Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων του ν.4409/16 – Οδηγίες σχετικά με την υποχρέωση εφαρμογής της διαδικασίας


Engineer

Recommended Posts

Η ανακοίνωση-διευκρίνηση της ΕΚΧΑ (για μή υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής τοπογραφικών διαγραμμάτων συνταχθέντων πρίν τίς 15/07/2018) αφορά και τα διαγράμματα γεωμετρικών μεταβολών (ΔΓΜ) που υποβάλλονται στο ΕΚ;;
Στην περίπτωση αυτή θα γίνονται δεκτά ΔΓΜ συνταχθέντα πρίν τίς 15/7 σε έντυπη μορφή;;; (εν αντιθέσει με την παρ.6 του άρ. 40 του ν.4409/16)
Ξέρει κανείς;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
On 16/7/2018 at 2:44 ΜΜ, giorgosv said:

Έβγαλα ψηφιακή υπογραφή σε 1 μέρα μέσα (άντε 2 μέχρι να λάβω και το usb token) αλλά πλήρωσα. Δυστυχώς όπως είπαν και άλλοι συνάδελφοι η διαδικασία είναι τόσο μπερδεμένη που πρέπει ή να είσαι guru στους η/υ ή πληροφορικάριος(και αυτό παίζεται..). Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζουμε για την υποχρέωση υποβολής των ΤΔ στο σύστημα του Κτηματολογίου, είναι κάτι που το ζητούσαμε (τουλάχιστον ως σύλλογος) χρόνια τώρα.

Αν τελικά ισχύει αυτό που λέει η ΕΚΧΑ για την μη απαίτηση υποβολής ΤΔ που συντάχθηκαν πριν την 16/7/2018 να υπενθυμίσω στους συναδέλφους ότι αν εμφανίζουν τοπογραφικά με ημ/νια πχ Ιανουάριος 2018 θα πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο παραστατικό (ΑΠΥ ή ΤΠΥ) οπότε σε περίπτωση ελέγχου από εφορία θα υπάρξουν άλλα προβλήματα.

Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα τη γνώμη σας, είναι το αν θα πρέπει τα τοπογραφικά για συμβόλαια που ανεβαίνουν στο σύστημα να είναι βάσει προδιαγραφών που εξέδωσε η Κτηματολόγιο (συγκεκριμένα layers κλπ) ή όχι; Είχα την εντύπωση πως οι προδιαγραφές αφορούν μόνο τις γεωμετρικές μεταβολές που καταχωρούνται στο σύστημα και ότι για τοπογραφικά συμβολαίων απλά ανεβάζουμε το τοπογραφικό σε pdf υπογεγραμμένο ψηφιακά.

Τι πληροφόρηση έχετε γι' αυτό;

Θα μπορούσες να μου πεις από που πήρες το usb token για να είμαι σίγουρη ότι έχει σωστή υποστήριξη και ότι θα γίνει άμεσα η δουλειά μου διότι διάβασα σε κάποιο forum ότι υπάρχουν διάφορα προβλήματα. Τέλος για windows home edition υπάρχει κάποιο πρόβλημα εγκατάστασης ή απαιτούνται συγκεκριμένα windowsq

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο...

[όπερ σημαινει οτι

οι συμβολαιογραφοι ειχαν δικηο

και οτι με  "εγκυκλιο" δεν λυνονταν το προβλημα, αλλά απαιτειται Υπουργικη Αποφαση...]

 

 

Ανακοίνωση Συλλόγου – Ενημέρωση αναφορικά με την ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων

19 Ιουλίου 2018admin

Πλοήγηση άρθρων

 

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

 

Αγαπητές και αγαπητοί Συνάδελφοι,

Μετά και από την τελευταία μας συνάντηση, σήμερα 19 Ιουλίου 2018 με εκπροσώπους  του ΥΠΕΝ, σας ενημερώνουμε ότι επίκειται άμεσα έκδοση Υπουργικής Απόφασης, σύμφωνα με την οποία λύεται το ζήτημα της ακυρότητας των συμβολαίων μας, αναφορικά με την ηλεκτρονική υποβολή των προσαρτώμενων τοπογραφικών διαγραμμάτων.

Με τιμή

 

              Ο Πρόεδρος                                                  Ο Γενικός Γραμματέας
Γεώργιος Ρούσκας                                             Θεόδωρος Χαλκίδης

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ
Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνησω...

Ούτε "λομπυ" ούτε  τπτ ..

Απλα, στην ΥΑ ειχαν παραλειψει να γραψουν αυτα που ..."μεθερμηνευσε" με ανακοίνωση της  η ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΕ  και, μετά,  ηθελαν να την "συμπληρωσουν" με εγκυκλιο...

 Σωστα οι συμβ/φοι "διειδαν" τον κίνδυνο να θεωρηθουν ακυρα τα συβολαια.

και προστατευσαν τους συμβαλλόμενους και τις συναλλαγες  απο ακυροτητες των συμβολαιων τους

[και υπαρχουν μετεπειτα και οι Κτηματοφυλακες, οι οποιοι θα επρεπε να ελεγξουν την "νομιμοτητα" των συμβολαιων]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Δημητρη, οκ.

Λες και ειναι η πρωτη φορα που θα δουμε "ολες οι δικαιοπραξιες μεχρι τη δημοσιευση του παροντος θεωρουνται νομιμες και ισχυρες..."

Link to comment
Share on other sites

ποιές δικαιοπραξίες?

προς το παρόν (από 16/7 και μετά), μόνο με ψ.υ. δέχονται οι συμβ/φοι

μη χτυπάμε αυτούς που δεν φταίνε

το υπουργείο και οι άσχετοι υπάλληλοί του είναι το πρόβλημα

και για του λόγου το αληθές, ρίξε μια ματιά στα "πρότυπα" dxf & pdf... 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με terry.

Οι άνθρωποι αυτοί διυλίζουν τον κώνωπα βγάζοντας όμως το δικό μας το  λάδι.
Εμείς κάνουμε όλη τη δουλειά  τους τα δίνουμε όλα στο πιάτο ,  μασημένη τροφή.
Αυτοί έχουν ένα ρημάδι simvolaio.doc που οι μισές σελίδες του είναι άχρηστες και επαναλαμβάνουν ξανά και ξανά τα ίδια , και αλλάζουν μόνο τα στοιχεία κάθε φορά και το σώζουν πελάτης1.doc , πελάτης2.doc  κ.ο.κ.
Εμ δεν κάνουν τίποτα , πληρώνονται και πολλαπλάσια από εμάς.
Κι από πάνω , φοβούνται και να υπογράψουν. Από τα πλέον ευθυνόφοβα άτομα της κοινωνίας μας ,μέχρι και ο  πρόεδρός τους τους έκραξε στην τελευταία ενημερωτική συνάντηση.
Συνάδελφοι , ευτυχώς να λέμε  που η βεβαίωση που δίνουμε κατεβαίνει από το σύστημα και δεν είναι επεξεργάσιμη. Αλλιώς θα μας ζητάγανε να γράφουμε επάνω την 'Αρτα και τα Γιάννενα !!

Και μην ξεχνάμε , για το 90% των περιπτώσεων ΕΧΟΥΝ ελάχιστες αμοιβές => LOBBY

Λες να είμαι άδικος ? Μπορεί. Βλέπεις  το διαβάζουν και "μεγαλοφώνως" , έ όσο να'ναι  κουράζονται τα πουλάκια μου...  :evil:

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.