Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευή προκατ οικίας εντός σχεδίου χωρίς οικοδομική άδεια και μεταβίβαση αυτής και σύνδεση με ΥΚΩ


artcode

Recommended Posts

Ο πεθερός μου θέλει σε οικόπεδο εντός σχεδίου που έχει στην Κρήτη να χτίσει προκάτ και απευθύνθηκε σε γνωστό του μαντρά οικοδομικών υλικών που φτιάχνει και προκάτ, ο οποίος του πρότεινε να χτίσει χωρίς οικοδομική άδεια και τον έπεισε λόγω του χαμηλού κόστους. Του πρότεινε λοιπόν αυτός να κάνει αίτηση για ρεύμα πριν χτίσει και αφού το πάρει, να χτίσει. Μέχρι εδώ καλά και ας κάνει ό,τι θέλει αφού δεν ακούει, όμως σχεδιάζει να το αφήσει κληρονομιά (με διαθήκη σε συμβολαιογράφο) στην ανήλικη κόρη μου.

Και εδώ ο μαντράς πάλι τον συμβούλεψε να το μεταβιβάσει πρώτα και μετά να χτίσει.

Από τι κινδυνεύει το παιδί μου αν αποδεχθεί τη μεταβίβαση, μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Με τα ως τώρα ισχύοντα απλώς θα κληρονομούσε ένα παντελώς αυθαίρετο κτίριο εφόσον αποδέχονταν την κληρονομιά.

Υπάρχει και μια ανακρίβεια στην ιστορία του πεθερού σου. Ρεύμα χωρίς προσκόμιση οικοδομικής άδειας δεν μπορεί να πάρει. Πολύ καλά κάνεις και θίγεις το θέμα κάποιων εμπόρων προκάτ οι οποίοι προσπθούν να πουλήσουν λέγοντας ψέματα ότι δεν απαιτείται άδεια δόμησης.

Απορίας άξιο βεβαίως γιατί τόσος ντόρος στο να μη βγάλει άδεια δόμησης στο οικόπεδο και ο πεθερός σου να κινδυνεύει να πληρώσει υπέρογκα πρόστιμα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.