Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

μόνωση κεραμοσκεπής-ταβάνι


japanese

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ζω σε μονοκατοικία-υσόγειο με κεραμοσκεπή χωρίς μπετόν αρμέ πλάκα...Τα ταβάνια είναι περασμένα με ραμποτέ ξύλα και απο πάνω είναι η κεραμοσκεπή δημιουργώντας σοφίτα..θέλω να κάνω μόνωση τα  ταβάνια πάνω απο τα ραμποτέ , δηλαδή το πάτωμα της σοφίτας..

Η ερώτηση μου είναι...τι μου προτείνετε σαν υλικό θερμομόνωσης για την συγκεκριμένη περίπτωση ;;Να πάω σε πολυουρεθάνη ή κάτι άλλο και ποιό είναι πιο οικονομικό;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το υλικό που θα βάλεις πρέπει να είναι ελαφρύ.

υλικά που μπορείς να βάλεις είναι: •Πετροβάμβακας (σε πλάκες ή ρολό)  •Υαλοβάμβακας (σε πλάκες ή ρολό)   •Ορυκτοβάμβακας (σε πλάκες ή ρολό)  •Πολυστερίνη •Φελλός, κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα και ποια τα μειονεκτήματα του καθ' ενός ;; Μπορώ να τα τοποθετήσω μόνος μου να μειώσω τα έξοδα ή χρειάζεται κάποιον ειδικό στις μονώσεις ;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο πετροβάμαβακας είναι μάλλον η καλύτερη λύση.
Έχει σχετικά καλές μονωτικές ιδιότητες, είναι ελαφρύς, είναι εύκαμπτος οπότε θα μπορεί να καλύψει τον ξύλινο σκελετό και να μην αφήνει κενά και δεν τον τρώνε τα ποντίκια :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα..θα βάλω πετροβάμβακα αλλά επειδή η επιφάνεια είναι μικρή ( μόλις 15 τετρ.μ.), θέλω να τον περάσω μόνος μου..ξέρετε ποια είναι η διαδικασία ;;..εκτός από τον πετροβάμβακα τι άλλο πρέπει να βάλω ;; Ευχαριστώ 

Edited by japanese
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.