Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Το Δάνειο εγκρίθηκε μετά τι;


Recommended Posts

Όχι, περιμένω να φανεί στο σύστημα η υπογραφή της σύμβασης, και, στη συνέχεια να καταχωρήσω τους 2 προμηθευτές (ακόμη ψάχνω, αφού πέσαμε σε περίοδο διακοπών), δηλαδή τον αλουμινά για τα κουφώματα, και αυτόν με τις αντλίες θερμότητας. 

Και τότε θα δω πως θα επιμεριστεί το φτωχό 70% του δανείου σ' αυτούς τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, MAKAP said:

Όχι, περιμένω να φανεί στο σύστημα η υπογραφή της σύμβασης, και, στη συνέχεια να καταχωρήσω τους 2 προμηθευτές (ακόμη ψάχνω, αφού πέσαμε σε περίοδο διακοπών), δηλαδή τον αλουμινά για τα κουφώματα, και αυτόν με τις αντλίες θερμότητας. 

Και τότε θα δω πως θα επιμεριστεί το φτωχό 70% του δανείου σ' αυτούς τους δύο.

ΣΉΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΊΠΕ Ο ΤΕΝΤΑΣ ΌΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΊΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΏΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΈΧΟΥΝ ΚΑΙ   "ISO"    ΓΙΑΤΊ ΘΑ ΈΧΟΥΝ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΊΣΠΡΑΞΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΆΤΩΝ . ΕΊΝΑΙ ΑΛΉΘΕΙΑ , ΞΈΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΠΗΡΕΆΖΕΙ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΟΥΧΟ;

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες μπορούν να ξεκινήσουν πριν την οριστική απόφαση υπαγωγής, προκειμένου να κερδίσουμε χρόνο; Σε ερώτημα μου στο τηλ 2103000877 μου είπαν οτι μπορούμε να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες, πριν την οριστική υπαγωγή. Άρα αφού έχω την άδεια, μπορώ να ξεκινήσω; Και τα παραστατικά τι ημερομηνία θα έχουν; δηλαδή αν είναι νωρίτερα από τη οριστική υπαγωγή θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει δει προκαταβολές να εκταμιεύονται από την τράπεζα; Πάνε 3 εβδομάδες που έχουν υπογραφεί σχετικές δανειακές συμβάσεις και οριστεί προκαταβολές στο σύστημα, αλλά ακόμα τίποτα. Η τράπεζα (Πειραιώς) λέει ότι περιμένουν το υπουργείο.

Στον οδηγό λέει:

Παράθεση

Η εκταμίευση της προκαταβολής γίνεται άμεσα από το Χρηματοπιστωτικό Οργανισμό και σε κάθε περίπτωση όχι μετά το πέρας μίας (1) εβδομάδας από την καταβολή των χρημάτων σε αυτόν από το Δικαιούχο. 

..άρα φαντάζομαι ότι ο Δικαιούχος δεν έχει προχωρήσει στην "καταβολή των χρημάτων"...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας συνεργασία με Εθνική Τράπεζα ;Έχω υπογράψει εδώ και δύο εβδομάδες τη δανειακη σύμβαση αλλά το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί ακόμη και λέει ότι πρέπει να πάω να υπογράψω.Απο το υποκατάστημα που επισκέφθηκα μου λένε ότι τα έχουν στείλει προφανώς στα κεντρικά αλλά από εκεί και πέρα άγνωστο τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό, μάλλον, συμβαίνει με όλες τις τράπεζες και όχι μόνο με την ΕΤΕ.

Υπέγραψα την προηγούμενη ΤΕ 29/8, γνωρίζω ότι το κατάστημα την έστειλε στα κεντρικά της Alpha αλλά εκεί, μάλλον, υποθέτω ότι κολλάει το θέμα, μέχρι να μαζευτούν και οι υπόλοιπες συμβάσεις από όλα τα καταστήματα, και να περαστούν στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις είδα ότι ενημερώθηκε και λέει κάτι για τροποποίηση ή απόρριψη δανείου.Λεει να δω στην συνοπτική εικόνα και να πατήσω αποδοχή ή απόρριψη .Στην συνοπτική εικόνα δεν βρήκα κάτι διαφορετικό και πάτησα αποδοχή και πλέον με έχει πάει σε κατάσταση

Τρέχουσα Κατάσταση : 95.α Αίτηση με αποδεκτή τροποποίηση χρηματοδοτικού σχήματος

Ενω στην συνοπτική εικόνα δεν έχει πλέον έγγραφα σχετικά με το δάνειο.Να φανταστώ ότι απορρίφθηκε το δάνειο και πρέπει να πάω με δικά μου χρήματα;

Στην αρχική οθόνη γράφει 

Η αίτησή σας βρίσκεται σε κατάσταση Αίτηση με αποδεκτή τροποποίηση χρηματοδοτικού σχήματος.

 
Θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα μόλις η αίτησή σας μεταφερθεί στην επόμενη κατάσταση Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών.
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, MAKAP said:

Αυτό, μάλλον, συμβαίνει με όλες τις τράπεζες και όχι μόνο με την ΕΤΕ.

Υπέγραψα την προηγούμενη ΤΕ 29/8, γνωρίζω ότι το κατάστημα την έστειλε στα κεντρικά της Alpha αλλά εκεί, μάλλον, υποθέτω ότι κολλάει το θέμα, μέχρι να μαζευτούν και οι υπόλοιπες συμβάσεις από όλα τα καταστήματα, και να περαστούν στο σύστημα.

Μόνο η Πειραιώς τα προχωράει γρήγορα - την ίδια μέρα που υπογράφεις ενημερώνουν και το σύστημα του Εξοικονομώ.

Εκταμίευση δόσης ούτε λόγος βέβαια (βλ. παραπάνω μηνύματα). :) 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tfekman said:

Τώρα μόλις είδα ότι ενημερώθηκε και λέει κάτι για τροποποίηση ή απόρριψη δανείου.Λεει να δω στην συνοπτική εικόνα και να πατήσω αποδοχή ή απόρριψη .Στην συνοπτική εικόνα δεν βρήκα κάτι διαφορετικό και πάτησα αποδοχή και πλέον με έχει πάει σε κατάσταση

Τρέχουσα Κατάσταση : 95.α Αίτηση με αποδεκτή τροποποίηση χρηματοδοτικού σχήματος

Ενω στην συνοπτική εικόνα δεν έχει πλέον έγγραφα σχετικά με το δάνειο.Να φανταστώ ότι απορρίφθηκε το δάνειο και πρέπει να πάω με δικά μου χρήματα;

Στην αρχική οθόνη γράφει 

Η αίτησή σας βρίσκεται σε κατάσταση Αίτηση με αποδεκτή τροποποίηση χρηματοδοτικού σχήματος.

 
Θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα μόλις η αίτησή σας μεταφερθεί στην επόμενη κατάσταση Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών.

μιλησα με το helpdesk της ΕΤΕ για το ίδιο, γιατι δεν πέρασε κατευθειαν σε κατάσταση προμηθευτών και είπαν να μην προχωρήσω σε κάτι, να περιμένω να ενημερώσουν.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.