Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Έχει αγοράσει κάποιος συνάδελφος το 4MCAD PRO TOPO για το πρόγραμμα Idea 10NG ; 

Όσες φορές προσπάθησα να υποβάλω το σχέδιο σε αρχείο zip μου βγάζει μήνυμα οτι είναι μη αποδεκτός τύπος αρχείου.

Σε επικοινωνία με την υποστήριξη του κτηματολογίου , που τούς έστειλα τα σχέδια μου είπαν οτι δέν διαθέτει τα συγκεκριμένα Layers το σχέδιο, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές.

Όντως η έκδοση του Idea δέν τα έχει που το έψαξα είναι του 2010.

Η λύση είναι είτε αναβάθμιση στήν τελευταία έκδοση ( που θέλουνε αρκετά χρήματα ) ή να αγοράσω την παραπάνω επέκταση .

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μία ερώτηση ; Έψαξα και στο διαδύκτιο , αλλά η μόνη εύρεση στο Γούγλη δεν περιείχε κάποια λύση ...

Πάω να συνδεθώ στην εφαρμογή για την ανάρτηση των τοπογραφικών , αλλά μου βγάζει μύνημα :

Προέκυψε κάποιο σφάλμα στην εφαρμογή!

και μία κόκκινη πινακίδα !

Να διευκρινήσω πως το πρόβλημα εμφανίζεται στον ιστότοπο του Κτηματολογίου (δηλαδή αφότου περάσω από την εισαγωγή των κωδικών του ΤΕΕ και το πάτημα του κουμπιού για εξουσιοδότηση) .

Πήρα τηλέφωνο και στο ΤΕΕ , αλλά με εμάλωσαν καθώς ... δεν ήξεραν να μου πουν τι συμβαίνει ! Λες και τους ζήτησα ευθύνες ! Τέλος πάντων , η κοπέλα μου είπε πως αυτό συμβαίνει και με άλλους μηχανικούς .

Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει ;  Ή μήπως κάποιο τηλέφωνο στο Κτηματολόγιο ; Διότι παίρνω στο κεντρικό (210 65 05 600) και όλο μιλάει ...

Link to comment
Share on other sites

@iliekater μόλις δοκίμασα (με Chrome) από το link: https://www.ktimanet.gr/DiagramsApp/Account/LoginEngineer και δουλεύει κανονικά...

όπου αναφέρει:

Για οποιοδήποτε θέμα πρόσβασης στην ηλεκτρονική υπηρεσία ή ψηφιακών πιστοποιητικών μπορείτε να απευθύνεστε στο ΤΕΕ: [email protected] , τηλ. 210 3291230 και στην ιστοσελίδα http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ekxa .

 

Link to comment
Share on other sites

Τμήμα πλευράς γεωτεμαχίου οριοθετείται με σιδηροπασσάλους (εμπηγμένοι στο χώμα) χωρίς συρματόπλεγμα. Στη συνέχεια υπάρχει για μερικά μέτρα συρματόπλεγμα και η υπόλοιπη περίμετρος δεν έχει υλοποιημένα όρια.

Το μήκος πλευράς (polyline) με τους σιδηροπασσάλους (δεν υπάρχει συρματόπλεγμα) εντάσσεται στο layer BOUND_IMPL;

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το πρόβλημά-μου , ελύθη . Οι άθρωποι στο Κτηματολόγιο το έψαξαν και το εφρόντισαν . Δεν ξέρω τι έφταιγε , πάντως επικοινώνησα μαζί-τους στο :

[email protected]

Edited by iliekater
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Τμήμα πλευράς γεωτεμαχίου οριοθετείται με σιδηροπασσάλους (εμπηγμένοι στο χώμα) χωρίς συρματόπλεγμα. Στη συνέχεια υπάρχει για μερικά μέτρα συρματόπλεγμα και η υπόλοιπη περίμετρος δεν έχει υλοποιημένα όρια.

Το μήκος πλευράς (polyline) με τους σιδηροπασσάλους (δεν υπάρχει συρματόπλεγμα) εντάσσεται στο layer BOUND_IMPL;

Νομίζω ναι συνάδελφε, γιατί ειναι οριοθετημένο έστω και πρόχειρα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το μήκος πλευράς (polyline) με τους σιδηροπασσάλους (δεν υπάρχει συρματόπλεγμα) εντάσσεται στο layer BOUND_IMPL;

Ναι ναι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση netmin909 και  stesta.

Δυο ακόμη ερωτήσεις:

(α)  Έχω αγροτεμάχιο το οποίο εφάπτεται σε μια πλευρά του με μη οριοθετημένο υδατόρεμα (μικρό).  Την οριογραμμή (κοινή πλευρά αγροτεμαχίου με την όχθη-φρύδι πρανούς) την εντάσσω στο DBOUND_REM, ή σε αυτό εντάσσονται μόνο οι οριογραμμές που προκύπτουν από πράξεις μέσω διαδικασίας οριοθέτησης;

(β) Μια δεύτερη περίπτωση αφορά, Οικόπεδο με οικία εντός παλιού ρυμοτομικού σχεδίου του 1890 με την Ρ.Γ να ταυτίζεται φυσικά με την Ο.Γ. Καμία εφαρμογή σχεδίου πόλης και καμία πράξη τακτοποίησης δεν έχει γίνει. Την Ρ.Γ θα πρέπει να την εντάξω στο DBOUND_RYM ;

Παρατηρώ, ότι στο dwg υπόδειγμα (για τις τεχνικές προδιαγραφές) που έχει δοθεί για εντός σχεδίου την πράσινη (ρυμοτομική) γραμμή δεν την έχουν εντάξει στο DBOUND_RYM.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.