Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ισως να υπάρχει διπλός κόμβος, σε κάποια απο τις πολυγωνικές γραμμές του κτηματολογίου. Σχεδίασε τες εκ νέου τις πολυγωνικές γραμμές ή με εντολή list ελέγχεις αν υπάρχουν σημεία με ίδιες συντεταγμένες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/10/2018 at 10:33 ΜΜ, FWFW said:

 Εχω φτάσει στον έλεγχο του dxf και μου βγάζει στην θέαση ότι δεν υπάρχει γεωμετρία. Ξέρει κανείς πως να το ξεπεράσω?

Γενικά μία καλή συμβουλή, επειδή πολλές γραμμές παίζουν η μία πάνω στην άλλη στα layers του autocad, στο snap να διατηρείτε μόνο το endpoint, για να είστε σίγουροι ότι πατάει η μία γραμμή πάνω στην άλλη και ότι κλείνουν οι πολυγωνικές (αν δεν εφαρμόζετε το C + Enter)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βγάζω δυο σφάλματα τα οποία δεν μου κάθονται καθόλου. α) το περιεχόμενο των παρακάτω επιπέδων έχει οντότητα που δεν είναι LWPolyline (layer Bound_Impl) και β) το περιεχόμενο των παρακάτω επιπέδων έχει ανοιχτή γραμμικής οντότητα (Layer TOPO_PROP). Για το α) σχεδιάζω με απλή Polyline μήπως δεν είναι οκ? Για το β) έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Μπορεί κάποιος να δώσει κατευθύνσεις? Ευχαριστώ.

Επανέρχομαι, αφού το έχω κάνει 5-6 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα αποφασίζω και ανοίγω άλλο αρχείο dwg και ξανασχεδιάζω τα 3 layers, πρώτα impl μετά unimpl και εκεί πάνω κάνω την Polyline topoprop στο αρχικό σχέδιο τα 2 πρώτα και στον νέο την τρίτη και ως δια μαγείας μετά την διαδικασία με hashcode κτλ μου το κάνει αποδεκτό. Αυτό που υποθέτω είναι ότι κάπου δεν ακουμπούσε σωστά κάποια γραμμή παρότι ελεγμένο από χίλιες πάντες, αργότερα θα επανέλθω για να βοηθήσω και τον άλλο φίλο σε άλλο thread απλά τώρα θέλω λίγη ξεκούραση για το επόμενο βήμα καθότι πρέπει να ξαναφτιάξω το τοπογραφικό στο νέο αρχείο....τρελά πράγματα που δεν πληρώνονται. 

Επιτέλους το ολοκλήρωσα επιτυχώς, η πρώτη μου υπογραφή η οποία με ζόρισε αρκετά θα πω

Edited by ntemhs
Link to comment
Share on other sites

Ακούστε τώρα θέμα. Μέτρησα ένα χωράφι. Η μια του πλευρά είναι όριο Δήμου. Ο Δήμος απο την άλλη πλευρά του ορίου έχει κτηματολόγιο. Ο Δήμος στον οποίο ανήκει το τεμάχιο μου δεν έχει. Όμως μου εμφανίζει όλα τα όμορα ΚΑΕΚ και πρέπει να επιλέξω ένα απο αυτά στο "ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΚΑΕΚ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ" γιατί αλλιώς δεν ολοκληρώνει την διαδικασία. Δεν αφορά ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΕΚ το διάγραμμά μου. Τι να κάνω?!?

ΥΓ: Οταν λέω όλα τα όμορα το λέω επειδή το Κτηματολόγιο του διπλανού δήμου "αγκαλίαζει" το γεωτεμάχιο μου απο 3 πλευρές, χωρίς το ίδιο να είναι στο κτηματολόγιο.

Edited by thief7710
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2018 at 9:08 ΜΜ, thief7710 said:

Ακούστε τώρα θέμα. Μέτρησα ένα χωράφι. Η μια του πλευρά είναι όριο Δήμου. Ο Δήμος απο την άλλη πλευρά του ορίου έχει κτηματολόγιο. Ο Δήμος στον οποίο ανήκει το τεμάχιο μου δεν έχει. Όμως μου εμφανίζει όλα τα όμορα ΚΑΕΚ και πρέπει να επιλέξω ένα απο αυτά στο "ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΩΝ ΚΑΕΚ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑ" γιατί αλλιώς δεν ολοκληρώνει την διαδικασία. Δεν αφορά ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΕΚ το διάγραμμά μου. Τι να κάνω?!?

ΥΓ: Οταν λέω όλα τα όμορα το λέω επειδή το Κτηματολόγιο του διπλανού δήμου "αγκαλίαζει" το γεωτεμάχιο μου απο 3 πλευρές, χωρίς το ίδιο να είναι στο κτηματολόγιο.

Λοιπόν είχα εξελίξεις. Έκανα ερώτημα στο helpdesk και μου απάντησαν ότι πρέπει να επιλέξω ΕΝΑ απο τα ΚΑΕΚ που μου λέει και οτι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι ενδεικτικό το ΚΑΕΚ αυτό που έχει σημασία είναι ο ΚΗΔ και η ημερομηνία. Οταν τους ειπα οτι δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά και οτι δεν μπορώ να αντιστοιχίσω στο γεωτεμάχιο μου το ΚΑΕΚ ενός άλλου χωραφιού μου είπαν οτι εγω υπογράφω το τοπογραφικό και φέρω ευθύνη για αυτό και οτι η βεβαίωση βγαίνει απο το σύστημα και της δεχόμαστε ως έχει.

Στη συνέχεια όμως μίλησα με την Υποθηκοφυλακα της περιοχής και την ρώτησα αν θα το μεταγράψει. Και φυσικά μου απάντησε οτι δεν μπορεί να μεταγράψει κάτι το οποίο θα γράφει πάνω το ΚΑΕΚ απο ενα αλλο γεωτεμάχιο ΑΛΛΟΥ ΟΤΑ.

Θεωρώ οτι δεν έχει γίνει πρόβλεψη απο την πλατφόρμα για περιπτώσεις όπου το τεμάχιο το οποίο αφορά το διάγραμμα δεν έχει ΚΑΕΚ αλλά έχουν τα όμορα του. Και μιλάμε για άπειρα γεωτεμάχια που βρίσκονται πάνω στο όριο κτηματογραφημένων και μη περιοχών.

Θα εχω και συνέχεια και θα σας ενημερώσω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια τυπικη ερωτηση...

Υπαρχει προβλημα λετε αν κανω ηλεκτρονικη υποβολη ενος διαγραμματος με τις γραμμες/χρωματα κτλπ που μου ζητουν οι προδιαγραφες  στο dxf και pdf ενω ταυτοχρονα στο συμβολαιογραφο παραδοσω το εντυπο τοπογραφικο με τις δικες μου γραμμες και χρωματα ??? (φυσικα με αναλυτικη εξηγηση στο υπομνημα).. 

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 5:07 ΜΜ, soulis13pao said:

Υπαρχει προβλημα λετε αν κανω ηλεκτρονικη υποβολη ενος διαγραμματος με τις γραμμες/χρωματα κτλπ που μου ζητουν οι προδιαγραφες  στο dxf και pdf ενω ταυτοχρονα στο συμβολαιογραφο παραδοσω το εντυπο τοπογραφικο με τις δικες μου γραμμες και χρωματα ??? (φυσικα με αναλυτικη εξηγηση στο υπομνημα).. 

Στο pdf έχεις το πλήρες τοπογραφικό, όπως θα το παρέδιδες στον πελάτη (τις δικές σου γραμμές, πινακίδα κλπ...). Στο dxf θεωρώ καλό είναι να υπάρχουν μόνο οι απαραίτητες γραμμές και κείμενα που θέλουν, γιατί πιστεύω ότι τα τσιμπάνε και τα περνάνε κατευθείαν στο GIS τους και δε χρειάζονται την επιπλέον (άχρηστη) πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε και τα πρότυπα τοπογραφικά διαγράμματα που έχουν ανεβεί στο site και θα πρέπει να τηρούνται:

https://www.ktimanet.gr/DiagramsApp/Home/Manuals

(τουλάχιστον για το pdf το οποίο φυσικά είναι το ίδιο με αυτό που δινουμε στον συμβολαιογράφο)

Υ.Γ.

Πιθανότατα ο σύλλογος σύντομα να ανακοινώσει ημερίδα για την συγκεκριμένη διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, angusmacgyver said:

Στο pdf έχεις το πλήρες τοπογραφικό, όπως θα το παρέδιδες στον πελάτη (τις δικές σου γραμμές, πινακίδα κλπ...). Στο dxf θεωρώ καλό είναι να υπάρχουν μόνο οι απαραίτητες γραμμές και κείμενα που θέλουν, γιατί πιστεύω ότι τα τσιμπάνε και τα περνάνε κατευθείαν στο GIS τους και δε χρειάζονται την επιπλέον (άχρηστη) πληροφορία.

Στο pdf που δίνουμε στο συμβολαιογράφο θα πρέπει να 'εχουμε αναφέρει  και τον ΚΗΔ που έχει προκύψει απο την ψηφιακή υπογραφή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Προσπαθώ να κάνω την πρώτη μου ηλεκτρονική υποβολή στο σύστημα. Είμαι εντάξει με ηλεκτρονική υπογραφή κλπ (θεωρώ). Έχω κολλήσει στο εξής σημείο: μου βγάζει μήνυμα σφάλματος, ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ ΑΡΧΕΙΟΥ, κατά τον έλεγχο του .dxf. Το οποίο .dxf από τις πολλές δοκιμές και διαγραφές στοιχείων, έχει καταλήξει να είναι μια polyline το περίγραμμα του οικοπέδου ( TOPO_PROP) και δυο γραμμές υλοποιημένο και μη υλοποιημένο όριο αυτού (BOUND_IMPL , BOUND_UNIMPL). 

Έχω τσεκάρει οτι οι γραμμές αυτές ταιριάζουν σε όλες τις κορυφές, την polyline του περιγράμματος την έχω κλείσει με ''c'' κανονικά. 

Μπορεί να σκεφτεί κάποιος τι άλλο μπορεί να φταίει? 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.