Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων του ν.4409/16 – Οδηγίες σχετικά με την υποχρέωση εφαρμογής της διαδικασίας


Engineer

Recommended Posts

** (Το έχω κάνει δύο-τρείς φόρες copy το μήνυμα, οπότε κάποιος admin

ας το σβήσει όπου δεν χρειάζεται)

 

Για το θέμα των ψηφιακών υπογραφών:

Μου ζητάνε 60€+φπα για το usb token και 50€+φπα για να μου 

εγκαταστήσουν τα πιστοποιητικά + 3€ έξοδα αποστολής.

Δηλ. σύνολο 140€...

 

Εγω βρήκα οτι με 25€ ξεμπερδεύεις μια και καλή...

Αγοράζεις από Alibaba το στικάκι το Safenet 5110 είναι ακριβώς

το ίδιο που υπάρχει στη λίστα από την ΑΠΕΔ (http://aped.gov.gr/more/obtainsignature/4-step1.html) και

όπως είπαν και οι προηγούμενοι συνάδελφοι ακολουθείς τα βήματα για να εγκαταστήσεις

τα πιστοποιητικά (οκ προϋπόθεση είναι να είσαι μηχανικός και κομπιουντεράς)

 

Αυτά.

Το site είναι το www.aliexpress.com και βάλτε στην αναζήτηση Safenet 5110.

Θα σας βγάλει 3-4 προμηθευτές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 1 month later...

Παρακαλω την βοήθειά σας:

Γίνονται αποδεκτά από το σύστημα και τα 3 επίπεδα. 

Πατώντας "ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΥΠΟΒΟΛΗΣ "  βγαίνει μύνημα: Προέκυψε κάποιο σφάλμα στην εφαρμογή!

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι,τοπογραφικό με ημερομηνία μελέτης μετά τις 16.7.18 πρέπει υποχρεωτικά να υποβληθεί στο κτηματολόγιο (άρα να συνταχθεί και με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές) ? ακόμη και αν ο λόγος σύνταξής του  δεν είναι η χρήση του σε εγγραπτέα πράξη?  

Link to comment
Share on other sites

κτηματολόγι, ΑΠ: ΓΔ 1120/1827953/13-7-2018

"Όταν  σε  εγγραπτέα  πράξη  (στα  κτηματολογικά  βιβλία  ή  στα  βιβλία  μεταγραφών  και υποθηκών  )  που  συντάσσεται  από  συμβολαιογράφο  την   16.7.2018  και  έπειτα,  γίνεται χρήση  τοπογραφικού  διαγράμματος  που  έχει  ημερομηνία  σύνταξης  16.7.2018  και μεταγενέστερη  αυτής,  τότε  ο  συμβολαιογράφος  υποχρεούται  να  ζητήσει  το  αποδεικτικό ηλεκτρονικής  υποβολής  του  τοπογραφικού  διαγράμματος,    για  να  το  προσαρτήσει,  με ποινή ακυρότητας, στο συμβόλαιο  και ακολούθως θα τηρήσει κάθε άλλη προβλεπόμενη στη διάταξη του άρθρου 40 του ν. 4409/2016 διατύπωση για τη μεταγραφή στο αρμόδιο Υποθηκοφυλακείο ή Κτηματολογικό Γραφείο".

Συνεπώς, αναφορικά με το ερώτημά σου, για τοπογραφικό που δεν προσαρτάται σε εγγραπτέα πράξη δεν υφίσταται υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής του και κατ΄επέκταση σύνταξή του σύμφωνα με τις προδιαγραφές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι υπαρχει δυνατοτητα ακυρωσης/ανακλησης του ηδη υποβληθεντος τοπογραφικου???

Και μιλαω για περιπτωσεις που δεν εχει χρησιμοποιηθει σε καποια πραξη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

προσπαθώ να ανεβάσω ένα τοπογραφικό στο σύστημα και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ DXF

Μη Αποδεκτό

Παρατηρήσεις 
Τα παρακάτω επίπεδα Θα έπρεπε να περιέχουν κείμενο εντός του πολυγώνου:

•   Layer PST_KAEK

Εντός του πολυγώνου υπάρχει κείμενο στο ίδιο layer. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος, αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος, ας στείλει τα φώτα του.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.