Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/4/2019 at 1:56 ΜΜ, koukos21 said:

Στη δική μου περίπτωση δεν είναι θέμα δεκαδικού. Στην περιοχή εκείνη έχω διαφορά απο τη μετατροπή που κάνω εγώ από το σύστημα της διανομής σε ΕΓΣΑ με την επίλυση του κτηματολογίου περίπου 1 μέτρο και επειδή έχω στοιχεία από το παρελθόν (χτυπημένα ορόσημα κτλ) πάω με τη δική μου επίλυση. Άρα το layer topo_prop βγαίνει αρκετά μέσα στο διπλανό αγρόκτημα. Παλιά ημερομηνία δεν μπορώ να βάλω όχι μόνο επειδή κοντέυει να περάσει 1 χρόνος αλλά και επειδή στο ενδιάμεσο έχουν κυρωθεί οι δασικοί χάρτες άρα πρέπει να συμπεριλάβω τη δήλωση για τα δασικά. Αυτό που έκανα ήταν όντως να επιλέξω ένα ΚΑΕΚ από το διπλανό αγρόκτημα και βλέπουμε...

Εγώ πάντως είχα ρωτήσει τότε την Υποθηκοφύλακα της περιοχής μου αν θα μεταγράψει το συμβόλαιο αν το ΚΑΕΚ που γραφει το αποδεικτικό είναι λάθος (οχι απλα λάθος αλλα και σε άλλο ΟΤΑ) και μου είχε απαντήσει "Φυσικά και όχι". Επίσης σε τηλεφωνική επικοινωνία με άτομο στην Κτηματολόγιο όταν είπα οτι η απάντηση του helpdesk ηταν να διαλέξω ένα τυχαίο ΚΑΕΚ είπε "αυτό είναι εντελώς λάθος"

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JOHNYMAL said:

Καλημέρα γνωρίζει κανεις εαν στο dxf που ανεβάζουμε πρέπει να έχουμε συνημένη την εικόνα ή μόνο το σχέδιο σκέτο ?

Διάβασε σε παρακαλώ ολη τη συζήτηση, έχει αναφερθεί πολλάκις (πχ σελίδα 16)

το αρχείο πρέπει να ειναι της μορφής που είναι εδω:

ΒΟΗΘΕΙΑ

και σύντομα θα υποστεί τροποποιήσεις, μία εκ των οποίων θα είναι η προσαρμογή του σύμφωνα με το 4602.

(είναι σε αναμονή το τελικό λεκτικό και αν θα μπει σε τεύχος ή μόνο στο συγκεκριμένο προτυπο τοπογραφικο διαγραμμα που έχει ο φορέας και θα το βρεις στο ανωτέρω λινκ)

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thief7710 said:

Εγώ πάντως είχα ρωτήσει τότε την Υποθηκοφύλακα της περιοχής μου αν θα μεταγράψει το συμβόλαιο αν το ΚΑΕΚ που γραφει το αποδεικτικό είναι λάθος (οχι απλα λάθος αλλα και σε άλλο ΟΤΑ) και μου είχε απαντήσει "Φυσικά και όχι". Επίσης σε τηλεφωνική επικοινωνία με άτομο στην Κτηματολόγιο όταν είπα οτι η απάντηση του helpdesk ηταν να διαλέξω ένα τυχαίο ΚΑΕΚ είπε "αυτό είναι εντελώς λάθος"

Προφανώς και είναι εντελώς λάθος. Το θέμα είναι ότι ενώ γνωρίζουν όπως φαίνεται το ζήτημα εδώ και πολύ καιρό, δε φτιάχνουν τον ηλεκτρονικό υποδοχέα ώστε να σου δίνεται η επιλογή να προχωρήσεις χωρίς να επιλέξεις ΚΑΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που βρίσκεται σε Κτηματο γράφημα η περιοχή είναι υποχρεωτικό πέραν του περιγράμματος της επίγειας μέτρησης να βάλουμε και το περίγραμμα του κτηματολογίου ;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο τοπογραφικό οταν υπάρχει δήλωση ιδιοκτήτη την σκανάρουμε και την βάζουμε ?

Πειτε μου εαν εχω καταλαβει τα βήματα που κάνουμε

1) Εχοντας τελειωσει το τοπογραφικο το κανουμε pdf το υπογραφουμε και το ανεβάζουμε.

2) βαζουμε σε εναν φακελο που τον ζιπάρουμε το dxf με τα συγκεκριμένα layer, βγάζουμε το hashcode του dxf και υπογραφουμε και το hashcode.

Κάνοντας τα παραπάνω μου εμφανίζει στον έλεγχο πληρότητας το παρακάτω  :

 

Φόρτωση αρχείων διαγράμματος - έλεγχος ψηφιακής υπογραφής

Δεν βρέθηκε αρχείο διαγράμματος παρακαλούμε ανεβάστε ένα για να προχωρήσετε στη υποβολή

Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει. Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.