Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Στην περίπτωση ΔΓΜ που η ρυμοτομική γραμμή ταυτίζεται με την οικοδομικη:

1) Μπαίνει στο layer DBOUND_RYM ?

2) Αν ναι, μπαίνει στο παραπάνω layer μονο το τμήμα της ρυμοτομικής - οικοδομικής στο πρόσωπο των οικοπέδων που επηρεάζονται απο την διόρθωση ή όλες οι ρυμοτομικές του σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

προσπαθώ να υποβάλω το πρώτο τοπογραφικό στο σύστημα του κτηματολογίου. Πρόκειται για τοπογραφικό διάγραμμα που θα προσαρτηθεί σε συμβόλαιο χωρίς υλοποιημένα όρια. Έχω βάλει ένα περίγραμμα με κλειστό polyline και layer BOUND_UNIMP και ένα αντίστοιχο περίγραμμα να το επικαλύπτει με layer TOPO_PROP. Όταν κάνω έλεγχο του dxf μου βγάζει το εξής μήνυμα: 

image.png.898f5134eaf4421d99a8217d7ea5de9b.png

Το έχει κάποιος συνάδελφος ξεπεράσει να μου πει τον τρόπο, γιατί το έκανα και rotate μήπως και τυχόν το είχα κάνει ανοικτό τρισδιάστατο αλλά δεν βλέπω κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως κάπου έχει βγει το περίγραμμα μη υλοποιημένων εκτός του  topo_prop. 

Επίσης δες μήπως υπάρχουν αντικείμενα εντός του topo_prop με σημεία εισαγωγής εκτός περιγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Δες μήπως κάπου έχει βγει το περίγραμμα μη υλοποιημένων εκτός του  topo_prop. 

Επίσης δες μήπως υπάρχουν αντικείμενα εντός του topo_prop με σημεία εισαγωγής εκτός περιγράμματος.

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λες αντικείμενα εννοείς τα text των σημείων και τα dimension μεταξύ των σημείων; Στο υπόδειγμα που δίνει το κτηματολόγιο για το τοπογραφικό εκτός σχεδίου όλα τα objects είναι εκτός του περιγράμματος.... Μπερδεύτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλημέρα. 

Προσπαθώ από χτες να αναρτήσω ένα τοπογραφικό στο κτηματολόγιο και έχω μπλέξει με το παραπάνω μήνυμα όπως ανέφερα και προηγουμένως. Ξανάφτιαξα από την αρχή όλα τα περιγράμματα, έλεγξα όλα τα lwpolyline αν είναι closed και παρόλα αυτά μου βγάζει το ίδιο μήνυμα για το topo_prop. Επειδή με βλέπω να τρώω ξύλο αυτές τι μέρες επισυνάπτω το σχέδιο σε περίπτωση που κάποιος έχει τον χρόνο να του ρίξει έναν έλεγχο θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα....

topo_v1.dxf

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

 Πράγματι υπάρχει LINE απο Χ=0,00 Υ=0,00 έως Χ=297877.6650  Υ=0,00 .Κάνε τρέχον το layer TOPO_PROP , πάγωσε ολα τα υπόλοιπα και αν κάνεις  ZOOM  EXTEND και θα    δεις τη γραμμή . Την σβήνεις και εισαι ΟΚ.

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2018 at 5:35 ΜΜ, thanasis1 said:

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ με το πρόγραμμα της 4M το Idea 10.

Που τηλεφώνησα στην υποστήριξη της 4M μου είπαν οτι έχει βγεί πρόγραμμα αποκλειστικά για αυτή τη δουλειά.

Ήθελα να το αποφύγω γιατί δέν είναι και λίγα τα χρήματα αγοράς του 

Απο τα λίγα που γνωρίζω η τωρινή έκδοση του Idea δέν έχει τις εξής στρώσεις.

Που κατεβάζω τα παραδείγματα από τη σελίδα του κτηματολογίου δέν μπορώ να τα ανοίξω με το IDEA.

Μού έδωσε ενας συνάδελφος τις εξής στρώσεις όσο αφορά το Κτηματολόγιο.

Ό ίδιος το δούλευε σε Autocad . Έπαιρνε τη στρώση που ήθελε και την έκανε αντιγραφή σε όλα τα σημεία του Polyline του σχεδίου.

Όταν το κάνω εγω τώρα στο Idea μου βγάζει πολλά ίδια , ναι μέν τα κάνει αντιγραφή αλλά τα εμφανίζει και μέσα στο σχέδιο.

Τη υπόλοιπη διαδικασια dxf και Hash code την έχω καταλάβει γιατί μου έδειξε 1-2 παραδείγματα.

ιδεα.JPG

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περιοχή όπου λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο έχω εκπονήσει τοπογραφικό το οποίο είναι ασύμβατο ως προς τη θέση και το σχήμα, και επομένως θα χρειαστούν Γεωμετρικές Μεταβολές.

Η συμβολαιογράφος όμως μου ζήτησε πρώτα ΚΗΔ για να ξεκινήσει με τα του συμβολαίου, και σε δεύτερο χρόνο πριν τη μεταγραφή του συμβολαίου στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο να προχωρήσω με το ΔΓΜ και τις γεωμετρικές μεταβολές.

Κάτι δεν μου κολλάει. Δηλαδή θα ξεκινήσει περιγραφή του ακινήτου βάσει τοπογραφικού σημερινού, και αν αύριο μεθαύριο κολλήσουν οι Γεωμ. μεταβολές, ή προκύψει οτιδήποτε τι γίνεται?

Επίσης εγώ νόμιζα ότι δεν θα μου δεχόταν το σύστημα το dxf λόγω της ασυμβατότητας από το PST_KAEK αλλά έφτασα μέχρι τον έλεγχο του dxf ένα βήμα πριν την υποβολή και τελικά βλέπω το δέχεται κανονικά

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2019 at 10:27 ΜΜ, thanasis1 said:

Μού έδωσε ενας συνάδελφος τις εξής στρώσεις όσο αφορά το Κτηματολόγιο.

Ό ίδιος το δούλευε σε Autocad . Έπαιρνε τη στρώση που ήθελε και την έκανε αντιγραφή σε όλα τα σημεία του Polyline του σχεδίου.

Όταν το κάνω εγω τώρα στο Idea μου βγάζει πολλά ίδια , ναι μέν τα κάνει αντιγραφή αλλά τα εμφανίζει και μέσα στο σχέδιο.

Τη υπόλοιπη διαδικασια dxf και Hash code την έχω καταλάβει γιατί μου έδειξε 1-2 παραδείγματα.

Με την εντολή  "match properties" νομίζω ότι είναι η διαδικασία που περιγράφεις, και όχι αντιγραφή.

Edited by ethan
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.