Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλησπερα και παλι 

On 12/2/2019 at 2:45 ΜΜ, jojo said:

Συνδελφε εχει απαντηθει πολλακις, διαβασε τις προηγουμενες σελιδες.

Πρεπει και τα 3 να ειναι τα ΙΔΙΑ

Τα dxf ειναι ανεβασμενα εδω

 

συναδερφε ειχες δικιο εκατσα και τα ξαναειδα σιγα σιγα  και λυθηκανε αρκετες αποριες 

ομως δεν ξερω πως να αντιμετωπισω το εξης θεμα ,  εχω ενα αγροτεμαχιο αρκετα μεγαλο στο οποιο μεσα στο κεντρο του υπαρχει ενα αμπελι αλλης ιδιοκτησιας  , δηλαδη εχω ενα χωραφι που στην μεση του εχει μια τρυπα ,  οταν κανω το dxf και βαζω στο TOPO_PROP ena polyline με το εξωτερικο κομματι και ενα polyline για το εσωτερικο κομματι μου εμφανιζει μηνυμα στον ελενχο του dxf  οτι υπαρχει επικαλυψη και δεν το δεχεται ,  ενω βεβαια αμα σβησω το πολυλαιν του εσωτερικου το δεχεται κανονικα  αλλα το εμβαδον που μου εμφανιζει ειναι ειναι το ολικο χωρις να εχει βγαλει το  εμβαδον του εσωτερικου χωραφιου . το μονο που εχω σκεφτει ειναι να βαλω στα layer bound_impl kai bound_unimpl το εσωτερικο κομματι  και να διορθωσω manualy  το εμβαδον στα στοιχεια γεωτεμαχιου . Ενα απο τα θεματα που με κανει διστακτικο ειναι οτι στα στοιχεια γεωτεμαχιου σου δινει το εμβαδον απο το TOPO_PROP .  Εχει κανεις αντιμετωπισει καποια παρομοια κατασταση  και θα μπορουσε να πει μια γνωμη ; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, jojo said:

Κάνε πολύγωνο με κοινή γραμμή

 

εννοεις στο dxf  γενικα ?  γιατι απο οσο ειδα τις γραμμες του TOPO_PROP  τις εμφανιζει στην θεαση ΟΦΧ με κοκκινο χρωμα και τις γραμμες των bound_impl kai bound_unimpl 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να δω λίγο την πλατφόρμα για την υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων κάνω κάποιες δοκιμές. Σε τοπογραφικό διάγραμμα οικοπέδου (όχι ΔΓΜ) που είναι εντός οικισμού, και μέσα στο οποίο υπάρχει ένα νόμιμο κτίσμα λογικά θα χρειάζονται τα εξής layers:

bound_impl: η polyline του περιγράμματος του οικοπέδου ,

topo_prop: και πάλι η polyline του περιγράμματος του οικοπέδου, δλδ θα ταυτίζεται με την προηγούμενη που αναφέρω,

bld: η polyline του περιγράμματος του κτιρίου.

road: ονοματολογία των οδών σε text.

Αν στην περιοχή υπάρχει κτηματολόγιο θα μπει και η polyline περιγράμματος του κτηματολογίου στο layer pst_kaek, αν όμως δεν υπάρχει κτηματολόγιο στην περιοχή θα λείπει αυτό το layer? και το γεγονός ότι στην σελίδα 21 του manual αναφέρει ότι το layer 12 (pst_kaek) είναι απαραίτητο?...

το όριο του οικισμού, εντάσσεται σε κάποιο layer? στο παράδειγμα που αναφέρω ο οικισμός δεν έχει ρυμοτομική,αιγιαλό,παραλία,ρέμα,ούτε η ιδιοκτησία προέρχεται από διανομή,αναδασμό, ούτε υπάρχει κάποια κάθετη ιδιοκτησία, ή δουλεία ή μεταλλείο.

Τέλος μια ερώτηση που είχα κάνει και παραπάνω αλλά δεν είχα πάρει απάντηση: μπορεί κάποιος στο μητρώο να κάνει δοκιμές να ανεβάσει κάποιο ΤΔ για να δει την διαδικασία χωρίς να το οριστικοποιήσει ή άμα κάνεις εισαγωγή νέας εγγραφής πρέπει και να την οριστικοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, sirkos81 said:

εννοεις στο dxf  γενικα ?  γιατι απο οσο ειδα τις γραμμες του TOPO_PROP  τις εμφανιζει στην θεαση ΟΦΧ με κοκκινο χρωμα και τις γραμμες των bound_impl kai bound_unimpl 

Σου είπα τον τρόπο για τα λύσεις το ζήτημα με την ιδιοκτησία μέσα στην ιδιοκτησία.

Τώρα όσο αφορά το πώς και πού θα βάλεις τα impl και unimpl αυτό θα το ήξερα αν το είχα μετρήσει και αν έκανα την σύνταξη του τοπογραφικού εγω

ΥΓ

Προσοχή:

τα impl και unimpl έχουν συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης και είναι οντότητες συγκεκριμένων χαρακτηριστικών (υλοποιημένα ή μη όρια) και φέρουμε ευθύνη για την ορθότητα της απόδοσης τους στο dxf. Μη τα μπερδεύουμε με το topo_prop το οποίο είναι το "συνολικό"  υπό μελέτη ακίνητο 

Edited by jojo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2019 at 2:45 ΜΜ, jojo said:

Συνδελφε εχει απαντηθει πολλακις, διαβασε τις προηγουμενες σελιδες.

Πρεπει και τα 3 να ειναι τα ΙΔΙΑ

Τα dxf ειναι ανεβασμενα εδω

 

Σε ότι αφορά το dxf που ανεβάζουμε στο κτηματολόγιο, παρατηρώ ότι οι απόψεις εξακολουθούν και διίστανται. Για παράδειγμα, ο χρήστης Cadsdtopo που έχει φτιάξει το γνωστό πρόγραμμα, του οποίου η εμπειρία είναι αδιαμφισβήτητη, σε ένα post που έκανε προ ολίγου για την εφαρμογή του, προτείνει το dxf να έχει μόνο τις απαραίτητες γραμμές και όχι τα υπόλοιπα στοιχεία.

Κατανοώ ότι η απαίτηση του να είναι ίδιο το dxf με το pdf οδηγεί στο παραπάνω μπέρδεμα.. Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση? Προσωπικά μου φαίνεται πιο λογική η προσέγγιση του cadsdtopo και βεβαίως και πιο εύκολη!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι τυπικά έχεις απόλυτο δίκιο απλά με προβληματίζει ότι το 50% όσων ξέρω υποβάλλουν μόνο τις βασικές γραμμές. Το θέμα δηλαδή πρέπει να αποσαφηνιστεί διότι είτε παιδευόμαστε άσκοπα είτε αυτό το 50% που ξέρω υποβάλλει με λανθασμένο τρόπο τα διαγράμματά του :razz:

Link to comment
Share on other sites

Όπως εσύ προσωπικά γνωρίζεις και έχουμε συζητήσει, το 80% των τοπογραφικών που έχεις δει και συ και γω είναι αμφιβόλου ποιότητας. Χωρίς να θέλω θα υποβαθμίσω το 50% που λες,

εγώ ακολουθώ τις οδηγίες, προδιαγραφές, πρότυπα του φορέα/υποδοχέα ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΔΙNΕΙ  στο site του και δεν ακολουθώ το υπόλοιπο 50% 

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2019 at 3:51 ΜΜ, ntanos said:

Σε ότι αφορά το dxf που ανεβάζουμε στο κτηματολόγιο, παρατηρώ ότι οι απόψεις εξακολουθούν και διίστανται. Για παράδειγμα, ο χρήστης Cadsdtopo που έχει φτιάξει το γνωστό πρόγραμμα, του οποίου η εμπειρία είναι αδιαμφισβήτητη, σε ένα post που έκανε προ ολίγου για την εφαρμογή του, προτείνει το dxf να έχει μόνο τις απαραίτητες γραμμές και όχι τα υπόλοιπα στοιχεία.

Κατανοώ ότι η απαίτηση του να είναι ίδιο το dxf με το pdf οδηγεί στο παραπάνω μπέρδεμα.. Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει κάποια επίσημη ενημέρωση? Προσωπικά μου φαίνεται πιο λογική η προσέγγιση του cadsdtopo και βεβαίως και πιο εύκολη!

Θεωρώ ότι πρέπει να ανεβαίνουν μόνο οι πρέπουσες γραμμές γιατί λογικά θα μετατρέπονται μόνο τα layer που θέλουν σε κάποιο .shp για να ενταχθούν σε κανένα GIS. Άρα η υπόλοιπη πληροφορία τους είναι άχρηστη και τζάμπα ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.