Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σοφίτα Σ.Δ


Μάνος Τρ

Recommended Posts

Δε ξέρω αν γράφω την ερώτηση στο σωστό μέρος, δε με άφηνε το σύστημα κάπου αλλού. Εάν δημιουργηθεί σοφίτα σε κατοικία μέσα στον όγκο της στέγης η οποία όμως είναι τα ίδια τετραγωνικά με τον όροφο, κρατώντας ένα μέσο ύψος 2,20μ., πόσα απο αυτά τα τετραγωνικά μπαίνουν στη δόμηση; Τα μισα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου έλεγα καλοπροαίρετα, ότι οπωσδήποτε μηχανικός θα πρέπει να έρθει και να δει την περίπτωση σου...και επικουρικά δέχεσαι απόψεις μηχανικών εδώ στο φόρουμ.

Θα πρέπει να δεις (εδώ γίνονται και τα περισσότερα λάθη) αν πράγματι είναι σοφίτα αυτό που έχεις. πχ αν έχει εξωτερική πρόσβαση (σκάλα) δεν είναι σοφίτα!!!!

Μέτα κουβεντιάζουμε για τα άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 1002 πράγματα που πρέπει να ελεγχθούν...

Για παράδειγμα, προκειμένου να δημιουργηθεί σοφίτα, πρέπει όλο το κτίριο (ή έστω η οριζόντια ιδιοκτησία στην οποία ανήκει κατά κυριότητα -κι όχι απλά αποκλειστική χρήση- το άνωθεν δώμα) να αναθεωρηθεί και να είναι σύμφωνο με το ΝΟΚ.

Γενικά, η σοφίτα-bonus που εννοείται δεν είναι απλή υπόθεση σε υφιστάμενο κτίριο...

Χρειάζεσαι έναν καλό μηχανικό για έλεγχο ιδιοκτησιακό, νομιμότητας κτίσματος, συμβατότητας με ΝΟΚ, κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι ένα ξύλινο σπίτι με σιδερένιο σκελετό και ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει σοφίτα, προφανώς ακολουθώντας τη νόμιμη διαδικασία(δεν έχει πρόσβαση από έξω). Το κτίριο δεν είναι υφιστάμενο, τώρα θα συναρμολογηθεί όταν βγει και η απαιτούμενη άδεια. Τελικά μπαίνουν τα μισά τετραγωνικά ή όλα; 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, θα θέσετε την ερώτηση στον μηχανικό σας και σαφώς θα λάβετε απάντηση από αυτόν αφού εξετάσει τις συνθήκες που διαμορφώνουν την ιδιοκτησία σας.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή μπες στο προφίλ σου και άλλαξε την ιδιότητά σου.... βάζοντας τη σωστή!

Μετά μπορείς να ανατρέξεις:

α) στους ορισμούς του ΝΟΚ (Ν. 4067/2012, άρθρο 2, παρ. 81) .... (υπάρχει και στα downloads ... god bless @kan62), όπου βλέπεις ότι η σοφίτα μπορεί να έχει "...συνολικό εμβαδόν έως και το μισό του χώρου της υποκείμενης κάτοψης" και

β) άρθρο 11, παρ. 6, περ. ιε ... τι δεν προσμετράται στον σ.δ.: οι σοφίτες εξ' ολοκλήρου (αρκεί να πληρούν τις προϋποθέσεις ως σοφίτες)

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει σαν ιδιότητα μηχανικός, δε ξέρω τι έγινε. Ευχαριστώ, τα έχω διαβάσει αυτά βέβαια απλά είναι λίγο γκρίζα ζώνη, γιατί εγώ απο αυτά καταλαβαίνω οτι η μισή σοφίτα δε μπαίνει στη δόμηση αλλά εαν εγώ θέλω περισσότερα τετραγωνικά σοφίτας, αυτά τα παραπάνω μπαίνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας παραπέμψεις από ποιες διατάξεις του νόμου βγαίνει το συμπέρασμα ότι :

1 ώρα πριν, Μάνος Τρ said:

η μισή σοφίτα δε μπαίνει στη δόμηση

Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.