Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)
 
Διαβάζω στο ΤΕΥΧΟΣ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΙΑΓΡΑΜΜΑΤΩΝ 1.1
στο 4.5.2
α. το ψηφιακό τοπογραφικό διάγραμμα να περιλαμβάνει κατ' ελάχιστον τα ακόλουθα layers:
...
το layer 12
....
Το layer 12 αφορά στα όρια και ΚΑΕΚ των γεωτεμαχίων βάσει των τηρούμενων στοιχείων στα κτηματολογικά διαγράμματα του ΕΚ...
Σε περίπτωση που το τοπογραφικό διάγραμμα συντάσσεται τώρα για να υποβληθεί στη δήλωση Κτηματολογίου (1η φάση), θα πρέπει να γίνει πρώτα η δήλωση και στη συνέχεια να προστεθεί ο ΚΑΕΚ που θα πάρει (η δήλωση) και να υποβληθεί ηλεκτρονικά το τοπογραφικό διάγραμμα;
ή κάτι δεν έχω καταλάβει....
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοείς ότι δε χρειάζεται να ανέβει στο σύστημα... αλλά όταν θα γίνει συμβόλαιο, οπότε τότε θα υπάρχει και ΚΑΕΚ...

και από 16/7/2018 ώσπου να αρχίσει το κτηματολόγιο τον Δεκέμβριο του 2018 πως γίνονταν συμβόλαια,,,,ρωτάω έτσι ρητορικά...αν δεν υπήρχε τοπογραφικό;

γι αυτό κάτι δε μου κολλούσε και έψαξα να δω μήπως πρέπει να ανέβει από τώρα

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ρωτάς αν πρέπει να υποβληθεί τοπογραφικό στον ηλεκτρονικό υποδοχέα του Κτηματολογίου και να λάβεις αποδεικτικό ηλεκτρονικού διαγράμματος.  

Από τη στιγμή που δεν αφορά εγραπτέα πράξη και ΔΓΜ δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση. Νομίζω αυτό εννοούσε ο συνάδελφος πιο πάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Παύλε, ήμουν στον δρόμο και μου ήταν δύσκολο να βρω το ΦΕΚ και να αναφέρω τις περιπτώσεις. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό ρωτάω και μου επιβεβαιώνετε αυτό που είχα καταλάβει διαβάζοντας τις οδηγίες....

ευχαριστώ

θα το προχωρήσω όμως.... από τη στιγμή που το τοπογραφικό δεν είναι υποχρεωτικό στην 1η φάση του κτηματολογίου, κάποιος δηλώνει με γεωγραφικό εντοπισμό.... μετά απο 3 χρόνια θέλει να κάνει συμβόλαιο και κάνει τοπογραφικό.... τι βάζουμε στο layer 12 (το οποίο είναι στα ελάχιστα απαιτητά) καθώς εκτός από το καεκ θέλει και τα όρια από τα κτηματολογικά διαγράμματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Ένα γενικό ερώτημα, έστω ότι ζητείται η σύνταξη τοπογραφικού το οποίο δεν θα χρησιμοποιηθεί σε συμβολαιογραφική πράξη (κτηματολόγιο), που σημαίνει δεν χρειάζεται ψηφιακή υπογραφή, ούτε βάση κτηματολογίου.

Έστω ότι μετά από ένα χρονικό διάστημα ο ίδιος ιδιοκτήτης θελήσει να προχωρήσει σε συμβολαιογραφική πράξη, θα πρέπει να ανέβει το τοπογραφικό στην βάση. Άρα μήπως είναι καλύτερα να ανεβαίνει στην βάση του κτηματολογίου στην αρχή (κάθε φορά που γίνεται τ.δ.)?

Γενικότερα ποια πρακτική ακολουθείται?

 

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα συμφωνίας. Εσύ καθορίζεις τη συμφωνία στο συμφωνητικό σου, αν θα περιλαμβάνει το αποδεικτικό Η. Δ ή όχι. Αν θες θέμα αμοιβών και λοιπών παραμέτρων άνοιξε το στο core members section να μη γεμίσουμε το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η άποψή μου είναι ότι αν δεν προορίζεται το τοπογραφικό ως συνημμένο σε πράξη εμπράγματου δικαίου...... ΔΕΝ κάνουμε περιττές εργασίες!!

Τουτ' έστιν... δεν ανεβάζουμε τιποτα στη βάση του Ε.Κ. 

Άλλωστε η υποχρέωση ανάρτησης στο site της Ελλ. Κτηματολόγιο προκύπτει μόνο όταν πρόκειται να γίνει κάποια μεταβολή στο ιδιοκτησικό καθεστώς και στις χωρικές μεταβολές. 

ΠΟΥΘΕΝΑ αλλού!

Εκτός αυτού, πέραν του χρόνου που χρειάζεται να σχεδιασθεί ένα τοπογραφικό, χρειάζεται ακόμα μισός χρόνος για τη διαμόρφωση του Τ.Δ σε μορφή που απαιτεί το Ε.Κ..... γιατί να το κάνετε??? θα πληρωθείτε? 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε πολύ σωστά τα λες. Αυτό ακριβώς έχω απαντήσει παραπάνω. Αν θέλει ο συνάδελφος να επεκταθούμε καλύτερα να ανοίξει new topic (core members)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.