαταστάσεις Μέσων Μαζικής Μεταφοράς δύναται να χωροθετούνται σε όλες τις κατηγορίες χρήσεων γης ανάλογα με τις ανάγκες του σχεδιασμού.

3. Με την επιφύλαξη της παρ. 5 χρήσεις γης που έχουν καθοριστεί με εγκεκριμένα ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ πριν από την ισχύ του παρόντος βάσει των διατάξεων του π.δ. 81/1980 (ΦΕΚ Α 27) και π.δ. 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ Δ 166) εξακολουθούν να ισχύουν όπως καθορίστηκαν.

4. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος η έγκριση ή αναθεώρηση των εγκεκριμένων πολεοδομικών σχεδίων (ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ, ΤΧΣ κ.λπ.) ακολουθεί τις διατάξεις του παρόντος διατάγματος, εκτός αν έχει γνωμοδοτήσει το αρμόδιο όργανο (ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. / Συμβούλιο Μητροπολιτικού Σχεδιασμού). Είναι δυνατό μετά από αιτιολογημένη εισήγηση της αρμόδιας υπηρεσίας και σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου οργάνου (ΣΥ.ΠΟ.Θ.Α. / Συμβούλιο Μητροπολιτικού Σχεδιασμού) να ισχύσουν οι διατάξεις του παρόντος.

5. Στις περιοχές των άρθρων 5, 6, 7 και 10 του από 23.2.1987 π.δ. (Δ 166) από τη δημοσίευση του παρόντος, παράλληλα με τις χρήσεις γης που προβλέπονται από ισχύοντα ΓΠΣ και ΣΧΟΟΑΠ, ισχύουν και οι χρήσεις γης που προβλέπονται στα άρθρα 8, 11, 9 και 6 αντίστοιχα του παρόντος προεδρικού διατάγματος, ακόμη και στις περιπτώσεις που η περιοχή έχει πολεοδομηθεί.

6. Σε νομίμως υφιστάμενες φαρμακαποθήκες σε περιοχές γενικής κατοικίας και πολεοδομικού κέντρου με συνολική επιφάνεια δόμησης μεγαλύτερη των 1.500 τ.μ., νομίμως γίνεται η ανανέωση της άδειας λειτουργίας.

7. Ελεύθεροι κοινόχρηστοι χώροι και χώροι αστικού πρασίνου προβλέπονται σε όλες τις γενικές ή ειδικές κατηγορίες χρήσεων.

8. Με το οικείο σχέδιο του πρώτου ή δεύτερου επιπέδου του πολεοδομικού σχεδιασμού μπορεί να απαγορεύεται ή να επιτρέπεται υπό προϋποθέσεις η κατασκευή δεξαμενών νερού, μονάδων αφαλάτωσης και λιμνοδεξαμενών. 9. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργείται κάθε άλλη διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας!

Σε παραδοσιακό οικισμό έχει γίνει τακτοποίηση αυθαιρέτου κτίσματος με χρήση καφενείο-εστιατόριο το οποίο λειτουργούσε έως το 2011 (βεβαίωση από το οικείο Επιμελητήριο).

Σήμερα ο πελάτης μου θέλει να το λειτουργήσει με την ίδια χρήση και κινεί την διαδικασία για την άδεια λειτουργίας που όμως έχει κολλήσει στην υ.δομ. καθώς η υπάλληλος δεν δίνει βεβαίωση ότι δεν απαγορεύεται η εν λόγω χρήση και ζητάει να γνωμοδοτήσει το ΣΧΟΠ εκτός αν της προσκομίσουμε ότι είναι νόμιμη η χρήση του αφού έχει γίνει η τακτοποίηση με τον 4495/17.

Γνωρίζετε αν μπορώ να ξεφύγω καθώς η χρήση μου είναι τακτοποιημένη? Αναφέρεται κάπου>?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συγκεκριμένο νήμα :

Άρθρο 16 του νέου ΠΔ

Στους προϋφιστάμενους του έτους 1923 οικισμούς και τους παραδοσιακούς οικισμούς, οι χρήσεις γης μέχρι την έγκριση του πολεοδομικού σχεδίου καθορίζονται σύμφωνα με τις σχετικές για τους οικισμούς αυτούς διατάξεις.


 

Επειδή όμως δεν δίνεις άλλες πληροφορίες, μήπως να μας πεις βάσει ποιάς διάταξης ή με ποιό αιτιολογικό δεν δίνει η ΥΔΟΜ τη βεβαίωση ; [η αποψή μου είναι ότι πάντα πρέπει να ξεκινάμε από αυτό].

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, kan62 said:

Όσον αφορά το συγκεκριμένο νήμα :

Άρθρο 16 του νέου ΠΔ

Στους προϋφιστάμενους του έτους 1923 οικισμούς και τους παραδοσιακούς οικισμούς, οι χρήσεις γης μέχρι την έγκριση του πολεοδομικού σχεδίου καθορίζονται σύμφωνα με τις σχετικές για τους οικισμούς αυτούς διατάξεις.

 


 

Επειδή όμως δεν δίνεις άλλες πληροφορίες, μήπως να μας πεις βάσει ποιάς διάταξης ή με ποιό αιτιολογικό δεν δίνει η ΥΔΟΜ τη βεβαίωση ; [η αποψή μου είναι ότι πάντα πρέπει να ξεκινάμε από αυτό].

Η υπάλληλος βασίζεται στο ότι η καρτέλα του οικισμού δεν δίνει συγκεκριμένες χρήσεις και τηλεφωνικά με ενημέρωσε ότι και στο νέο Π.Δ. αναφέρει κάπου ότι όταν δεν καθορίζονται οι χρήσεις γνωμοδοτεί το ΣΧΟΠ (λόγω στάσης εργασίας!!!! δεν μπορούσε να μου πει σε ποιο άρθρο ακριβώς το διαβάζει....  αύριο ελπίζω να το ξέρω).

Εμένα όμως λόγω της τακτοποίησης με τον 4495/17 δεν μπορεί να θεωρηθεί νόμιμη η χρήση (έστω για 30 χρόνια)? Αυτό μου είπε αν μπορώ βάσει του νόμου των αυθαιρέτων να αποδείξω...

Link to comment
Share on other sites

Πείτε της ότι ο νόμος των αυθαιρέτων τακτοποιεί καταστάσεις, εισπράττει χρήματα, αποδίδει ποινές και συσσωρεύει αδικήματα για κάποιο μελλοντικό έλεγχο ...

Δεν νομιμοποιεί χρήσεις, αυτό το κάνει η πολεοδομική νομοθεσία που όφειλε να γνωρίζει ώστε να σας υποδείξει πως η χρήση μπορεί να θεωρηθεί νόμιμη με βάση τα δεδομένας σας.

Αλλιώς πρέπει να το κάνετε εσείς, οπότε δεν θα έχετε και την ανάγκη της. Αυτό είναι και αυτό που την πονάει ...

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη βασίζεται σε έγγραφο της Δ/νσης Περιβάλλοντος της Γενικής Γραμματείας Αιγαίου προς την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αιγαίου το οποίο αναφέρει ότι το Σ.Χ.Ο.Π. Αιγαίου εξακολουθεί να υφίσταται με τις αρμοδιότητες που του είχαν δοθεί αρχικά και αυτό που μας ζητάει είναι αν ο Ν.4495/17 ή μεταγενέστερος νόμος - τροπολογία αφαιρεί τις αρμοδιότητες από το Σ.Χ.Ο.Π. Αιγαίου και ας μην ζητάμε αλλαγή χρήσης αφού το κτίσμα και η χρήση του έχει τακτοποιηθεί για 30 χρόνια....

scanner_20190115_091906[974].jpg

Edited by osama
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, Στο άρθρο 1 περίπτωση 20.2 αναφέρονται οι αποθήκες λιανικής πώλησης. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να γνωρίζει τι εννοούμε όταν λέμε αποθήκες λιανικής πώλησης, και αν αδειοδοτούνται από κάποια υπηρεσία (η δική μου περίπτωση δεν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Σε χώρο με χρήση "αμιγής κατοικία" θέλει πελάτης να βγάλει οικοδομική άδεια για τρία καταστήματα στα οποία θέλει να κάνει 

1. Φούρνο Παρασκευαστήριο (εργαστήριο)

2. Μπακάλικο

3. Πιτσαρία

Επιτρέπονται οι παραπάνω χρήσεις σύμφωνα με τον νέο νόμο?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

όταν το ΓΠΣ αναφαίρετε σε χρήσεις γης με το διάταγμα του 87, σήμερα πως ελέγχω τις χρήσεις γης?

με το Νόμο του 87 ή με το Νόμο του 18?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.