Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Βρίσκομαι σε φάση εργασιών στο εσωτερικό εξοχικής κατοικίας και συγκεκριμένα στα σκαψίματα από ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, σοφατζή και θέλω να ψάξω υλικά για την πορεία του έργου. Αυτό που επιθυμώ λόγω πολύ συγκεκριμένου μπάτζετ είναι να υπάρξει συνδυασμός ποιότητας και οικονομίας στην επιλογή υλικών και εξοπλισμού που χρειάζεται, όπως φαντάζομαι οι περισσότεροι.

Επομένως έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις.

  • Επιλογή διακοπτών - πριζών: Είμαι μεταξύ δύο προϊόντων τα οποία είναι TEM modul και Schneider sedna σε συνδυασμό με legrand bitichino. Οι αρχικές τιμές των προσφορών είναι περίπου στα ίδια, αλλά έχω μεγάλη έκπτωση 40% στην ΤΕΜ (Σλοβένικη). Δεν ξέρω πως πρέπει να επιλέξω. Η ΤΕΜ είναι άγνωστη στον ηλεκτρολόγο που έχω, η Schneider από όσο ξέρω είναι καλή και αναγνωρισμένη.
  • Επιλογή δαπέδων: Επειδή το σπίτι είναι σε βουνό και μου αρέσει και το ξύλο ή τουλάχιστον η αίσθηση σκεφτόμουν τα Laminate. Τι πρέπει να προσέξω; Και βάζω παντού πχ και σε κουζίνα ή ανάλογα με το χώρο διαλέγω και άλλο υλικό; Τι είναι καλύτερο;
  • πατητή τσιμεντοκονία: Για κουζίνα για παράδειγμα σκεφτόμουν και πατητή τσιμεντοκονία στους τοίχους εκεί που είναι ο πάγκος και ίσως στο δάπεδο, που από οτι μου είπαν δεν είναι τόσο ψυχρή όσο το πλακάκι. Ίσως τη χρησιμοποιήσω και στο WC, αλλά ακόμη δεν έχω κάνει σύγκριση τιμών με πλακάκια. Τι γνώμη έχετε για το υλικό, την εφαρμογή κλπ.;
  • Εσωτερικές πόρτες: Τι υλικό χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο και γιατί ώστε να υπάρχει συνδυασμός ποιότητας και οικονομίας;
  • Τι άλλο χρειάζεται να αρχίσω να ψάχνω από τώρα; Έχω αποφασίσει το είδος της θέρμανσης και τα σώματα και τα εξωτερικά κουφωμάτα.

Πιθανών να έχω και άλλες ερωτήσεις εν καιρό και ίσως να είναι και πολύ γενικες οι ερωτήσεις. 

Παρακαλώ για την βοήθειά σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1) Πριζοδιακόπτες θα πρέπει να επιλέξετε με τα παρακάτω κριτήρια κατά σειρά προτεραιότητος:

α) κάλυψη τεχνικών προδιαγραφών (σε συνεννόηση με τον ηλεκτρολόγο σας)  β) τιμή αγοράς  γ) αισθητική

Όποια από τις μάρκες που έχετε ήδη εξετάσει καλύπτει τα παραπάνω είσαστε εντάξει.

2) Laminate σε εξοχικό εγώ προσωπικά θα το απέφευγα. Κάποια πράγματα μας φαίνονται τέλεια αισθητικά

στην πορεία όμως διαπιστώνουμε ότι χρηστικά μας δημιουργούν προβλήματα. Φανταστείτε μπότες - γαλότσες

με λάσπες-αγκάθια και πέτρες να περπατούν πάνω στο ωραίο ξύλινο πάτωμα και μην σκεφτείτε ότι δεν θα μπείτε

ποτέ έτσι μέσα στο σπίτι γιατί στη βαρυχειμωνιά και με καταιγίδα σιγά μην αλλάζετε έξω από αυτό. Εάν σας αρέσει

τόσο πολύ οπτικά το ξύλο υπάρχουν καταπληκτικές απομιμήσεις ξύλου πλακιδίων είτε κεραμικών είτε γρανίτη.

3) Πατητή τσιμεντοκονία με χίλια εφ΄ όσον το αντέχει η τσέπη σας (έχει μεγαλύτερο κόστος από ένα μέσο πλακάκι)

και κυρίως εφ΄όσον την κατασκευάσει τεχνίτης με Τ κεφαλαίο.

4) Εσωτερικές πόρτες υπάρχουν από 60€ (από πεπιεσμένο χαρτί) και φτάνουν όσο θέλετε εσείς. Εξαρτάται λοιπόν

από την οικονομική σας δυνατότητα.

Πέρα από τα επιμέρους ερωτήματά σας θα σας δώσω μία γενική συμβουλή. Εστιάστε και δώστε όλο σας το βάρος και προσοχή

στην ποιότητα των εργασιών που θα εκτελέσουν οι τεχνίτες. Μία πρίζα ακόμη και από χρυσό να είναι, καμία αξία δεν θα έχει εάν

ο ηλεκτρολόγος σας συνδέσει στον πίνακα δύο δωμάτια ανά ασφάλεια.

Μία μπαταρία βρύσης όσο ακριβή και να είναι εάν ο υδραυλικός δεν έχει κάνει άρτια εγκατάσταση εσείς θα υποφέρετε από δυσοσμίες

και διαρροές. Επενδύστε πρώτα απ' όλα λοιπόν στους ανθρώπους για να χαρείτε την κατοικία σας πολλά - πολλά χρόνια απροβλημάτιστα.

Καλά τελειώματα να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σε συνέχεια των παραπάνω θα ήθελα να ρωτήσω το εξής

Η πλάκα στην οικοδομή είναι τσέλνερ. Στο ταβάνι λοιπόν κάτω από την πλάκα υπάρχουν άσπρα φελιζόλ. Χρειάζεται στη φάση όπου είμαι τώρα και μπαίνουν οι οδηγοί για τα σοβατίσματα, να βάλω κάποια έξτρα ηχομόνωση για να μην ακούγονται οι από πάνω; Και αντί για σοβάτισμα στο ταβάνι να μπει γυψοσανίδα;

Επίσης στο δάπεδο μου είπαν να μπει περλίτης για έξτρα μόνωση (φαντάζομαι κυρίως θερμομόνωση....;;;;) καθώς θα το ισιώνουν.  Από κάτω υπάρχει μαγαζί ανοίκιαστο. 

Τι προτείνετε; 

Εννοείται πως τόσο η ηχομόνωση όσο και η θερμομόνωση επιθυμώ να είναι η καλύτερες δυνατές, γιατί μετά από διαμονή σε νεόδμητο διαμέρισμα όπου δεν υπήρχε καμία μόνωση και τα νεύρα μου είχαν φύγει σε άλλο τόπο εξαιτίας των απο πάνω, δεν επιθυμώ στο δικό μου διαμέρισμα να υποστώ κάτι αντίστοιχο.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.