Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Αν έχεις οριστικοποιήσει και εκδώσει αποδεικτικό ηλεκτρονικής υποβολής δεν γίνεται επεξεργασία. Θα κάνεις νέα υποβολή και δεν θα χρησιμοποιηθεί ο ΚΗΔ της πρώτης ανάρτησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/7/2019 at 10:34 ΠΜ, Raniak20 said:

Από την Παρασκευή προσπαθώ και τιποτα.....

Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα να συνδεθώ και να κάνω δουλεία, γενικά κολλάει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

(1) Όταν έχουμε περίπτωση οικοπέδου σε οριοθετημένο οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων (όροι δόμησης βάσει ΦΕΚ 181/Δ/85) και αναγράφουμε ότι το οικόπεδο είναι άρτιο και θα καταστεί οικοδομήσιμο μετά την πράξη παραχώρησης σε κοινή χρήση εδαφικού τμήματος (προς απόκτηση του ημιπλάτους 2 μ όπως ορίζει ο νόμος) είμαστε υποχρεωμένοι αν δεν γίνει παραχωρητήριο συμβόλαιο (δηλαδή μπορεί ο ιδιοκτήτης να μην παραχωρήσει σήμερα ή και για χρόνια αν δεν επιθυμεί να οικοδομήσει) να εντάξουμε το προς παραχώρηση και το απομένον τμήμα στο layer topo_prop_new όπως έχουμε συζητήσει ξανά στο παρελθόν για το layer αυτό?

(2) Στο layer Bld εντάσσονται όλα τα δομικά στοιχεία του κτιρίου, πχ προστεγάσματα, εξωτερικές κλίμακες κλπ ή μόνο το περίγραμμα των τοίχων του, που αυτό εχει εμβαδομετρηθεί ως επιφάνεια κλειστών χώρων;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παύλο, όσο αφορά το (1) ξεκάθαρα όχι. Θα είναι σφάλμα να βάλεις σε layer τμήμα που μπορεί να παραχωρηθεί στο μέλλον. Μόνο το topo_prop με το περίγραμμα του μεταβιβαζόμενου. Για το (2) πιο σωστό θεωρώ το περίγραμμα των κλειστών δομημένων χώρων και όχι άλλες κατασκευές. Αν η κάλυψη διαφοροποιείται στους ορόφους προσωπικά βάζω την κάλυψη (χωρίς τους ημιυπαίθριους). Δεν νομίζω πάντως ότι έχει μεγάλη σημασία για το Κτηματολόγιο αυτό.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση στο ερώτημά μου. Η δική μου γνώμη ταυτίζεται με όσα αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω τοπογραφικό για συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης τμήματος σε κοινή χρήση εντός σχεδίου λόγω ρυμοτόμησης τμήματος πρασιάς. Κάνω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε στο περίπου. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα στο αρχικό οικόπεδο αβγδα ρυμοτομείται το τμήμα αβζεα

Βάζω στο dxf μου μια polyline το περίγραμμα αβγδα με layer topo_prop και άλλη μία polyline το περίγραμμα εζγδε με layer topo_prop_new ? Χρειάζονται και τα δύο layers ? 

Επίσης χρειάζεται και το layer bound_unimpl στο όριο της ρυμοτόμησης ?

Drawing2-Model.thumb.jpg.9a6c2229b1b5f38c6c21f69e58ab4292.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Στο αρχικό οικόπεδο έχεις υποχρεωτικά BOUND_IMPL & BOUND_UNIMPL (ανάλογα με το τι υπάρχει)

Επίσης και TOPO_PROP (ως σύνθεση των ανωτέρω)

Το ρυμοτομούμενο με DBOUND_RYM (κλειστή Plolyline)

Το απομένον με TOPO_PROP_NEW

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη γνώμη ότι και το ρυμοτομούμενο τμήμα α-β-ε-ζ-α θα πρέπει να μπει στο layer topo_prop_new, ενώ μόνο το τμήμα ε-ζ πρέπει να ενταχθεί στο DBOUND_RYM (ρυμοτομική γραμμή).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά το DBOUND_RYM πατάει μόνο στη ρυμοτομική γραμμή και όχι άλλου είδους γραμμές (πχ αρχικό όριο ιδιοκτησίας). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.