Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Παρόμοιο Περιεχόμενο

• Από joanne
      Καλησπέρα σας,
      Αγαπητοί συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε τι άδεια λειτουργίας απαιτείται για ένα κέντρο μελέτης και ίσως φύλαξης παιδιών δημοτικού. Πρόκειται για ένα υφιστάμενο χώρο καταστήματος όπου χρειάζεται να βγάλω την άδεια λειτουργίας αλλά και αν απαιτείται την αλλαγή χρήσης. 
      Οι προϋποθέσεις είναι οι ίδιες με ενός χώρου ΚΔΑΠ? ή Φροντιστηρίου? ή υπάρχουν κάποιες άλλες απαιτήσεις? 
      Χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε φροντιστήριο? από κατάστημα σε τι? μήπως δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης? έχω μπερδευτεί αρκετά έχω να δηλώσω...
    • Από kgavr
      Καλησπέρα σας.
      θα ηθελα την γνωμη σας για μια αδεια λειτουργιας κομμωτηρίου-κουρειου.
      Στην διαδικασια γνωστοποίησης μου ζηταει θεωρητικο πληθυσμο.Στις αντιστοιχες εγκυκλιους που πηγα δεν μπορω να βρω με ποιον συντελεστη διαιρω την επιφανεια γιατι δεν μπορω να βρω που να καταταξω το κουρειο-κομμωτηριο!!
      Το κατάστημα βρισκεται σε ισογειο κ από πανω κατοικια.Ωφελιμη επιφανεια 29 τετραγωνικα.
      Οι γνωσεις σας κ οι εμπειριες σας ευπρόσδεκτες!!
      Σας ευχαριστω..
    • Από Beleriant
      Καλησπέρα σας συνάδελφοι.

Μου ήρθε ένα πελάτης που θέλει να ανοίξει Ξενώνα (15 κλίνες) σε παραδοσιακό οικισμό. Από ότι είδα στο ΦΕΚ 2471 Β/ 2016, στο Παράρτημα VI- Ομάδα 6η Π.Π.Δ καταθέτεις μόνο όταν έχεις πάνω από 40 κλίνες σε παραδοσιακό οικισμό. Στην συγκεκριμένα περίπτωση που δεν υπάρχει ανάγκη για Π.Π.Δ μέσα στο φάκελο τι θα προσθέσω; Βεβαίωση μηχανικού για τη μη υπαγωγή στις διατάξεις των ΦΕΚ;
      Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    • Από magos88
      Καλησπέρα συνάδελφοι,

μπορώ να πάρω άδεια λειτουργίας για κυε ως "μαζικής εστίασης-προχείρου γεύματος", ενώ υπάρχει στην κουζίνα μικρή φούσκα; Ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται για καφενείο με δυνατότητα να ψήνει ψαράκι για μεζέ. Βάσει του ΦΕΚ επιτρέπεται στα προχείρου γεύματος το τηγάνισμα τυριού ή χταποδιού. Φυσικός αερισμός δεν υπάρχει. Επομένως και μόνο σε αυτά αν περιορίζονταν, δεν θα έπρεπε να τοποθετηθεί φούσκα; 

Φούσκα και αεραγωγοί υπάρχουν ήδη από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη (άδεια ψαροταβέρνας).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    • Από silvi
      Βεβαίωση Χώρου Κύριας Χρήσης σε μορφή .doc σύμφωνα με το υπόδειγμα του εγχειριδίου χρήσης για τους αξιολογητές κτιριακών δομών του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.