Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Και τώρα που το παίρνει κάνουμε/κάνουνε την αντίστροφη αναγωγή από αριθμό με δεκαδικά σε κλάσμα 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχεις εστω στο συμβόλαιο το ποσοστο  σου  σαν   κλάσμα.

Δικαιουσαι να το καταχωρισεις, χωρις καμμια υποχρεωση τροποποιησης.

Αν θες να το μετατρεψεις σε "χιλιοστα" θα πρεπει να "κλεινει" στα 100

Αλλοιως κρατας το κλασμα,  υποχρεωτικα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει αυτο  "33.3333%  περιπου", ποτέ  δεν το γραψαμε  αυτο σε συμβολαιο.

και να συμπληρωσω οτι

Αυτο το προβλημα εμφανιζεται σε "παλαιοθεν" ακινητα με πολλους συγκληρονομους, που ο καθε ενας πηγε μονος του και δηλωσε...."οπως" δηλωσε, με καταληξη στο 99,99999...ή σε κατι αλλο

[το θεμα αντιμετωπιζεται  σε ακινητο με πολλους συγκληρονομους/αγοραστες, οπου αλλοι εχουν τιτλο σε κλασματα και αλλοι σε χιλιοστα  [πχ. 4 κληρονομοι με ποσοστο καθε ενας 25% στα 30/480. Δεν μπορεις να γραψεις 7,5/480...]

και κανουν  απο κοινου ολες τις δηλωσεις και υπογραφουν  μεταξυ τους ΥΔ για την στρογγυλοποιηση σε 100% και δηλωνουν τα στρογγυλοποιημενα  καπου στο 5ο δεκαδικο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

Υποβολή διαγράμματος στην βάση κτηματολογίου συνταχθέν από άλλο μηχανικό, μπορεί να πραγματοποιηθεί και να θεωρηθεί ως παρασχεθείσα υπηρεσία μου μόνο η ηλεκτρονική υποβολή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβώς θα γίνει κάτι τέτοιο;

Η υποβολή γίνεται από τον μηχανικό που το υπογράφει με την ψηφιακή του υπογραφή, εκτός και αν εννοείς να το υπογράψεις ο ίδιος και να κάνεις τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ο υπογράφων το τοπογραφικό με βάση πρώτα την ταυτοποίηση στο ΤΕΕ (κωδικοί) και με την ψηφιακή του υπογραφή, υπογράφει και ανεβάζει το τοπογραφικό αλλά και το zip (dxf με τα ανάλογα layer Κλπ+hashcode με ψηφιακή υπογραφή) και αφού γίνουν οι σχετικοί έλεγχοι από το σύστημα λαμβάνει στο τέλος αποδεικτικό με Κ.Η.Δ . Πάνω εκεί αναγράφεται ο μηχανικός ακόμη μια φορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος παρακαλώ οι ανταλλαγές σφραγίδων.

Τώρα ο έχων την ψηφιακή σου υπογραφή μπορεί να κάνει όλες τις συναλλαγές σου με το δημόσιο (και με τα πανεπιστήμια μετά από πρόσφατη εμπειρία μου και μπράβο στην γραμματεία των Αγρονόμων του ΑΠΘ)

Σαν να έχει την αστυνομική σου ταυτότητα

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2019 at 8:58 ΜΜ, jojo said:

πες μας λίγο πιο αναλυτικά τι γίνεται με το δικό σου, γιατί με το δικό του το λύσαμε κάπως αλλιώς

Στη δική μου περίπτωση δεν είναι θέμα δεκαδικού. Στην περιοχή εκείνη έχω διαφορά απο τη μετατροπή που κάνω εγώ από το σύστημα της διανομής σε ΕΓΣΑ με την επίλυση του κτηματολογίου περίπου 1 μέτρο και επειδή έχω στοιχεία από το παρελθόν (χτυπημένα ορόσημα κτλ) πάω με τη δική μου επίλυση. Άρα το layer topo_prop βγαίνει αρκετά μέσα στο διπλανό αγρόκτημα. Παλιά ημερομηνία δεν μπορώ να βάλω όχι μόνο επειδή κοντέυει να περάσει 1 χρόνος αλλά και επειδή στο ενδιάμεσο έχουν κυρωθεί οι δασικοί χάρτες άρα πρέπει να συμπεριλάβω τη δήλωση για τα δασικά. Αυτό που έκανα ήταν όντως να επιλέξω ένα ΚΑΕΚ από το διπλανό αγρόκτημα και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.