Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργοποίηση ηλεκτρονικής υποβολής τοπογραφικών διαγραμμάτων – Τεύχος Τεχνικών Προδιαγραφών και Εγχειρίδιο Λειτουργίας της Εφαρμογής


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι (πλην εργαζομένων στην ΕΚΧΑ) εσάς σας φαίνεται φυσιολογικό απλό και λογικό όλο αυτό?

Οι σύλλογοι - κλπ.  δεν μιλάει κανείς? διαβάσατε την παράγραφο 4? όλα οκ?

Τί να πω μάλλον εγώ και ο Pavlos είμαστε περίεργοι αργόσχολοι τεμπέληδες...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει προλάβει να ενημερωθεί ο κόσμος. Υπάρχει βομβαρδισμός από νόμους, αποφάσεις και τροποποιήσεις νόμων. Κάπου χάνεται η μπάλα. 

Να δούμε και την εξοργιστική δήλωση που "κούμπωσαν" ωραία και όμορφα κάτω από το αποδεικτικό υποβολής. Επίσης να μη ξεχάσει κανείς μέσα σε όλη αυτή την ιστοριούλα που μας έφτιαξαν ότι πρέπει να πληρώσει και για την ψηφιακή υπογραφή που απαίτησαν με το έτσι θέλω.

 

ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΌ.jpg

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η "εξοργιστική δήλωση" ότι η πληροφορία του pdf ταυτίζεται με αυτή του dxf????

 

Αγαπητοί συνάδελφοι πιστεύω ότι με τρολλάρετε και αποχωρώ.

  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Δε σε τρολλάρει κανείς. Είναι δικαίωμα σου να βλέπεις τα πράγματα ως εργαζόμενος του κτηματολογίου και να το υπερασπίζεσαι και είναι δικαίωμά μας να υπερασπιζόμαστε τα συμφέροντα του κλάδου μας και να επισημαίνουμε τα κακώς κείμενα. Το παραπάνω αναρτήθηκε ως συνέχεια των προηγούμενων. Μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τι ευθύνες φορτώνουν στο μηχανικό από την πίσω πόρτα.

 

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρολλάρω υπαλλήλους της ΕΚΧΑ, από ότι έχεις πει ως τώρα δεν συνάδει σε εσένα η λέξη συνάδελφοι.  

Edit: Αν υπάρχει ένα απίστευτο τρολλ εδώ αυτό είναι η παράγραφος 4 των προδιαγραφών του dxf και όποιος δεν το αντιλαμβάνεται είναι ο ίδιος τρολλ-χόμπιτ-Μπάστερ κήτον-Χοντρός λιγνός ή υπάλληλος της ΕΚΧΑ.

Edited by Spiderman
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είμαι υπάλληλος της ΕΚΧΑ και αυτό φαίνεται από τα post μου. Και να ήμουν όμως παρόμοια πράγματα θα έγραφα.

2. Από τα γραφόμενά σας και κυρίως την ρηχότητα της κριτικής απέναντι στη νέα μεθοδολογία υποβολής διαγραμμάτων (ειδικά το τελευταίο με την ταύτιση pdf dxf) σας κατατάσσω αυτοδίκαια σε αυτό το ποσοστό των μηχανικών που καλύτερα να κάναν κάτι άλλο στη ζωή τους αντί για τοπογραφικά.

  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Spiderman said:

Συνάδελφοι (πλην εργαζομένων στην ΕΚΧΑ) εσάς σας φαίνεται φυσιολογικό απλό και λογικό όλο αυτό?

Οι σύλλογοι - κλπ.  δεν μιλάει κανείς? διαβάσατε την παράγραφο 4? όλα οκ?

Τί να πω μάλλον εγώ και ο Pavlos είμαστε περίεργοι αργόσχολοι τεμπέληδες...

Μιλάμε για next level γραφειοκρατία....Υποτίθεται θα κόβονταν οι γραφειοκρατία και από μηχανικοί έχουμε γίνει υποβολείς αρχείων

και οτι λογής μακακίας σκαρφιστεί ο καθένας.... Δλδ μέσω της ηλεκτρονικής υποβολης pdf θα ελεγχεται τί? και κυρίως απο ποιόν?

Καπου διαβασα λεει οτι οι υπάλληλοι του εκχα μας βάζουν κάτω σε τοπογραφικά κλπ κλπ. Τοτε αφου είναι τόσο γνώστες γιατι δε βγαίνουν

έξω να "χαλάσουν" την πιάτσα και να δειξουν τον δρόμο? Προς θεού δε κατηγορώ του ανθρώπους, αλλά το όλο ζήτημα

προσωπικά το βλέπω σαν μεγάλη πίπ@....

Και στον φίλο παραπάνω που βάζει τα ποσοστά. Οχι δεν είμαι στο 9/10 όπως το θέτεις. Πάω πάντα με τοπογράφο που έχει εξοπλισμό

και πάντα το τριπλοτσεκάρω ότι βγάζουμε πριν το δώσω. Εγω το βλέπω αλλιώς. Καλυτερα τοπογραφικά κάναν οι παλιοί με κορδέλα και διαγώνιους

παρά στο σήμερα που ο καθείς πήρε ενα μαραφέτι (gps) και βαράει σημεία στου διάολου τη μάνα...

Edited by laxanos
  • Like 1
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε κατατάσσω στην κατηγορία που και μπουρί σόμπας να τους ''περάσεις'' γουστάρουν το πως λέγεται η κατηγορία δεν θυμάμαι...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

ntanos

Η μεθοδολογία υποβολής διαγραμματων δεν εξυπηρετεί το μηχανικό αλλά του προσθέτει επιπλέον κόπο, χρόνο, κόστος και ευθύνες και στο φινάλε δεν του διασφαλίζει κανένα συμφέρον. Για παράδειγμα, θα μπορούσε μόνο με την ταυτοποίηση από το σύστημα του ΤΕΕ να  γίνεται η δουλειά χωρίς να απαιτείται ψηφιακή υπογραφή. Ένα πολύ απλό για να μην επεκταθώ και στα υπόλοιπα. 

Συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε πλήρως και φυσικά θα συνεχίσουμε να μαχόμαστε από αντίπαλα στρατόπεδα. Όσο για το σχόλιο περί ενασχόλησης τοπογραφικών δεν το συνεχίζω για να μη μετατρέψουμε το νήμα σε πεδίο μάχης.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.