Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανολογικα-Ηλεκτρολογικα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,είμαι στη φάση επιλογής σχολής και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν διαφορές στα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ ηλεκτρολόγου και μηχανολόγου μηχανικού όσον αφορά τις μελέτες,τις υπογραφές κτλ.Επίσης θα με βοηθούσε πολύ να αναφέρει κάποιος τη διαδικασία που χρειάζεται για να μπεις στο επάγγελμα μετά τις σπουδές π.χ. ως ελεύθερος επαγγελματίας,μελετητής κτλ.Εν τέλει αν εξαιρέσουμε το κομμάτι της πληροφορικής στο οποίο οι ηλεκτρολόγοι έχουν εξτρα πεδίο δράσης,όσον αφορά τα ενεργειακά(ανεμογεννητριες,φωτοβολταικα,υδραυλικα) και τα υπόλοιπα πεδία δράσης έχουν κάπου αλλού περαιτέρω δικαιώματα.Ρωτώ γιατί με ενδιαφέρουν και οι δύο σχολές με τη διαφορά ότι θέλω να αποφύγω τα μαθήματα πληροφορικής και προγραμματισμού των ημμυ και προτιμώ τα αντίστοιχα των μηχανολόγων(θερμοδυναμικές,δυναμικες..κτλ).Τέλος όσον αφορά ηλεκτρικές μηχανές και ηλεκτροκινητήρες ασχολούνται και οι δύο σχολές εξίσου;

Ευχαριστώ πολύ, περιμένω βοξθητικές ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια. Δεν ξεχωρίζουν οι μηχανολόγοι από τους ηλεκτρολόγους.

εγγραφή στο ΤΕΕ δίνωντας την τυπική και απαξιωμένη εξέταση.

Για ελ. επ. έναρξη στην εφορία.

Για μελετητής δημοσίου δεν μπορείς αμέσως, θέλεις κάποια χρόνια εμπειρία.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Γνωρίζει κάποιος κάποια πληροφορία, για το κάτωθι μεταπτυχιακό πρόγραμμα, του ΤΕΙ Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνης): 

"Μηχανική Συγκολλήσεων και Μη Καταστροφικός Έλεγχος - MSc in Welding Engineering and Non Destructive Inspection".

Ή κάποιος που να έχει σπουδάσει  (σχετικά πρόσφατα) εκεί. 

Εάν τυχόν κάποιος γνωρίζει, θέλω να μάθω το ενδιαφέρον των υποψηφίων γιά το πρόγραμμα, ώστε να δω τις πιθανότητες μου, καθότι δεν έχω βρεί κάποια αναρτημένη λίστα με περσινούς επιτυχόντες. 

Και γενικά να μάθω την αυστηρότητα ή ελαστικότητα των κριτηρίων εισαγωγής, αλλά και εάν όντως βοηθά με το επίπεδο σπουδών στην κατάρτιση των φοιτητών. 

Το πρόγραμμα είναι επί πληρωμή (5,000) τα δίδακτρα, full time, με 25 άτομα εισακτέους. 

Καμιά γνώμη; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.