Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Δοκιμάζοντας το πρώτο τοπογραφικό (...), αν μπορείτε διευκρινίστε μου τα εξής:

1. Το ψηφιακά υπογεγραμμένο pdf, μπορείο να περιέχει φωτογραφίες (αποσπάσματα χαρτών);

2. Το dxf μπορεί/πρέπει να περιέχει φωτογραφίες;

3. Μαζί με τα δύο αυτά αρχεία, υποβάλλεται κάποιο άλλο αρχείο και ποίο;

4. Υπάρχει κάποιο άλλο σημείο προσοχής; (μη με παραπέμψετε στο...καλογραμμένο εγχειρίδιο).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και γω τώρα το κοιτάω αλλά νομίζω το ζουμί είναι στο τεύχος προδιαγραφών το οποίο προτείνω να διαβάσεις γιατί όλα τα άλλα βοηθητικά αρχεία της Υπηρεσίας είναι συνοδευτικά του. Ορίζει πως το DXF είναι κυρίως για διανυσματική (και άλλη) πληροφορία βάσει σαφών τυποποιημένων layer αλλά και στηρίζεται στην κρίση σου για οτιδήποτε άλλο προσθέσεις (το αφήνει σχεδόν εντελώς ανοιχτό για το πού μπορείς να φτάσεις) και το PDF("εικόνα") είναι εκείνο που κοινώς ξέρουμε ως αναλογικό έγγραφο που συνοδεύει πράξεις.

Νομίζω ότι η απλή ουσία είναι ότι πρέπει να κάνεις τη δουλειά που θα έπρεπε να κάνεις πάντα με τις ελευθερίες και περιορισμούς που είχες πάντα αλλά με τη διαφορά ότι οτιδήποτε δεις στον Πίνακα 1 με τον τρόπο που οι προδιαγραφές περιγράφουν  θα πρέπει να το συμπεριλάβεις στο DXF με τον τρόπο που ορίζουν οι προδιαγραφές.

Edited by curzondax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, maroudas said:

Συνάδελφοι καλησπέρα. Δοκιμάζοντας το πρώτο τοπογραφικό (...), αν μπορείτε διευκρινίστε μου τα εξής:

1. Το ψηφιακά υπογεγραμμένο pdf, μπορείο να περιέχει φωτογραφίες (αποσπάσματα χαρτών); Τα πάντα

2. Το dxf μπορεί/πρέπει να περιέχει φωτογραφίες; ΟΧΙ. Και για να μη μπερδεύεσαι, θα σου πρότεινα να περιέχει μόνο τα απολύτως απαραίτητα στοιχεία 

3. Μαζί με τα δύο αυτά αρχεία, υποβάλλεται κάποιο άλλο αρχείο και ποίο; Το .dxf πάει μαζί (zip) με το συνοδευτικό του .pdf  Διάβασε πολύ προσεκτικά τις οδηγίες!!!

4. Υπάρχει κάποιο άλλο σημείο προσοχής; (μη με παραπέμψετε στο...καλογραμμένο εγχειρίδιο).

Ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, polytelik said:

Καλημέρα. Μήπως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος γιατί μου εμφανίζει αυτό το σφάλμα όταν όλα τα υπόλοιπα είναι εντάξει;

Χωρίς τίτλο.jpg

Προσωρινό σφάλμα του συστήματος,λογικά θα το έχεις ξαναδοκιμάσει και θα στο έκανε δεκτό

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, maroudas said:

Συνάδελφοι καλησπέρα. Δοκιμάζοντας το πρώτο τοπογραφικό (...), αν μπορείτε διευκρινίστε μου τα εξής:

1. Το ψηφιακά υπογεγραμμένο pdf, μπορείο να περιέχει φωτογραφίες (αποσπάσματα χαρτών);

2. Το dxf μπορεί/πρέπει να περιέχει φωτογραφίες;

3. Μαζί με τα δύο αυτά αρχεία, υποβάλλεται κάποιο άλλο αρχείο και ποίο;

4. Υπάρχει κάποιο άλλο σημείο προσοχής; (μη με παραπέμψετε στο...καλογραμμένο εγχειρίδιο).

Ευχαριστώ!

Καλημέρα, 

1. Το pdf μπορεί να περιέχει τα πάντα, όπως και το εκτυπωμένο Τοπογραφικό που παραδίδεις στο τέλος. Εγώ μάλιστα, προσθέτω σαν εικόνα και την σφραγίδα μου, πέραν της ψηφιακής υπογραφής.

2. Στο dxf επειδή υπάρχει περιορισμός μεγέθους (αν θυμάμαι καλά 5-6 mb) δεν χωράνε συνήθως συνημμένες εικόνες (ειδικά τα ρυμοτομικά είναι μεγάλα αρχεία). Προσωπικά, αφού φτιάξω το pdf, γυρνάω στο αρχείο dwg, σβήνω όλες τις συνημμένες εικόνες και το αποθηκεύω σαν dxf έκδοσης 2004 (είχα παρατηρήσει πως μόνο έτσι ανεβαίνει, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι). Προσοχή, μην "χάσεις" το αρχικό σου dwg με τις συνημμένες εικόνες και πρέπει να τις προσθέσεις ξανά.

3. Στο σύστημα θα υποβάλλεις: α) το pdf με την ψηφιακή σου υπογραφή και β) ένα αρχείο .zip (προσοχή όχι 7zip ή rar - εκτός αν επίσης έχει αλλάξει κάτι) το οποίο θα έχει μέσα δυο αρχεία, το dxf του βήματος 2 και ένα pdf με το hash code του αρχείου dxf ψηφιακά υπογεγραμμένο και αυτό (υπάρχουν οδηγίες για το πως το βρίσκεις το hash_code στα εγχειρίδια)

4. Όταν τα υποβάλλεις, μην ξεχάσεις να γυρίσεις στο αρχείο dwg και να προσθέσεις την δήλωση με τον ΚΗΔ και την ημερομηνία υποβολής πριν το εκτυπώσεις.
 

Edited by Polytexnitis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Polytexnitis said:

το αποθηκεύω σαν dxf έκδοσης 2004 (είχα παρατηρήσει πως μόνο έτσι ανεβαίνει, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι)

Αν δεν κάνω λάθος αντέχει μέχρι v2013 όταν το δοκίμαζα προχθές. Δεν παίρνει την v2018 σίγουρα (που είναι και η τελευταία στο acad 2020).

Στις προδιαγραφές αναφέρουν "οτιδήποτε ≥ v2004" το οποίο είναι κάπως χαζομάρα δήλωση αφού δεν ελέγχουν την Autodesk.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Σε περίπτΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ_ΕΚΤΟΣ_ΣΧΕΔΙΟΥ-Model.pdfωση αγρού παλιάς ιδιοκτησίας (1,2,3,4,1) όταν πρόκειται για αγορ/σία διαιρετού τμήματος αυτού (Α,Β,Γ,Δ,Α) ποια layer βάζω ακριβώς και που;  έχω μπερδευτεί. 

Link to comment
Share on other sites

Στο γήπεδο 1,2,3,4 θα μπουν τα layer BOUND_IMPL, BOUND_UNIMPL και TOPO_PROP. Στα νέα γήπεδα που θα δημιουργηθούν μετά την κατάτμηση θα μπουν κλειστά πολύγωνα TOPO_PROP_NEW.

Αν έχεις κτηματολόγιο θα πρέπει να φτιάξεις και ένα ΔΓΜ πράξης, που πλην των ανωτέρω θα προσθέσεις τα layer PST_KAEK, LINE_XM και DGM_PROP_FINAL 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου ΜΟΝΟS.

η αγορ/σια και το τοπογραφικό γενικότερα αφορά μόνο το ΑΒΓΔΑ τμήμα, πως θα ξεχωρίσει το τμήμα για το οποίο αναφέρομαι από την στιγμή που θα κάνω κλειστά πολύγωνα topo_prop_new και για τα τρία τμήματα; βασιζόμενοι μόνο στο PDF του τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.