Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Να ρωτήσω , γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

Σε ΔΓΜ για μεταβολή των ορίων λένε οι οδηγίες:

β) Για τα ΔΓΜ που συνοδεύουν αιτήσεις διόρθωσης των γεωμετρικών στοιχείων των γεωτεμαχίων:

o Τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 24 να ταυτίζονται με τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 12.

ΟΠΟΥ:

 α/α 24 DGM_PROP_FINAL
Περιλαμβάνει τα τελικά πολύγωνα όλων των γεωτεμαχίων που εμπλέκονται σε διόρθωση, όπως προτείνεται να διαμορφωθούν μετά την διόρθωση των γεωμετρικών τους στοιχείων. Πιο συγκεκριμένα, στο layer αυτό απεικονίζονται οι χωρικές μεταβολές που θα επέλθουν στα κτηματολογικά διαγράμματα, είτε με την διόρθωση των ορίων των γεωτεμαχίων, είτε με τη δημιουργία νέων γεωτεμαχίων. Το layer αυτό, απεικονίζεται στο ΔΓΜ διόρθωσης ή ΔΓΜ για εγγραπτέες πράξης.

ΚΑΙ :

α/α 12, PST_KAEK
Περιλαμβάνει τα όρια των εμπλεκομένων γεωτεμαχίων που συμμετέχουν σε εγγραπτέα πράξη ή διόρθωση, όπως απεικονίζονται στα κτηματολογικά διαγράμματα και αποδίδονται στο Κτηματογραφικό Διάγραμμα. Tο layer αυτό απεικονίζεται στα ΔΓΜ εγγραπτέας πράξης, εφόσον επιφέρουν χωρική μεταβολή, σε ΔΓΜ διόρθωσης γεωμετρικών στοιχείων και στο ΤΔ (αν αυτό είναι δυνατό), εφόσον το γεωτεμάχιο βρίσκεται σε περιοχή λειτουργούντος Κτηματολογίου.

 

Τι εννοεί εδώ ο ποιητής. τα τελικά όρια μετά τη διόρθωση να είναι τα ίδια με τα όρια πριν τη διόρθωση? Που το χάνω? Φυσικά σε προσπάθεια να ανεβάσω διόρθωση μου το βγάζει ως σφάλμα.

SFALMA.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/7/2019 at 12:00 ΠΜ, ethan said:

Με την εντολή  "match properties" νομίζω ότι είναι η διαδικασία που περιγράφεις, και όχι αντιγραφή.

Θα το ρωτησω γιατί το εχω αμελήσει και θα μου μαζευτούν αρκετά.

Μου γράφει επιλέξτε οντότητες για αλλαγή επιλέγω την οντότητα του σχεδίου και πατάω Enter αλλά δέν την αλλάζει.

Είδα και μερικά βίντεο αλλά αναφέρονταν σε Autocad 

Edited by thanasis1
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2019 at 11:57 ΜΜ, ethan said:

Συνάδελφοι σε περιοχή όπου λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο έχω εκπονήσει τοπογραφικό το οποίο είναι ασύμβατο ως προς τη θέση και το σχήμα, και επομένως θα χρειαστούν Γεωμετρικές Μεταβολές.

Η συμβολαιογράφος όμως μου ζήτησε πρώτα ΚΗΔ για να ξεκινήσει με τα του συμβολαίου, και σε δεύτερο χρόνο πριν τη μεταγραφή του συμβολαίου στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο να προχωρήσω με το ΔΓΜ και τις γεωμετρικές μεταβολές.

......

Καθυστερημένη απάντηση, αλλά:

1. Εφόσον το πραγματικό εμβαδόν είναι εντός της επιτρεπόμενης απόκλισης μπορεί να γίνει συμβόλαιο και να μεταγραφεί

2. Η διόρθωση γεωμ. στοιχείων θα γίνει ΜΕΤΑ την οριστική καταχώριση (μεταγραφή) του συμβολαίου

Το πιό σωστό είναι να γίνει η διόρθωση γ.σ. πριν το συμβόλαιο, αλλά επειδή είναι χρονοβόρα διαδικασία, την αποφεύγουν

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 12:00 ΠΜ, ethan said:

Με την εντολή  "match properties" νομίζω ότι είναι η διαδικασία που περιγράφεις, και όχι αντιγραφή.

Κάθησα και το έψαξα με την εντολή που έγραψες λειτουργούσε αλλά δεν άλλαζε την οντότητα.

Ακολούθησα τίς εξής εντολές : Τροποποίηση -> Ταύτιση Ιδιοτήτων , δέν γνωρίζω γιατί δέν λειτούργησε η ίδια εντολή .

 Έκανα ένα απλό με μη υλοποιημένα όρια και παρόλο που το πήρε μου εμφανίζει το μήνυμα : Layer TOPO_PROP δέν υπάρχει πληροφορία.

Θα το ψάξω αύριο περισσότερο , να έχω και δίπλα το κατάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Έχουν και άλλοι πρόβλημα εισόδου στην εφαρμογή του κτηματολογίου για έκδοση ΚΗΔ?

οκ, μάλλον ήταν προσωρινό πρόβλημα...

Edited by voodoochile
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, voodoochile said:

Καλημέρα! Έχουν και άλλοι πρόβλημα εισόδου στην εφαρμογή του κτηματολογίου για έκδοση ΚΗΔ?

οκ, μάλλον ήταν προσωρινό πρόβλημα...

Από την Παρασκευή προσπαθώ και τιποτα.....

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 7:32 ΜΜ, Manolis gon said:

Να ρωτήσω , γιατί μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά.

Σε ΔΓΜ για μεταβολή των ορίων λένε οι οδηγίες:

β) Για τα ΔΓΜ που συνοδεύουν αιτήσεις διόρθωσης των γεωμετρικών στοιχείων των γεωτεμαχίων:

o Τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 24 να ταυτίζονται με τα περιμετρικά όρια της πολυγωνικής οντότητας 12.

ΟΠΟΥ:

..................................................

 

Επειδή δεν βλέπω κάποια σκέψη στο παραπάνω ερώτημα μου,  υποψιάζομαι οτι δεν έχει κάνει κάποιος ΔΓΜ για διόρθωση ορίων, αλήθεια δεν έχει κάνει κάποιος?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μανόλη εδώ να φανταστείς συμβολαιογράφος μου είπε ότι δεν της φέρνουν τοπογραφικά με ημερομηνίες μετά τον Ιούλιο του 2018 για να αποφύγουν την ηλεκτρονική ανάρτηση και το αποδεικτικό και  μέχρι πρόσφατα δεν είχε λάβει ποτέ αποδεικτικό υποβολής για να το μνημονεύσει σε συμβολαιογραφικές πράξεις. Όμως, κάποιοι συνάδελφοι στο παρόν νήμα έχουν μιλήσει για ΔΓΜ οπότε ίσως κάποιος μπορεί να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα συναδερφοι

εχω μια απορια δεν ξερω αν ειναι το σωστο νημα ,   εχω καταθεσει ενα τοπογραφικο διαγραμμα στο συστημα  και εχω κανει λαθος την ημερομηνια συνταξης , ξαναμπαινω στο συστημα και παταω επεξεργασια  αλλαζω την ημερομηνια αλλα ποτε δε κανει save , κανω κατι λαθος ? η απλα δε γινεται ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.