Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρολόγοι, Μηχανολόγοι ή Ναυπηγοί ΕΜΠ;


Recommended Posts

Καταρχάς χαιρετώ το forum.

Έχοντας γράψει πολύ καλά στις πανελλήνιες, μπορώ να διαλέξω οποιαδήποτε σχολή θέλω, και έχω καταλήξει να αμφιταλαντεύομαι μέχρι τρέλας ανάμεσα στις τρεις που αναφέρονται στον τίτλο. Για να μην πολυλογώ, μου αρέσει κυρίως η μηχανολογία (συστήματα κίνησης διαφόρων οχημάτων, αναρτήσεις, μετάδοση κίνησης/ενέργειας, κλιματισμός, παραγωγή ενέργειας), και έχω και μια κάποια αγάπη για τη θάλασσα. Ωστόσο έχοντας ρωτήσει πολύ κόσμο, συμπεριλαμβανομένων και καθηγητών και αποφοίτων του ΕΜΠ, έχω καταλάβει τα εξής: για Μηχανολόγους δεν παίζουν αξιόλογες δουλειές στην Ελλάδα, και σίγουρα όχι στον τομέα του σχεδιασμού μηχανημάτων κλπ που αρέσει σε εμένα. Οι Ναυπηγοί έχουν μια σταθερότητα στην επαγγελματική αποκατάσταση, αλλά αφού δε δουλεύουν πια τα ναυπηγεία θα αναγκαστώ να πάω σε ναυπηγεία του (μακρινού) εξωτερικού, και οι συνθήκες εργασίας δεν είναι ό,τι καλύτερο. Οι Ηλεκτρολόγοι από την άλλη έχουν φοβερές επαγγελματικές προοπτικές, όμως τα μαθήματα της σχολής δεν είναι κοντά στα ενδιαφέροντά μου (εκτός ίσως από τις υψηλές τάσεις, με τις οποίες πάλι όμως δεν πολυασχολούμαστε στην Ελλάδα(;)), και αφού είναι σίγουρα παλουκοσχολή δεν ξέρω αν είναι καλή επιλογή να πάω, επειδή δε μου αρέσει αρκετά για να σκιστώ στο διάβασμα.

Από όλα αυτά φαίνεται ότι ίσως οι Ναυπηγοί είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου, ειδικά τομείς όπως τα συστήματα πρόωσης, αλλά από την άλλη τα ενδιαφέροντα αλλάζουν και φοβάμαι πως θα επιλέξω τώρα μια σχολή και σε λίγα χρόνια θα τραβάω τα μαλλιά μου.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ξέρω ότι μάλλον υπερβάλλω και τα πεδία των σχολών είναι παρόμοια και αλληλοεπικαλυπτόμενα και υπάρχουν πολλές επιλογές για εξειδίκευση, αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να πάρω μια απόφαση. Ουφ...:|

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

κανε αυτο που σου αρεσει,δεν υπαρχει καποιος να σου πει τι θα γινεις εσυ,απο αυτα που γραφεις ομως θα σου συνιστουσα να πας για ναυπηγος,δουλεια θα βρεις ανετα

Link to comment
Share on other sites

Αν κριτήριο σου είναι η επαγγελματική αποκατάσταση τότε οι Ναυπηγοί και ο χώρος της Ναυτιλίας είναι με διαφορά ο ενδεικνυόμενος.Σε καμία περίπτωση αυτήν την στιγμη δεν ισχύει αυτό που λες για τους Ηλεκτρολόγους και τις φοβερές επαγγελματικές προοπτικές, τουλάχιστον για την Ελληνική αγοράς εργασίας σήμερα. Για το εξωτερικό τόσο οι Μηχανολόγοι όσο και οι Ηλεκτρολόγοι έχουν δυνατότητες επαγγελματικής εξέλιξης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.