Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ετήσια συνδρομή στο ΤΕΕ


anchelos

Recommended Posts

δεν υπαρχει συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης, απλα αν εφαρμοστει το παραπανω θα πρεπει να πληρωσεις ολες τις συνδρομες μεχρι και το 2015 για να μπορεις να μπεις στο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνδρομή ΤΕΕ και εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ, κατά τη γνώμη μου από τα πιο άσκοπα χρήματα που καλείται να πληρώσει ένας Μηχανικός στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα αιτηςη διαγραφής απο το ΤΕΕ (την οποία κοινοποίηση ακομα περιμενω), ειδα οτι χρωστάω 220 ευρώ. Δεν ειχα πληρώσει ποτε.

 

Επειδη εκανα την αιτηςη, τα πληρωςα για να μην παει κατι στραβά. Το αν εκανα καλα ή οχι, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανα αιτηςη διαγραφής απο το ΤΕΕ (την οποία κοινοποίηση ακομα περιμενω), ειδα οτι χρωστάω 220 ευρώ. Δεν ειχα πληρώσει ποτε.

 

Επειδη εκανα την αιτηςη, τα πληρωςα για να μην παει κατι στραβά. Το αν εκανα καλα ή οχι, θα δείξει...

 

AAlex πότε έκανες τη διαγραφή; Από το ΤΣΜΕΔΕ διαγράφηκες;

Πλήρωσες και για το 2015 εισφορές ΤΕΕ (που έχουν καταργηθεί υποτίθεται);

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις διαγραφή απο ΤΕΕ, αυτομάτως διαγράφεται απο ΤΣΜΕΔΕ. Ακομα περιμένω κοινοποίηση, ιςως παω να ρωτήσω να δω και το καινούριο κτίριο.

 

Για το 2015 προφανώς και οχι. Ειπαμε, να ρίξουμε χρήμα αλλα οχι και ετςι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

"Συνάδελφε,

Το ΤΕΕ στο πλαίσιο της προσπάθειας του να ανταποκριθεί στο ρόλο του ως Τεχνικού Συμβούλου της Πολιτείας και ως του Επιστημονικού και Επαγγελματικού Φορέα των

Μηχανικών συνεχίζει την υλοποίηση μιας σειράς δράσεων και παρεμβάσεων με γνώμονα τη δημιουργία επαγγελματικών ευκαιριών για τους Μηχανικούς, καθώς και την αναβάθμιση

του επαγγέλματος και των υπηρεσιών τους προς την κοινωνία.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα δράσεων αποτελούν :

 

·         Το ηλεκτρονικό σύστημα των αυθαιρέτων

 

·         Το ηλεκτρονικό σύστημα έκδοσης οικοδομικών αδειών

 

·         Ο κανονισμός ενεργειακής απόδοσης κτηρίων, το ενιαίο λογισμικό, οι Τεχνικές

·         Οδηγίες

 

·         Η ανακήρυξη του ΤΕΕ ως Εθνικού Συντονιστή του Συμφώνου των Δημάρχων

 

·         Η καθιέρωση παροχής νομικής υποστήριξης των Μηχανικών

 

·         Η καθιέρωση παροχής φοροτεχνικής υποστήριξης των Μηχανικών

 

·         Το ηλεκτρονικό σύστημα της ταυτότητας Κτηρίου

 

·         Η ψηφιοποίηση του Μητρώου του ΤΕΕ με δυνατότητα παροχής ψηφιακών αντιγράφων στα

·         Μέλη του

 

·         Η ψηφιοποίηση της Βιβλιοθήκης του ΤΕΕ με ανοιχτή πρόσβαση

 

·         Νέο ανοικτό σύστημα υποβολής αιτήσεων και επιλογής ελεγκτών δόμησης

 

·         Διασύνδεση του Μητρώου Μελών με τα πληροφοριακά συστήματα του "Ελληνικού Κτηματολογίου"

 

·         Δωρεάν πρόσβαση στη Βάση Νομοθεσίας-Νομολογίας ΝΟΜΟΣ

 

Η ανάπτυξη και λειτουργία όλων των παραπάνω δράσεων, βασίζεται κυρίως στις ετήσιες συνδρομές των Μελών, οι οποίες παραμένουν σταθερές από το 2004.

 

Και δεν ντρέπονται να το γράφουν πως παραμένουν σταθερές από το 2004!

Μέχρι το 2050, δεν πρόκειται να δουν δραχμή από εμένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ έχω την αίσθηση πως το ΤΕΕ είναι από τα επιμελητήρια και γενικά τους φορείς που δουλεύουν, κάτι γίνεται, να μην είμαστε άδικοι. Όποτε χρειάστηκε κάτι ήταν εξυπηρετικοί και υπάρχει μία οργάνωση, σε αντίθεση πχ με το ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, ntanos said:

Αγαπητέ έχω την αίσθηση πως το ΤΕΕ είναι από τα επιμελητήρια και γενικά τους φορείς που δουλεύουν, κάτι γίνεται, να μην είμαστε άδικοι. Όποτε χρειάστηκε κάτι ήταν εξυπηρετικοί και υπάρχει μία οργάνωση, σε αντίθεση πχ με το ΤΣΜΕΔΕ...

Ούτε από ΤΣΜΕΔΕ, ούτε από ΤΕΕ, ούτε από Αλαβάνο, ούτε από Σπίρτζη, ούτε από Στασινό, ούτε από κανένα τους δεν είμαι ευχαριστημένος. Μόνο να πληρώνουμε. Κανένας φορέας, κανένας υπεύθυνος δεν έκανε κάτι για την πλειοψηφία των Μηχανικών. Μόνο αν θα είναι εμφανές ή όχι το σκυρόδεμα στο νέο «κόσμημα του ΤΣΜΕΔΕ» μας ένοιαζε.

Στη σύγκριση που θέτεις συμφωνώ, αλλά τι νόημα έχει η σύγκριση, όταν και οι δυο έχουν μείνει μετεξεταστέοι, κόβονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για τον φίλο που θεωρεί το ΤΕΕ καλό επιμελητήριο, θα παραθέσω τα εξής γεγονότα. Είμαι μηχανικός από το 2007. 11 χρόνια δεν τα λες πολλά , δεν τα λες και λίγα. Σε αυτά τα 11 χρόνια είδα τις εξής αλλαγές: σύστημα αμοιβών , ευρωκώδικες, ΚΑΝΕΠΕ, ΚΕΝΑΚ,ενεργειακοί επιθεωρητές, ΝΟΚ, σύστημα ηλεκτρονικών αδειών, αλλαγή νομοθεσίας δημοσίων έργων με τον 4412/2016, νόμοι αυθαιρέτων 4014,4178,4495.

κοινώς το επάγγελμα αλλιώς ήταν όταν μπήκα, κι αλλιώς είναι τώρα.Μπορεί να ξεχνάω κι άλλες αλλαγές που συντελέστηκαν. Είμαι από μια μικρή πόλη της Ηπείρου. Σε αυτά τα 11 χρόνια, για όλες τις παραπάνω αλλαγές, το ΤΕΕ στην πόλη μου διοργάνωσε μία (1) ημερίδα παραμονές του 2015 αναφορικά με τις e αδειες, όπου ήρθε ο Σπίρτζης κι έλεγε στον κόσμο τί να μην ψηφίσει. Για να μην νομίσεις ότι το πρόβλημα είναι τοπικό (της πόλης μου), στην πρωτεύουσα της περιφέρειας (Ιωάννινα) δεν έχει γίνει καν παρουσίαση-επιμόρφωση-σεμινάριο για ΚΑΝΕΠΕ και κάνανε μία (1) παρουσίαση το 2009 για ευρωκώδικες. Τους παρακαλάγαμε να μας δώσουν καμία σημείωση, κάνα pdf. Τους καθηγηταράδες που τα χαν αρπάξει χοντρά για να φτιάξουν τα προσαρτήματα.

Ένα επιμελητήριο χρειάζεται να προασπίζει τα συμφέροντα των μελών του, που αποδεδειγμένα το ΤΕΕ δεν το έχει κάνει ή το κάνει ως Πόντιος Πιλάτος αλλά πρώτα απ'όλα πρέπει να επιμορφώνει τα μέλη του. Εγώ ξέρεις τί ΤΕΕ θέλω? Ένα που να μου κάνει σεμινάρια ΚΑΝΕΠΕ, e αδειων, ευρωκωδίκων, NOK ,μετά θα με εξετάσει κι αν αποτύχω να μου πει ξέρεις κάτι το τάδε δεν μπορείς να το υπογράψεις. Αλλά σεμινάρια ****δάτα με γνώση και τριβή με το αντικείμενο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.