Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Δάνειο εγκρίθηκε μετά τι;


Recommended Posts

Φτάσαμε στη μια μέρα πριν από τη λήξη της προθεσμίας και η Alpha δεν έχει ενημερώσει ακόμη το σύστημα για την υπογραφή των συμβάσεων :mrgreen:

Υπάρχει άλλος στην ίδια κατάσταση; 

Δεν ξέρω τι να κάνω .....

Link to comment
Share on other sites

Ναι με την Αλφα υπάρχει θέμα. Εντωμεταξύ δεν δίνει και κάποιο αντίγραφο της σύμβασης στους πελάτες για να έχουν και αυτοί κάτι στα χέρια τους. Εγώ τους έχω ζητήσει να ξαναπάνε και να ζητήσουν αντίγραφο της σύμβασης με ημερομηνία υπογραφής (σήμερα θα μάθω τα αποτελέσματα της κίνησης αυτής).

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που περιγράφω, έχει δοθεί αντίγραφο της σύμβασης που υπογράφηκε 29/8/18.

Το αρνητικό είναι ότι ο υπάλληλος, που χειρίστηκε το θέμα της υπογραφής, αφενός είχε ξεχάσει να ζητήσει την υπογραφή από τον ωφελούμενο και τον εγγυητή τη δήλωση ότι δεν είναι κρατικοί υπάλληλοι, και το έκανε με καθυστέρηση 10-15 ημερών, αφετέρου μετατέθηκε και δεν υπάρχει σύνδεσμος στο κατάστημα για επικοινωνία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Κι εγώ μία από τα ίδια, με πελάτη στην Alpha και του είπαν την προηγούμενη Δευτέρα να μην αγχώνεται γιατί θα τακτοποιήσουν όλες τις αιτήσεις εντός προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ενημερώθηκα ότι η Alpha ακολουθεί δικούς της ρυθμούς "ανοίγματος δανειακών λογαριασμών", από τους οποίους θα αντληθούν οι προκαταβολές, και, εφόσον ο ωφελούμενος έχει υπογράψει τη σύμβαση πριν από την 2/10/2018, δεν έχει πρόβλημα με την ημερομηνία που θα ανοίξει η τράπεζα το λογαριασμό και θα ξεκλειδώσει το σύστημα. Επίσης ότι, "δεν συμφέρει στην τράπεζα να χάσουν έστω και ένα πελάτη".

Σαν επιχειρήματα στέκουν, αλλά η τακτική αυτή της συγκεκριμένης τράπεζας (δεν ξέρω για άλλες) προκαλεί μεγάλη καθυστέρηση στην όλη διαδικασία του ΕΚΟ ΙΙ, και θα έπρεπε οι αρμόδιοι να επέμβουν.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εμεις έχουμε μείνει λίγο πίσω. Μετά την έγκριση του δανείου στις 12/9/2018, βρισκόμαστε στο στάδιο 5 σε αναμονή υπαγωγής. Πόσος είναι ο χρόνος αναμονής; Μόλις εγκριθεί η υπαγωγή, το επόμενο βήμα είναι να υπογραφεί η σύμβαση με την Τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε την έκδοση απόφασης υπαγωγής (έρχεται ενημερωτικό μήνυμα) και τότε θα φανεί στο σύστημα η προθεσμία υπογραφής της δανειακής σύμβασης που είναι 2 μήνες από την απόφαση υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από πληροφόρηση από την Alpha, τους είχαν στείλει δοκιμαστικά 20 περιπτώσεις και τώρα τους ενημέρωσαν ότι θα στείλουν μαζικά.

Τώρα, εάν εννοούν μαζικά σε όλες τις περιπτώσεις ή όχι, θα δείξει.

Σε κάθε περίπτωση, έρχεται ενημερωτικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.