Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[N. 4495/17] Eπαναλειτουργία Α/Φ απο το ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ


Recommended Posts

5 ώρες πριν, Arche said:

Το Ε9 του ενός ιδιοκτήτη που είναι σήμερα?

Το Ε9 πριν την τακτοποίηση.
Αν δεν αναφέρεται μπορείς να τους βάλεις να το διορθώσουν και να αγνοήσεις τις π@π... της εγκυκλίου για βεβαίωση τελευταίας διόρθωσης και άλλα τέτοια ντετεκτιβίστικα. Καλό βέβαια θα ήταν η διόρθωση να είχε γίνει πριν την ημερομηνία υπαγωγής, ώστε σε περίπτωση που πέσεις σε 'αυστηρό' (το λέω ευγενικά) έλεγχο να είσαι 'καθαρός'.

Θα πρέπει να συνηγορεί και ο τρόπος και τα υλικά κατασκευής και υποχρεωτικό είναι να κάνεις και μια βόλτα μέσω street view (δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που σου λένε 1990 και δεν υπάρχει στο street view το 2014).

Νομίζω τώρα έχει ανοίξει πάλι και διορθώνεις από το 2010. Αρκεί του ενός πιστεύω, ειδικά αν είναι ο τρόπος κατασκευής με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

σωστα, και,

για την περιπτωση της συνιδιοκτησιας/συγκυρίων, υπαρχει ειδικη - και αναλυτικη -  διαταξη στο 98/4

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

το σκέφτομαι, καθώς ο τρόπος συναδεί. Ο εξώστης έχει κλείσει με τα ίδια αλουμίνια που έχουν κλείσει και τα υπόλοιπα παράθυρα οικοδομής. Εχω και φωτογραφίες και θα μπορούσα να το αποδείξω έτσι... Μήπως στέκει ???
 Να βάλω μια τεχνική έκθεση, να γράψω ότι Δημόσια έγγραφα δεν βρέθηκαν, όμως είναι εμφανές από τις φωτογραφίες ότι ο εξώστης έχει κλείσει από το 1987, γεγονός που το αποδεικνύει τα παράθυρα με τα οποία έχει κλείσει, τα οποία είναι ίδια με τα παράθυρα της οικοδομής. Να βάλω μετά από κάτω, 2 φωτογραφίες να φαίνονται τα παράθυρα, μπορώ να το αιτιολογήσω έτσι?

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 87
Απόδειξη χρόνου κατασκευής αυθαίρετων κατασκευών
1. Η απόδειξη του χρόνου ανέγερσης της αυθαίρετης κατασκευής γίνεται με την υποβολή σχετικής  
αεροφωτογραφίας.
Αν δεν προκύπτει με βεβαιότητα ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής ή της εγκατάστασης  
της αυθαίρετης χρήσης από την αεροφωτογραφία, για την απόδειξη του χρόνου κατασκευής :
.......
β) ο χρόνος εκτέλεσης της αυθαίρετης κατασκευής σε υπόγεια στάθμη ή εντός του όγκου νόμιμου  
κτιρίου
αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής ή άλλης δημόσιας αρχής ή τεκμαίρεται από τον  
τρόπο κατασκευής
και σύνδεσης με τον φέροντα οργανισμό του κτιρίου,

Μια χαρά είσαι με τα παράθυρα, αν είναι εποχής 1990 (δε λέει και λέει ή, οπότε δεν χρειάζεται λοβιτουρα με ε9). Τα φωτογραφίζεις εννοείται και φυσικά μπορεί να κάνει ότι θέλει αργότερα. Παίξε μπάλα!

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα και γω στο β) κόλλησα! Ναι δεν λέει, δηλαδή λέει ότι κατασκευές που βρίσκονται στον νόμιμο όγκο αποδεικνύεται με έγγραφο φορολογικής αρχής, νομίζω όμως μετά λέει "ή" Δηλαδή αν δεν βρίσκονται στον νόμιμο όγκο αποδεικνύεται με τον τρόπο που η κατασκευή συνδέεται με το φ.ο. της κατασκευής, γιατί αν είναι έτσι παίζω μπάλα!!!! Οκ thanx αν κατάλαβα καλά με πιάνει το β) εκεί που λέει οτι ναι μεν η κατασκευή μου δεν ειναι στο νομιμο όγκο - λεω εγώ τώρα- σαν εξώστης νομίζω ότι είμαι παρότι διαγ. καλ. δεν βρεθηκε, νομιζω απο τροπο συνδεσης με φ.ο. το έχω. Καλά τα λέω??
Αφού συνδέονται όπως προβλέπω τα παράθυρα προπολεμικά με το φερ. οργ. προ το 1990, τότε είμαι εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και χειμαρρώδης καλά τα λες, αν είναι νόμιμος ο εξώστης είσαι οκ.

Στον όγκο νόμιμου κτιρίου λέει όχι νόμιμο ογκο!

Αν το παράθυρο είναι τύπου αρχών δεκαετίας 90 είσαι οκ. Στην ουσία σου λέει ότι δεν χρειάζεται να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.

Link to comment
Share on other sites

Τσατσένκγ!! Το χω.. ο Νόμος λοιπόν λέει Δημ. Εγγ.ή αεροφωτογραφίες. Δεν λέει φωτο google ή Εθν. Κτηματολογίου ή δεν ξέρω τι.
Λοιπόν τώρα διάβαζα, το αρθρ. 99 παρ. το ζ). Γράφει Δημ. Εγγραφα ή αεροφωτογραφίες έτσι ακριβώς!!!!

Λοιπόν το τηλέφωνο μου αν του πω smile, τραβάει φωτογραφία. Στέκομαι στην κατασκευή μπροστά, πετάω το τηλέφωνο στον αέρα και λέω smile, φωτογραφίζει. Κάποια στιγμή θα το πιάσω και θα φανεί το μπαλκόνι που ζητάω να φωτογραφηθεί με τα τζάμια του 90 και δίπλα άλλα τζάμια της κατασκευής, να φανεί ότι το μπαλκόνι έκλεισε το 1990 με τα ίδια τζαμιλίκια, όλα κλείσαν το 90, όποιος ξέρει τα κλασσικά προφίλ παραθύρων του 1990 θα το δει ότι πράγματι κλείσαν το 90. Αν πέσω σε νομικό έλενχο όμως? Αν με πάει ΣτΕ το ΥΠΕΚΑ πως το χειρίζομαι? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Arche said:

smile

Χαχαχαχαχ

Δεν θα σε πάει κανείς πουθενά, ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να κρίνεις αυτές ακριβώς τις περιπτώσεις βάση παρατηρήσεων κ λογικής, βάλτους να φτιάξουν κ το ε9 σωστά κ είσαι κύριος

Εγώ πλέον δεν εμπιστεύομαι καθόλου τη μνήμη μου, όλα τα κάνω με το νόμο δίπλα.

Φωτό γιατί δε βγάζεις από μέσα, μη σπάσεις κ το κινητό; Αν κ θα θελα να ήμουν από μία μεριά να σε τραβάω βίντεο 😄

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Αρκούν τα σωστά Ε9... Μην κάνετε ταρζανιές και πέσετε από κανένα παράθυρο! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.