Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδεια για στατική ενίσχυση τμήματος κτιρίου


Recommended Posts

Σε παραδοσιακό οικισμό (με Εφ. Νεωτέρων, με μελέτη Δήμου για αποκατάσταση όψεων) υπάρχει διώροφο κτίριο προ του 55 με φέρουσα λιθοδομή, ξύλινο δάπεδο ορόφου, και στέγη.

Το κτίριο είναι ενιαίο και στεγάζονται 4 καταστήματα (1,2,3,4).  Το κατ1 το μισθώνει πελάτης μου επί σειρά ετών και για την επικείμενη ανακαίνιση του απαιτείται στατική ενίσχυση αφού έχει σημαντικές φθορές, άρα και έκδοση αδείας. Μέχρι εδώ όλα καλά .

Το πρόβλημα είναι ότι βρίσκεται σε δυο διαφορετικές ιδιοκτησίες (!!) όπως εμφανίζονται στα αντίστοιχα ΚΑΕΚ (μία ιδιοκτησία κατ.1,3 κ η δεύτερη κατ.2,4).

Μπορεί να βγει άδεια (επισκευή/ενίσχυση) για το τμήμα μόνο του κτιρίου που μας ενδιαφέρει ή πρέπει να επιλυθεί στατικά ως ενιαίο?

Αποψη μου οτι πρέπει να επιλυθεί και να ενισχυθεί ως ενιαίο αλλά έχω κάποιες παρεμβολές νομικών...

2018-07-11_15_45_09.jpg

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Γεια σας! Τελικά ποια λύση προκρίθηκε;

Σας ευχαριστω.

 

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Κόψαμε τον γόρδιο. Ειδοποιήθηκαν οι ιδιοκτήτες για την αποκατάσταση των βλαβών του φέροντος οργανισμού ώστε να καταστεί το κτίριο ασφαλές από στατική άποψη και κατάλληλο για τη χρήση που μισθώθηκε. Δόθηκε διορία για την συναίνεση και για το χρονοδιάγραμμα επισκευών.  Έπειτα από διάφορες επιδόσεις έγινε καταγγελία της μίσθωσης και απλά φύγαμε από κει. Το τι έκανε μετά η συνιδιοκτησία, άγνωστο.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.