Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέο Π.Δ. Χρήσεων Γης


kan62

Recommended Posts

Βασίλη, αν είσαι σε προ '23 ή παραδοσιακό δεν ασχολείσαι καθόλου με το τι λέει το άρθρο 16 των (μεταβατικών διατάξεων) οικισμών.

Έχεις ήδη καθορισμούς χρήσεων από άλλες (ειδικότερες) διατάξεις ...

 

υγ.

Εμένα μπορείς να μου πεις γιατί απαγορεύονται τα νηπιαγωγεία από την αμιγή κατοικία ;

Μήπως σκοπεύουν να τα βάλουν σε καθεστώς υψηλής όχλησης ;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θόδωρε καλησπέρα

1. Τα νηπιαγωγεία δεν τα ξέχασαν μόνο στην αμιγούς αλλά και στη γενικής!

2. Λες ότι αν είμαι σε προ το 1923 οικισμό ή παραδοσιακό δεν ασχολούμαι με τις μεταβατικές γιατί

Έχεις ήδη καθορισμούς χρήσεων από άλλες (ειδικότερες) διατάξεις ...

  βρήκα μόνο τα παρακάτω

Χρήση γης Παραδοσιακών οικισμών χαρακτηρισθέντων με Π.Δ. ΤΗΣ 19.10/13.11.1978 (ΦΕΚ 594Δ΄)

 Άρθρον 4

Επιτρεπόμεναι χρήσεις:

1. Εντός των ορίων των οικισμών των υπαγομένων εις τας διατάξεις του παρόντος επιτρέπεται η ανέγερσις κτιρίων διά κατοικίας, κοινής ωφελείας και κοινωνικού εξοπλισμού κτίρια.

2. Απαγορεύεται η εγκατάστασις βιοτεχνιών και Βιομηχανιών ή άλλων χρήσεων υψηλής οχλήσεως. Διά την εγκατάστασιν κάθε άλλης χρήσεως εκτός κατοικίας ως προς την θέσιν εντός του οικισμού επιβάλλεται και η προέγκρισις της Επιτροπής Ενασκήσεως Αρχιτεκτονικού Ελέγχου, διά την εις το στάδιον των προσχεδίων υποβαλλομένην μελέτην.

Χρήση γης για Υφιστάμενους προ του 1923 οικισμούς  

Θεωρώ ότι δεν ορίζεται χρήση γης

ούτε από το Π.Δ 81/1980 ΦΕΚ 27Α  που αφορά σχέδια πόλεων, ούτε δε από το Π.Δ 1987 ΦΕΚ 166Δ το οποίο επίσης δεν αναφέρεται σε οικισμούς!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

 είχα έτοιμες

1.μια μελέτη για αγροτική αποθήκη 400 τ.μ (αποθήκευση αγρ προϊόντων και μηχανημάτων -θεριζοαλωνιστικής - )

εντός οικισμού<2000

Μπορώ να ελπίζω ή όχι? 

Άρθρο 16

(24) Αγροτικές εκμεταλλεύσεις - εγκαταστάσεις. Επιτρέπονται μόνο Γεωργικές, δασικές, κτηνοτροφικές, αλιευτικές και λοιπές αγροτικές εκμεταλλεύσεις (24.1) και γεωργικές αποθήκες και λοιπές εγκαταστάσεις αγροτικού τομέα (24.2).

 

Άρθρο 1

ΙΙ. ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΝ

24.2. Γεωργικές αποθήκες και λοιπές εγκαταστάσεις αγροτικού τομέα (άρθρο 2 του από 31.5.1985 π.δ. ΦΕΚ Δ’ 270).

 

Άρθρο 2 εκτός σχεδίου δόμησης

1. Κτίρια που προορίζονται για γεωργοκτηνοτροφικές, γεωργοπτηνοτροφικές ή υδατοκαλλιεργητικές εγκαταστάσεις (ιχθυοκαλλιεργειών, οστρακοκαλλιεργειών και καλλιεργειών λοιπών υδρόβιων οργανισμών), καθώς και εγκαταστάσεις αποθήκευσης λιπασμάτων, φαρμάκων, ιχθυοτροφών, γεωργικών και αλιευτικών εφοδίων γεωργικών και αλιευτικών προϊόντων, στέγαστρα σφαγής ζώων, δεξαμενές από οποιοδήποτε υλικό, ενδιαιτήματα και ιατρεία μικρών ζώων ......

 

Άρα επιτρέπεται χωρίς περιορισμό σε εμβαδόν

 

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kan62 said:

Εμένα μπορείς να μου πεις γιατί απαγορεύονται τα νηπιαγωγεία από την αμιγή κατοικία ;

Μήπως σκοπεύουν να τα βάλουν σε καθεστώς υψηλής όχλησης ;

 

13 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Τα νηπιαγωγεία δεν τα ξέχασαν μόνο στην αμιγούς αλλά και στη γενικής

Τα νηπιαγωγεία υπάγονται στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (=νηπιαγωγείο + δημοτικό σχολείο). Το λάθος είναι στο άρθρο 1 όπου χωρίς λόγο ξεχωρίζουν τα νηπιαγωγεία από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση (στην οποία αναφέρουν μόνο τα δημοτικά). Εσφαλμένος διαχωρισμός που πράγματι συνεπάγεται την αδικαιολόγητη απαγόρευση των νηπιαγωγείων στην αμιγή κατοικία.

Στην γενική κατοικία πάντως δεν τα ξέχασαν. Επιτρέπεται γενικά η εκπαίδευση και τίθενται περιορισμοί μόνο στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια και τα κτίρια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, όχι προϋφιστάμενο του 1923, όχι παραδοσιακό, απ' ότι κατάλαβα δεν επιτρέπονται βιοτεχνίες χαμηλής όχλησης πλέον... Σωστά κατάλαβα?

Τι γίνεται σε περίπτωση που έχω υπάρχουσα βιοτεχνία χαμηλής όχλησης και θέλω να κάνω προσθήκη αποθηκευτικού χώρου χωρίς να γίνεται αύξηση ισχύος ή οποιαδήποτε αλλαγή στα Η/Μ?

Link to comment
Share on other sites

Με το παλιό διάταγμα του 87 στις περιοχές κατοικίας (άρθρο 1Β) "κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς τη κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ)."

Με τον καινούριο νόμο  από 29/6/18 (άρθρο 1,ΙΙ, 1 Κατοικία) εμφανίζονται νέες παράμετροι... πχ το "κλπ" έχει αντικατασταθεί με συγκεκριμένα επαγγέλματα, για τα ιατρεία μπαίνουν επιπλέον χαρακτηριστικά και αφήνονται εκτός οι φυσικοθεραπευτές και το κυριότερο η εξαίρεση ισχύει εφόσον ο επαγγελματικός χώρος "βρίσκεται εντός της μόνιμης κατοικίας αυτού που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα"...!

Όπως το καταλαβαίνω, αν ο γιατρός, δικηγόρος, μηχανικός κλπ δε δηλώνει το ιατρείο/γραφείο του και ως μόνιμη κατοικία του δε θα μπορεί να το λειτουργεί νόμιμα....

Υπάρχουν πολλές περιοχές ακόμη και πάνω σε κεντρικούς δρόμους με διαμορφωμένη "αγορά" ιατρείων, γραφείων κλπ με χαρακτηρισμένα τα Ο.Τ. ως Αμιγούς Κατοικίας - τι θα γίνουν όλα αυτά τα ακίνητα?...

Link to comment
Share on other sites

δεν λεει για "ασκηση επαγγελματος ιατρου......, δικηγορου,  λογιστη....."

αλλά

για ασκηση επαγγελματος...οπως ιατρου....δικηγορου, λογιστη κλπ.

το "οπως" ειναι ενδεικτικο,

[αν και πιθανον να εξαντλουνται με την ανω παραθεση, όλες οι δραστηριοτητες]

υγ

για τα υπολοιπα...αυτή  η προσθηκη για την "μονιμη κατοικια"

μου θυμιζει,  ρυθμιση φορολογιας εισοδηματος.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.