Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

20 ώρες πριν, Pavlos33 said:

(α)  Έχω αγροτεμάχιο το οποίο εφάπτεται σε μια πλευρά του με μη οριοθετημένο υδατόρεμα (μικρό).  Την οριογραμμή (κοινή πλευρά αγροτεμαχίου με την όχθη-φρύδι πρανούς) την εντάσσω στο DBOUND_REM, ή σε αυτό εντάσσονται μόνο οι οριογραμμές που προκύπτουν από πράξεις μέσω διαδικασίας οριοθέτησης;

(β) Μια δεύτερη περίπτωση αφορά, Οικόπεδο με οικία εντός παλιού ρυμοτομικού σχεδίου του 1890 με την Ρ.Γ να ταυτίζεται φυσικά με την Ο.Γ. Καμία εφαρμογή σχεδίου πόλης και καμία πράξη τακτοποίησης δεν έχει γίνει. Την Ρ.Γ θα πρέπει να την εντάξω στο DBOUND_RYM ;

Καλησπέρα.

α) Από τη στιγμή που για να δεχτεί το layer σου ζητάει και text της απόφασης, προφανώς περνάμε τις γραμμές οριοθετημένων.

β) Δεν έχει σημασία αν έχει συντελεστεί το σχέδιο πόλης. Αν είναι σε ισχύ, θεωρώ ότι πρέπει να μπει. (Έγραψες ορθά 1890 ή είναι αναγραμματισμός?)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Για το α είναι ξεκάθαρο και φυσικά πολύ χρήσιμη η επιβεβαίωσή σου. Για το (β) δεν είναι λάθος. Το διάταγμα είναι του 1890. Το σχέδιο ισχύει (στην πράξη βεβαίως είναι ανεφάρμοστο, αφού όποιος προσπαθήσει να το εφαρμόσει θα φτάσει στο σημείο να ρυμοτομεί κτίρια του 1850 (!). Να δούμε πότε θα υπάρξει μελέτη αναθεώρησής του.

Κρατώ όμως την απάντησή σου ότι θα πρέπει να εντάξω στο layer DBOUND_RYM. τη ρυμοτομική γραμμή.

Κάποια εξήγηση για το λόγο τον οποίο στο υπόδειγμα δεν έχουν εντάξει τις ρυμοτομικές γραμμές στο DBOUND_RYM υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Κάποια εξήγηση για το λόγο τον οποίο στο υπόδειγμα δεν έχουν εντάξει τις ρυμοτομικές γραμμές στο DBOUND_RYM υπάρχει;

Ψάχνω να βρω το υπόδειγμα αλλά δεν... Ίσως το έχουν παραβλέψει ή μήπως είναι κάτω από κάποιο άλλο layer?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό έχω κρατήσει στο αρχείο μου. Μάλλον δεν το έχουν πλέον αναρτημένο.

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_Εντος_ΣΧΕΔΙΟΥ.dxf

Διορθώνω. Είναι ακόμη αναρτημένα. Τα βρίσκεις αφού μπεις στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες--->υποβολή ηλεκτρονικού διαγράμματος--->Login--->βοήθεια

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο περιέχει την DBOUND_RYM κάτω από το orio_rym.gram . Αλλά το πρόβλημα είναι ότι περιέχει και MTEXTs και γι'αυτό δε νομίζω να περνάει από έλεγχο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είχες απόλυτο δίκιο. Βρισκόταν από κάτω. Αυτό που αναφέρεις με το MTEXTS που το βλέπουμε ότι το εμπεριέχει; Εννοείς μήπως τα texts που έχει στο layer labels;

Link to comment
Share on other sites

Τα TEXTS αυτά, είναι MTEXTS και δεν τα δέχεται το σύστημα. Έχω ένα πρόγραμμα που κάνει τους ελέγχους και μου το επισημαίνει...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. To DBOUND_RYM ανεβαίνει κανονικά χωρίς text, αρκεί να είναι lwpolyline open ή closed. Εγώ για ασφάλεια βάζω σε αυτό το layer μόνο τη ρυμοτομική γραμμή του δικού μου οικοδομικού τετραγώνου, ενώ των απέναντι ΟΤ τα βάζω μέσα σε άλλο layer, όχι του κτηματολογίου. Τώρα όσο αφορά γραμμές ρεμάτων, αιγιαλού, παραλίας, παλαιού αιγιαλού και απαλλοτρίωσης μπαίνουν στα αντίστοιχα layers εφόσον είναι θεσμοθετημένες, εξ ου και αναγράφεται ο αριθμός της απόφασης (ΦΕΚ δημοσίευσης)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια ημερομηνία εισάγουμε στον Κ.Η.Δ. - την ημερομηνία δημιουργίας της ηλεκτρονικης υποβολής ή αυτή της τελικής καταχώρησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.