Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Η συγκεκριμένη γραμμή ΔΕΝ πρέπει να είναι εκτός των ορίων των περιγραμμάτων του κτηματολογίου, επειδή απεικονίζει τη γραμμή (όριο) κατάτμησης για τη β.δ. του Ε.Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, JOHNYMAL said:

Καλησπέρα σας σε ΔΓΜ για εγραπτέα πράξη μου εμφανίζει το παρακάτω σφάλμα 

 
      • Τα παρακάτω επίπεδα είναι εκτός των ορίων / υπερκαλύπτουν τα PST_KAEK πολύγωνα:
        • •   Layer LINE_XM

Την γραμμή line xm την βάζουμε πάνω στην πλευρά του pst_kaek που θα ''μετακινηθεί'' και θα αλλάξει ή στο τμήμα που παίρνουμε και δίνουμε αντίστοιχα

Γιατί αναφέρει ότι υπερκαλύπτει το pst_KAEK

 

Η LINE_XM είναι ανοικτή polyline που αρχίζει από σημείο της κλειστής polyline PST_KAEK και χωρίς να πατάει γραμμικά καθόλου πάνω σε αυτή κλείνει σε ένα δεύτερο σημείο της. 

 

6 ώρες πριν, netmin909 said:

Εμένα δεν μου έχει τύχει ιδιοκτήτης που θέλει να τα διορθώνει όλα. Όλοι θέλουν να διορθώσουν τα χοντρά, έτσι ώστε να εκδοθεί η άδεια.

Στο τέλος καταλήγεις, με βάση τα παραπάνω, σε 2 τοπογραφικά.

Ένα της διόρθωσης και ένα της αδείας, που περιγράφουν διαφορετικό ακίνητο, υπογεγραμμένα από τον ίδιο μηχανικό.

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. To διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών δεν είναι ακριβώς τοπογραφικό διάγραμμα. Εξάλλου μπορεί και να μην γίνουν από το κτηματολόγιο δεκτές όλες οι προτεινόμενες μεταβολές. Συνεπώς, μπορείς να ζητήσεις τη μεταβολή της πλευράς που έχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ ΚΤΔ και υφιστάμενης κατάστασης και μετά εφόσον είσαι σε ανεκτές αποκλίσεις στις άλλες πλευρές, να πας να ζητήσεις άδεια με το τοπογραφικό που απεικονίζει την πραγματική κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2019 at 11:57 ΠΜ, zoekon said:

Καλημέρα σας, έχω μια περίπτωση ΔΓΜ που συνορεύει με δρόμο στον οποίο έχει αποδοθεί ΚΑΕΚ. Το γεωτεμάχιο αίτησης ανταλλάσει εδαφικά τμήματα με τον εν λόγω αγροτικό δρόμο. Κατά την ηλεκτρονική υποβολή του αρχείου dxf  μου βγάζει το μήνυμα "τα όρια του PST_KAEK δεν ταυτίζονται με τα όρια του DGM_PROP_FINAL" και το πρόβλημα εντοπίζεται στο όριο με τον δρόμο που εγώ τον έχω βάλει ως ROAD με ανοιχτή γραμμική οντότητα ενώ απο ότι καταλαβαίνω, το σύστημα το θέλει σαν κλειστή γραμμική οντότητα με layers PST_KAEK και DGM_PROP_FINAL σαν συνορεύον εμπλεκόμενο ΚΑΕΚ. Είναι όντως έτσι? Ρωτάω γιατί ο δρόμος είναι πολύ μεγάλος σε μήκος και αριθμό σημείων. Χρειάζεται να απεικονιστεί όλη του η έκταση, ενώ συνορεύει με το γεωτεμάχιο αίτησης μόνο για λίγα μέτρα? 

Καλησπέρα,

έχει κανείς απάντηση σε αυτό; αντιμετωπίζω ίδια περίπτωση όπου το Κ.Δ. δε μου δίνει συντεταγμένες προφανώς για όλο το πολύγωνο της οδού παρα 3-4 συντεταγμένες οπότε δε μπορώ να το αποτυπώσω ολόκληρο στο σχέδιο και άρα δε μπορώ να δημιουργήσω κλειστό πολύγωνο στo DGM_PROP_FINAL για την χωρική μεταβολή που θα επέλθει στα όρια της οδού. Υπάρχει λύση σε αυτό; το πρόβλημα είναι καθαρά τεχνικό.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα, έχω μία περίπτωση που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Στο φωτογραφία 1, απεικονίζονται 2 ΚΑΕΚ. Στην φωτογραφία 2  απεικονίζεται το πως πρέπει να διορθωθούν αυτά τα ΚΑΕΚ σύμφωνα με τους τίτλους.

Ουσιαστικά απο οριζόντια "έρχονται" κάθετα και περισσεύει και μία λωρίδα στο δυτικό  άκρο.

Ο πελάτης μου έχει το 100%  τους ενός και το 50% του άλλου.

Προσπαθώ να τα "χωρέσω"  και τα δύο σε μια χωρική μεταβολή, σύμφωνα με την επιθυμία του δικηγόρου. Πιστεύεται ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό?

Στην αρχή πίστευα ότι γίνεται αλλά τώρα βλέπω ότι τα Αrea_D τους ενός, είναι Αrea_A του άλλου και κόλλησα.

Μήπως η σωστή αντιμετώπιση είναι να κάνω 2 ΚΗΔ, ένα για κάθε ακίνητο που απλά θα ταυτίζονται με ως προς τα νέα όρια (DGM_PROP_FINAL), στην κοινή τους πλευρα?

 

 

 

1.JPG

2.JPG

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, netmin909 said:

Μήπως η σωστή αντιμετώπιση είναι να κάνω 2 ΚΗΔ, ένα για κάθε ακίνητο που απλά θα ταυτίζονται με ως προς τα νέα όρια (DGM_PROP_FINAL), στην κοινή τους πλευρα?

Ο δικηγόρος αυτό που νομίζει είναι ότι επειδή το ΔΓΜ (το εκτυπωμένο σχέδιο) αφορά και τα 2 θα μπορούσε να βγει σε 1.

Όμως όπως ο ίδιος απάντησες, αυτό δεν έχει καμία σχέση με την ηλεκτρονική εφαρμογή, και ναι, θέλει 2 ΚΗΔ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλει 2 ΚΗΔ ;  Με το ΔΓΜ δεν διορθώνονται μόνο τα όρια του αιτούντος γεωτεμαχίου αλλά και των επηρεαζομένων ομόρων γεωτεμαχίων. Με ένα ΔΓΜ την κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Το αποτέλεσμα μετράει.

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, MONOS said:

Γιατί θέλει 2 ΚΗΔ ;  Με το ΔΓΜ δεν διορθώνονται μόνο τα όρια του αιτούντος γεωτεμαχίου αλλά και των επηρεαζομένων ομόρων γεωτεμαχίων. Με ένα ΔΓΜ την κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Το αποτέλεσμα μετράει.

Με ένα δεν βγαίνει. Θα πρέπει να έχει Area D για το γεωτεμάχιο 1 και area D για το γεωτεμάχιο 2. Μέρος του Αrea D θ του ενός θα είναι Area A για το άλλο.

Θα γίνει μπέρδεμα με τα πινακάκια.

Νομίζω με 2 ΚΗΔ, για κάθε ένα γεωτεμάχιο αίτησης είναι πιο εύκολο.

Απλά δεν ξέρω αν μπορεί να τα βάλει σε ένα δικόγραφο.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, netmin909 said:

Με ένα δεν βγαίνει. Θα πρέπει να έχει Area D για το γεωτεμάχιο 1 και area D για το γεωτεμάχιο 2. Μέρος του Αrea D θ του ενός θα είναι Area A για το άλλο.

Θα γίνει μπέρδεμα με τα πινακάκια.

Νομίζω με 2 ΚΗΔ, για κάθε ένα γεωτεμάχιο αίτησης είναι πιο εύκολο.

Απλά δεν ξέρω αν μπορεί να τα βάλει σε ένα δικόγραφο.

Μα ένα από τα δύο θα δηλώσεις ως αιτών γεωτεμάχιο και με τη μεταβολή θα διορθωθούν όλα. Έστω στο πάνω σχήμα (κτηματολόγιο) το (1) το αριστερό και το (2) το δεξιό. Βάζεις το (1) ως αιτών γεωτεμάχιο και έχεις ένα κλειστό AREA_A για τη λωρίδα αριστερά και ένα δεύτερο κλειστό AREA_A πάνω που θα πάει στο γεωτεμάχιο (2). Τέλος έχεις δεξιά ένα κλειστό AREA_D που θα προστεθεί από το (2) στο (1) και τελείωσες. Με τα πινακάκια τί πρόβλημα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω τώρα και θα επανέρχομαι αν παρουσιαστεί κανά πρόβλημα

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.