Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων του ν.4409/16 – Οδηγίες σχετικά με την υποχρέωση εφαρμογής της διαδικασίας


Engineer

Recommended Posts

Συνάδεφλοι, πήρα ψηφιακή υπογραφή και προσπαθώ να προσθέσω ψηφιακό πιστοποητικό στο site του ΤΕΕ.

Ακολουθώ τις οδηγίες του manual και μου βγάζει δύο certificates. Ποιο διαλέγω? Δεξιά στα purposes το ένα γράφει Client authentication/Secure email. Το άλλο γράφει μόνο Secure Email. Λογικά επιλέγω το 1ο. ΟΜΩΣ αν κάνω διπλό κλικ στο certificate (και στο ένα και στο άλλο) μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι "Δεν μπορεί να γίνει επιβεβαίωση του πιστοποιητικού εξ αιτίας έλλειψης πληροφοριών στα Windows". Έχει μια επιλογή κάτω: "Εγκατάσταση πιστοποιητικού". Φοβάμαι να πατήσω γιατί δεν έχω ιδέα τι κάνει... Άσε που ήδη αυτό το πιστοποιητικό το πρόσθεσα στο ΤΕΕ, μετά έκανα διπλό κλικ και έιδα ότι υπάρχει πρόβλημα...

Με λίγα λόγια ένας χαμός. Τα manual ελλειπή και τρέχουμε να σπρώξουμε το ψηφιακό κάρο της χώρας μέσα στις λάσπες...

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας μας πει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τα Windows αποθηκεύουν αυτά τα πιστοποιητικά σε κάποια θέση στο μητρώο τους, με σκοπό να τα τρέχουν όταν βρίσκουν αρχείο που τα ζητάει ή για να το προσθέτουν στα διάφορα αρχεία. Δεν θυμάμαι πού το είχα πετύχει, αλλά είχε να κάνει πάλι με pdf αρχείο. Φαντάσου το σαν add-on. Δεν κάνει κάτι άλλο στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2018 at 9:00 ΜΜ, Charlie said:

Συνάδεφλοι, πήρα ψηφιακή υπογραφή και προσπαθώ να προσθέσω ψηφιακό πιστοποητικό στο site του ΤΕΕ.

Ακολουθώ τις οδηγίες του manual και μου βγάζει δύο certificates. Ποιο διαλέγω? Δεξιά στα purposes το ένα γράφει Client authentication/Secure email. Το άλλο γράφει μόνο Secure Email. Λογικά επιλέγω το 1ο. ΟΜΩΣ αν κάνω διπλό κλικ στο certificate (και στο ένα και στο άλλο) μου βγάζει ένα παράθυρο που λέει ότι "Δεν μπορεί να γίνει επιβεβαίωση του πιστοποιητικού εξ αιτίας έλλειψης πληροφοριών στα Windows". Έχει μια επιλογή κάτω: "Εγκατάσταση πιστοποιητικού". Φοβάμαι να πατήσω γιατί δεν έχω ιδέα τι κάνει... Άσε που ήδη αυτό το πιστοποιητικό το πρόσθεσα στο ΤΕΕ, μετά έκανα διπλό κλικ και έιδα ότι υπάρχει πρόβλημα...

Με λίγα λόγια ένας χαμός. Τα manual ελλειπή και τρέχουμε να σπρώξουμε το ψηφιακό κάρο της χώρας μέσα στις λάσπες...

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ας μας πει.

Ευχαριστώ

Εμένα ο τεχνικός που με βοήθησε μου έκανε export (με δεξί κλικ στο κάθε πιστοποιητικό, αν μιλάμε για safenet) και τα δύο πιστοποιητικά.

Στη συνέχεια πρόσθεσα τα δύο αρχεία στο site του TEE http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ekxa και αυτό ήταν.

Τώρα δεν έχω ανεβάσει κάτι ακόμα για να ξέρω αν έχουν γίνει όλα όπως πρέπει αλλά πιστεύω πως είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3017/Β/26-7-2018 η Υπουργική απόφαση

σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή των τοπογραφικών διαγραμμάτων

FEK_3017_B_2018.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, jimis9497 said:

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3017/Β/26-7-2018 η Υπουργική απόφαση

σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή των τοπογραφικών διαγραμμάτων

FEK_3017_B_2018.pdf

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω 100%...

Τοπογραφικό Ιουνίου 2018 πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά για να γίνει συμβόλαιο τώρα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Mε απλά λόγια, τοπογραφικά με ημερομηνία σύνταξης μέχρι και 15/7/2018 απαλλάσσονται. Αν όμως κάποιος θέλει,, μπορεί να τα υποβάλλει ηλεκτρονικά και αυτά. Υποχρεωτικά υποβάλλονται ηλεκτρονικά τοπογραφικά με ημερομηνία σύνταξής του από 16/7/2018 και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

On 26/7/2018 at 10:43 ΜΜ, Charlie said:

Πρέπει να ανέβουν και τα δύο πιστοποιητικά στο ΤΕΕ;

Ναι και τα δύο ανέβασα. Αν παρατηρήσεις και στις οδηγίες του ΤΕΕ δείχνει 2 πιστοποιητικά ανεβασμένα.

 

21 ώρες πριν, dimitrispsi said:

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω 100%...

Τοπογραφικό Ιουνίου 2018 πρέπει να υποβληθεί ηλεκτρονικά για να γίνει συμβόλαιο τώρα ή όχι;

Μετα την υπουργική απόφαση είναι ξακάθαρο. Οχι, δεν χρειάζεται να ανέβει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μετά την υπουργική απόφαση είναι πλέον ξεκάθαρο. Υποβάλλονται μόνο τα τοπογραφικά μετά τις 16/07 υποχρεωτικώς.

Τα πριν (χρόνος μελέτης-παροχή υπηρεσίας προ της 16/07)  υποβάλλονται προαιρετικώς. Τουτέστιν ΔΕΝ υποβάλλονται....

Το είχα ξαναγράψει. Δεν έπαιζε να ακυρώνονταν όλα τα τοπογραφικά πρό της 16/07...

Link to comment
Share on other sites

... καλά ... προσωπικά θεωρώ ότι αυτό δεν έλυσε το θέμα ... το ότι δεν το εξαιρεί ρητά γράφοντας: "2. Διαγράμματα που έχουν συνταχθεί πριν από τις 16 Ιουλίου 2018 μπορούν να υποβάλλονται ηλεκτρονικά..." δίνει ένα πολύ ωραίο πάτημα στους συμβολαιογράφους για εγκύκλιο (δική τους) να τα ζητούν ηλεκτρονικά ... ρητά .... και εκεί να δούμε ομορφιές αντιμετώπισης ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.