Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 22/7/2019 at 11:10 ΠΜ, Manolis gon said:

Επειδή δεν βλέπω κάποια σκέψη στο παραπάνω ερώτημα μου,  υποψιάζομαι οτι δεν έχει κάνει κάποιος ΔΓΜ για διόρθωση ορίων, αλήθεια δεν έχει κάνει κάποιος?

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω σε ένα ΔΓΜ και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι η λογική του συστήματος...
Αν κατάφερες να το λύσεις, θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Σε γήπεδο εκτός οικισμού, στο οποίο υπάρχει πρόσωπο σε αγροτική οδό  (χωματόδρομο) η οποία δεν είναι αναγνωρισμένη, θα τη δείξω στο dxf (text στο layer 'road' ως 'αγροτική οδός")ή δεν την αναγράφω καθόλου? Στη δήλωση δεν την έχω λάβει υπόψιν (σα να μην έχει καθόλου πρόσωπο το γήπεδο).

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα

Αν δεν περιγραφει το συμβολαιο "με ορια...ανατολικα με αγροτικο δρομο" αλλά με "αλλη ιδιοκτησια,"

τοτε εχεις μια δουλεια διελευσης σε βαρος  σου

[εφοσον αποδειξεις οτι αυτη ανηκει στο δικο σου γηπεδο και οχι στον διπλανο...]

Ειδες τους τιτλους?

Εκανες εφαρμογη?

 

Link to comment
Share on other sites

Το συμβόλαιο που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης είναι αγοραπωλησία του 2007, το οποίο αναφέρει το όριο ως αγροτική οδό. Θα μπορούσε όμως κάλλιστα να είναι λάθος/παράβλεψη του συναδέλφου που συνέταξε το τοπογραφικό του συμβολαίου.

Η ερώτηση, για να την απλοποιήσω, είναι η εξής:

- Εκτός οικισμού, έχουμε πρόσωπο σε χωματόδρομο, ο οποίος φαίνεται και στους χάρτες ΓΥΣ (δηλαδή δεν είναι ένας δρόμος που ανοίχτηκε πρόσφατα), και για τον οποίο δε γνωρίζουμε αν προϋφίσταται του 1923 ή είναι δρόμος που έχει τεθεί σε κοινή χρήση με οιανδήποτε νόμιμο τρόπο. Για να το πω πιο απλά, είναι ένας δρόμος που χρησιμοποιούν οι άνθρωποι για να πάνε στο χωράφι τους. Στο τοπογραφικό που υποβάλλουμε ηλεκτρονικά, στο layer 'Road', αναφέρουμε τον εν λόγω δρόμο και αν ναι, ως αγροτική οδό ή ως χωματόδρομο? Αγροτικές οδούς αναφέρουμε μόνο τις αναγνωρισμένες 'επίσημα' ως κοινόχρηστες?

Να συμπληρώσω πως παρόλο που το ερώτημα ακούγεται απλό, έχω πάρει πολλές διαφορετικές απαντήσεις από συναδέλφους.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

χωματοδρομος ειναι "ιδιοτητα" με βαση τον τροπο κατασκευης

[θα μπορουσε να ηταν ασφαλτοδρομος το 2007  που εγινε το συμβολαιο ή χωματοδρομος τοτε και μετεπειτα ασφαλτοδρομος.....]

Ομως:
Παραμενει μια αγροτικη οδος, σαν συνορο ενος αγρου, προφανως μη χαρακτηρισμενος σαν προ 23.

Παλι αγροτικη οδος θα ηταν ακομα και αν ειχε δημιουργηθει προ 23, αλλά η σωστη ονοματοδοσια που απαιτει το Δ 270 ειναι

 1«α) Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

 Αν εχεις 4 στρ. πριν τον ν. 3212, δεν σε απασχολει η ονοματοδοσια του δρομου, αφου ισχυει η παρεκλιση.

Εκτος εάν θελεις να   αποδειξεις,  οτι  ηταν προ 23   οπότε θα μπορουσες να   κατατμήσεις και να παρεις  αρτιοτητες στα 4 στρ. με "προσωπα" πλατους 25 μ. σε αυτον. 

ερωτημα

τι γραφει η δηλωση του ν. 651 στο συμβολαιο του 2007?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση. Εσύ, έχοντας έναν τέτοιο δρόμο στο τοπογραφικό σου, στην ηλεκτρονική υποβολή του, θα τον κατονομάσεις ως 'αγροτική οδός' στο layer 'Road'? Ένας συνάδελφος μου είπε πως ναι, τον αποτυπώνει στο dxf που ανεβάζει στο σύστημα. Ένας άλλος μου είπε πως όποιοι δεν είναι αναγνωρισμένοι επίσημα ή προϋφιστάμενοι του '23, δεν είναι υποχρέωσή σου να τους δείξεις στο dxf, αλλά τους δείχνεις στο pdf.

Link to comment
Share on other sites

εμενα -και εσενα- ενδιαφερει η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα του αγρου,

που εξαρτωνται  απο το εμβαδον, το ετος δημιουργιας του αγρου και τον χαρακτηρισμο του δρομου.

Τα υπολοιπα αφορουν άλλα -μαλλον διαδικαστικα- θεματα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/7/2019 at 5:29 ΜΜ, SUBARAKIS said:

Μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα.Πως το λύσατε (αν σας έτυχε)

Καλησπέρα,

Είχα το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα μετατρέποντας όλες τις ονομασίες των layers σε κεφαλαίους λατινικούς χαρακτήρες (όχι ελληνικά και πεζά)

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ. 

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.