Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού περί εντός - εκτός περιοχής προτεινόμενης πολεοδόμησης επί τοπογραφικού για προσδιορισμό αντικειμενικής αξίας ακινήτου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Στα τοπογραφικά συμβολαίου μου ζητείται συχνά να βεβαιώσω εάν το τεμάχιο είναι εντός ή εκτός πολεοδόμησης. 

Ξεκάθαρη απάντηση απ το τι σημαίνει αυτό δεν έχω πάρει ούτε από συμβολαιογράφο ούτε από εφορία. Το μόνο που μου απαντάνε είναι ότι η βεβαίωση αφορά το αν πολεοδομείται γιατί μ αυτό τον τρόπο ανεβαίνει η αντικειμενική του. Θα ήθελα μια γνώμη από κάποιον πιο έμπειρο για το τι βεβαιώνει σε κάθε περίπτωση.

Δηλαδή τα αγροτεμάχια είναι εκτός πολεοδόμησης και τα οικόπεδα είναι εντός;

Στους οικισμούς χωρίς σχέδιο τι βεβαιώνουμε?

ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

βλεπεις σε  αυτο

ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΑΓΗΣ.

 

δες το εντυπο ΑΑΓΗΣ

εντυπο ααγης.pdf

εντυπο ααγης.pdf

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν χρειαζεται να ανοιξω νεο θεμα αλλα προσφατα μου ζητηθηκε απο συμβολαιογραφο (της το ζητησε η εφορια) βεβαιωση μεγιστης επιτρεπομενης κατατμησης. (ποσα δηλ νεα οικοπεδα μπορουν μελλοντικα να δημιουργηθουν απο το προς μεταβιβαση οικοπεδο)

Διαβαζοντας τα ανωτερω απο τον  dimitris GM ισως ζητειται κατι τετοιο για ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΑΞΙΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΒΕΒΑΙΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ

Εχετε υποψιν σας κατι τετοιο και τι χρειαζεται η ανωτερω βεβαιωση;

ΥΓ.

το πρωτο εντυπο ααγης.pdf δεν φορτωνεται ισως λογω λαθεμενου συνδεσμου

Link to comment
Share on other sites

εδώ? [αλλα δεν εχει το ΑΑΓΗΣ]  θα το βρεςι στην αναζητηση...μαλλον

 

δλδ εδω το πρωτο πρωτο...https://www.google.com/search?q=+εντυπα+ααγης&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

ΕΝΤΥΠΑ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ

κατα τα λοιπα ενα οικοπεδο εχει σδ.

αρα,  ειτε χτιζει στα 100 τμ. ειτε μετα απο κατατμηση στα 500  και 500, παλι τα ιδια χτιζει στο συνολο...

 

για τα εκτος σχεδιου και την δυνατοτητα κατατμησης... δξ απο ποιόν νομο  προκύπτει κατι τετοιο.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη είναι το κλασικό αρχείο κ εις χάρη του θέματος ανέφερα για το link που δε δουλεύει.

Για ποιο όμως λόγο η εφορία να ζητούσε την ανωτέρω βεβαίωση για οικόπεδο εντός ρυμοτομικού (διανομή ΤΥΥΓ) εντός ΓΠΣ με μονοκατοικία εντός; Σας έχει ξανατύχει;

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2018 at 11:50 ΠΜ, thanasis e. said:

Να φανταστώ το ίδιο ισχύει και για τα ΣΧΟΟΑΠ.

Προφανώς έχεις κάνει τοπογραφικο μέσα σε ΓΠΣ ή ΣΧΟΟΑΠ που ορίζονται εξωαστικές χρήσεις και όρια αρτιότητας και κατάτμησης. Μέσα στην περιοχή αυτή αν διαβάσεις προσεκτικά το ΓΠΣ/ΣΧΟΟΑΠ θα δεις ότι υπάρχουν περιοχές προτεινόμενες προς πολεοδόμηση-επέκταση οικισμών κλπ. Οι συμβολαιογράφοι λοιπόν, σύμφωνα με τη δική σου δήλωση (αν δηλαδή το ακίνητο εμπίπτει σε μια τέτοια περιοχή) θα πάνε στο τρίτο μέρος του εντύπου ααγης (αξία περαιτέρω αξιοποίησης) που ανάρτησε ο Δημήτρης και θα βάλουν την επιλογή "βρίσκεται εντός ΓΠΣ 'οπως αναλύεται και στο παραπάνω έγγραφο) με συντελεστή 0,25. Γι αυτό το ζητάνε και είναι εξίσου σημαντικό, όπως και η απόσταση από τη θάλασσα, ή, η κατηγορία οδού που έχει πρόσωπο το γήπεδο κλπ, διότι η δική μας δήλωση μεταφράζεται με συντελεστές στον προσδιορισμό αντικειμενικής αξίας  και κατ επέκταση φορολογητέας αξίας του ακινήτου.

 

4 ώρες πριν, jojo said:

Για ποιο όμως λόγο η εφορία να ζητούσε την ανωτέρω βεβαίωση για οικόπεδο εντός ρυμοτομικού (διανομή ΤΥΥΓ) εντός ΓΠΣ με μονοκατοικία εντός; Σας έχει ξανατύχει;

ο λόγος φαίνεται στο συνημμένο αρχείο και παραθέτω περιπτώσεις προ 23 και οριοθετημένων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων.

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ.pdf

Το παραπάνω μπορούμε να το δούμε εποπτικά με το εξής παράδειγμα. Έστω γεωτεμάχιο 5.000 τμ εντός οριοθετημένου οικισμού. Αν το γεωτεμάχιο (θεωρητικά) δεν μπορεί να κατατμηθεί και λάβει βεβαίωση γι αυτό ο ΣΑΟ θα είναι 400/5000=0,08

Αν τώρα έχουμε βεβαίωση ότι το γεωτάχιο θα κατατμηθεί σε 4 οικόπεδα 500 τμ και 3 οικόπεδα 1000 τμ, τότε έχουμε αθροισμα ΣΑΟ=4Χ0,48+3Χ0,40=3,12  και ο μέσος όρος των ΣΑΟ θα είναι 3,12/7=0,4457

Μεταφέροντας τον αντίστοιχο ΣΑΟ στις δυο περιπτώσεις με παραδοχή ότι ΤΖ=600 Ε/ΤΜ και ΣΟ=0,30 βλέπουμε ότι στην περίπτωση που το γεωτεμάχιο δύναται να κατατμηθεί η αντικειμενική του αξία προκύπτει πάνω από 6 φορές μεγαλύτερη.

3-Oikopedo.2.22 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ (ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ) ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΜΕΙΤΑΙ.pdf

3-Oikopedo.2.22 ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΤΜΕΙΤΑΙ.pdf

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μου λυσατε την απορια και με το παραπανω!! βεβαια το οτι ειναι η πρωτη φορα που μου ζητειται εγκυται στο γεγονος οτι αυτου του ειδους τις βεβαιωσεις (συμφωνα παντα με τα εντυπα) οι συμβολαιογραφοι τα ζητουν οπως φαινεται απο πολεοδομια. 

Link to comment
Share on other sites

σωστα

  οριζεται οτι

οι πολεοδομιες  υποχρεουνται να απαντουν σε αυτο τα ερωτηματα,  οταν αφορουν φορολογικα θεματα.

[ανω απο τον παυλο]

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΑΤΑΤΜΗΣΗΣ.pdf

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.