Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[N. 4495/17] Eπαναλειτουργία Α/Φ απο το ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ


Recommended Posts

On 26/9/2018 at 10:41 ΠΜ, ppanag said:

@ΜανόληςΜα και μια που με ανέφερες... να συμπληρώσω στα παραπάνω ότι αν θέλουμε την αεροφωτογραφία που βρήκαμε σε jpg, αντιγράφουμε το όνομα της αεροφωτογραφίας π.χ. "O_CL_01_913021" και στη γραμμή διευθύνσεων του browser γράφουμε: "http://gis.ktimanet.gr/wms/public1/okxe_preview/O_CL_01_913021.jpg"   

όταν εμφανιστεί η αεροφωτογραφία κάνουμε δεξί κλικ και αποθήκευση εικόνας.... :ph34r:

αν θέλουμε καλύτερη ποιότητα και σφραγίδα γνησιότητας, τότε πάμε μια βόλτα από νομισματοκοπείο !!! ;)

 

Καλησπέρα,

Προσπαθώ να κάνω την παραπάνω τακτική αλλά δεν πιάνει, ή άλλαξε κάτι η εγώ κάνω κάτι λάθος. Επίσης στο κτηματολόγιο κάθε φορά που πάω να πατήσω προεπισκόπηση σε μια φωτογραφία κατά 99% μου εξαφανίζει μήνυμα στο νέο παράθυρο, «Η αεροφωτογραφία δεν μπορεί να φορτωθεί» το κάνει σε όλους αυτό?

Link to comment
Share on other sites

@Saleptsis οι αεροφωτογραφίες που δεν εμφανίζονται στην προεπισκόπηση δεν εχουν ανέβει ακόμα, οπότε δεν μπορείς να τις δεις.

Παρ' ολα αυτά δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν αν τις ζητήσεις από τον ΕΚΧΑ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

 Δεν δουλεύει με τίποτα.

Μήπως μπορούμε, αντί για την παραπάνω διαδικασία, να  χρησιμοποιήσουμε τις ορθοφωτογραφίες από το ktimanet (https://gis.ktimanet.gr>wms>ktbasemap) με δημιουργία αποσπάσματος της περιοχής που μας ενδιαφέρει; 

Edited by ilenia
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

την απάντηση στην τελευταία ερώτηση δεν την γνωρίζω, να πω όμως εδώ ένα πράγμα για το mozilla firefox ότι δεν πάει καλά τελευταία. Κάπως συνεργάστηκε με το msn και τα windows 10 νομίζω και με το που ξεκινάει ο υπολογιστής σου πετάει μια σελίδα του msn με πολλές διαφημίσεις, οπότε αναγκαστικά το κλείνω πια και επιλέγω τον chrome ο οποίος πλέον - σύμφωνα με τα όσα εγώ ξέρω - αποδεικνύεται ο καλύτερος brownser πια για μένα.

Και να συμπληρώσω για τις Α/Φ που λέμε εδώ ότι καταρχήν εγώ κόλλησα γιατί στην Αγία Παρασκευή στην Αθήνα ζητάω α/φ του 1990 ενδεχομένος να δείχνει οικοδομή, εξώστη σε οικοδομή που είχε κλείσει περίπου τότε..
Το πρόβλημα είναι ότι πάνω από τον εξώστη υπάρχει προστέγασμα οπότε η Α/Φ και αν βρεθεί πάλι δεν θα δείχνει τον "αυθαίρετα κλεισμένο εξώστη μου". Τώρα τι κάνω, πως στο πεδίο "Δημ. Εγγραφα ή Α/Φ" τι θα εισάγω?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Arche said:

την απάντηση στην τελευταία ερώτηση δεν την γνωρίζω, να πω όμως εδώ ένα πράγμα για το mozilla firefox ότι δεν πάει καλά τελευταία. Κάπως συνεργάστηκε με το msn και τα windows 10 νομίζω και με το που ξεκινάει ο υπολογιστής σου πετάει μια σελίδα του msn με πολλές διαφημίσεις, οπότε αναγκαστικά το κλείνω πια και επιλέγω τον chrome ο οποίος πλέον - σύμφωνα με τα όσα εγώ ξέρω - αποδεικνύεται ο καλύτερος brownser πια για μένα.

Είναι γνωστό ότι αντιμετωπίζει οικονομικά προβλήματα πλέον και πρακτικά επιζεί με την επιδότηση από τη google, η οποία όσο πέφτει το market share γίνεται όλο και πιο επισφαλής. Παρόλαυτα παραμένει ανταγωνιστικός ως προς το chrome. Αυτό με το msn μπορεί να προκλήθηκε από κάποια εγκατάσταση κ όχι από φφοξ.

Τέσπα αρκετά με το οφτόπικ.

Μόνο ε9 μπορεί να σε καλύψει στην περίπτωση σου, δες το θρεντ για τα αποδεικτικά παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σε ρωτήσω κάτι?

Το Ε9 του ενός ιδιοκτήτη που είναι σήμερα?

Υπόψη είναι 4 που έχουν αυτό το ακίνητο. Θα μπορούσε μόνο ένας να διορθώσει, νομίζω τώρα μόνο την περιουσιακή κατάσταση όπως δηλώνεται την 1/1/21 μπορούν να αλλάξουν. Οπότε θα αρκούσε μόνο ο ένας να διορθώσει αυτό και να μου δώσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.