Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Η συμβολαιογράφος προσπαθεί να προστατέψει την δουλειά της αλλά κυρίως και το συμφέρον του πελάτη και έχει απόλυτο δίκιο που σου ζητάει να προσθέσεις την δήλωση περί δασικών. Κια δια νόμου, νομίζω, είναι πλέον υποχρεωμένη. Ζήτα την αμοιβή σου για την επικαιροποίηση του τοπογραφικού που θα κάνεις (στην ουσία έχεις μόνο να ελέγξεις τα δασικά από ότι κατάλαβα), κάνε την ψηφιακή υποβολή και δώσε της το ΚΗΔ και την βεβαίωση 4497/2017 αν τυχόν χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με λίγα λόγια θέλει επικαιροποιημενο τοπογραφικό.. Δεν μπορεί να συντάξει την δικαιοπραξια με τοπογραφικο του 2017 στη συγκεκριμένη περιοχη. Νέα αυτοψία στο ακίνητο, και νέα σύνταξη τοπογραφικου για να συμπεριελαβεις όλα τα παραπάνω, και φυσικά νέα ημερομηνία τοπογραφικου και νέα πληρωμή από τον πελάτη. 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε , σου ζητήθηκε να κάνεις μια δουλειά το 2017. Την έκανες με το τι ίσχυε τότε , την παρέδωσες και δεν έχεις καμμιά άλλη υποχρέωση.
Το 2020 οι προδιαγραφές άλλαξαν και σωστά η συμβολαιογράφος ζητά τροποποιημένο τοπογραφικό.
Αυτό είναι πρόσθετη εργασία που δεν υποχρεούσαι να την αναλάβεις

ΑΝ ΘΕΣ να αναλάβεις , τους δίνεις τιμή για  τις συμπληρωματικές εργασίες που απαιτούνται και προχωράς,
ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ , δικαίωμά σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, ntanos said:

Η συμβολαιογράφος προσπαθεί να προστατέψει την δουλειά της αλλά κυρίως και το συμφέρον του πελάτη και έχει απόλυτο δίκιο που σου ζητάει να προσθέσεις την δήλωση περί δασικών. Κια δια νόμου, νομίζω, είναι πλέον υποχρεωμένη. Ζήτα την αμοιβή σου για την επικαιροποίηση του τοπογραφικού που θα κάνεις (στην ουσία έχεις μόνο να ελέγξεις τα δασικά από ότι κατάλαβα), κάνε την ψηφιακή υποβολή και δώσε της το ΚΗΔ και την βεβαίωση 4497/2017 αν τυχόν χρειάζεται.

 

24 λεπτά πριν, ethan said:
Με λίγα λόγια θέλει επικαιροποιημενο τοπογραφικό.. Δεν μπορεί να συντάξει την δικαιοπραξια με τοπογραφικο του 2017 στη συγκεκριμένη περιοχη. Νέα αυτοψία στο ακίνητο, και νέα σύνταξη τοπογραφικου για να συμπεριελαβεις όλα τα παραπάνω, και φυσικά νέα ημερομηνία τοπογραφικου και νέα πληρωμή από τον πελάτη. 

 

23 λεπτά πριν, avgoust said:

Συνάδελφε , σου ζητήθηκε να κάνεις μια δουλειά το 2017. Την έκανες με το τι ίσχυε τότε , την παρέδωσες και δεν έχεις καμμιά άλλη υποχρέωση.
Το 2020 οι προδιαγραφές άλλαξαν και σωστά η συμβολαιογράφος ζητά τροποποιημένο τοπογραφικό.
Αυτό είναι πρόσθετη εργασία που δεν υποχρεούσαι να την αναλάβεις

ΑΝ ΘΕΣ να αναλάβεις , τους δίνεις τιμή για  τις συμπληρωματικές εργασίες που απαιτούνται και προχωράς,
ΑΝ ΔΕ ΘΕΣ , δικαίωμά σου.

Θερμά ευχαριστώ σας. Έχω την ίδια άποψη, απλά αναζητώ μήπως κι ισχύει κάτι που δεν ξέρω. Καλό σας απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Άλλαξε συμβολαιογράφο....

 

Η Καλύτερη ιδέα. Μα είναι επιλογή του πελάτη... Άστα... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πεις στον πελάτη ότι, θέλεις π.χ. 1000 ευρουδάκια extra για την επικαιροποίηση του τοπογραφικού κ.λπ., να δεις πως θα ψάξει και θα ρωτήσει 15 συμβολαιογράφους.....

 

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επαναλαμβάνω πως από όσο ξέρω οι συμβολαιογράφοι οφείλουν να ζητάνε την δήλωση δασικών σε περιοχές με κυρωμένους δασικούς χάρτες, διότι αν συνταχθεί συμβόλαιο που μεταβιβάζει δασικό τμήμα υπάρχει ποινή ακυρότητας. Δείτε το παρακάτω link.

https://www.notarius.gr/uploads/egiklioi2017/Anakoinosi_SESSE_Meletes_gia_dasi-dasikous_xartes.pdf

Έχω την εντύπωση πως έχει δίκιο δια νόμου, και αν βρεθεί συμβολαιογράφος που δεν ζητεί τέτοια δήλωση θα είναι αυτός που παρανομεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αμέ, γιατί όχι.... Αφού στην όποια προσφορά του όποιου άλλου μηχανικού δεν συμπεριλαμβάνεται η "πρωτόλεια" εργασία του.....

 

P.S.

Όταν κάποιος είναι "ανταγωνιστικός" δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από το "συναγωνισμό"..... Ίσα ίσα που μπορεί να τον "χρησιμοποιήσει" καταλλήλως για επιβεβαίωση κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.