Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Πάντως, συνάδελφοι είναι απαράδεκτο αυτό που γίνεται με το ζήτημα αυτό. Έχει αναφερθεί πολλές φορές από συναδέλφους. Δηλαδή θα μυρίσουμε τα νύχια μας ότι το πρόβλημα δεν είναι από το αρχείο μας αλλά από το κτηματολόγιο; 

Θα μπορούσαν να έχουν ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα ή στην τελική να εμποδίζεται εξ αρχής η όποια υποβολή (πχ λόγω εργασιών ή για όποιο άλλο λόγο) ώστε να μην ταλαιπωρούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους, σε έλεγχο dxf  βγάζει μήνυμα "μη έγκυρο lwpolyline στο layer topo_prop". Το σχέδιο για τεστ έχει μόνο δύο layer bound_impl και topo_prop. Γνωρίζει κάποιος που οφείλεται το λάθος αυτό?

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Dudu1993 said:

Είναι κλειστό το lwpolyline σου στο topo_prop ?

Ναι είναι, για επιβεβαίωση το βλέπω και με την εντολή list. Παρατήρησα πως δεν δέχεται το dxf  λόγω των πολλών κορυφών του κλειστού polyline του topo_prop. Έχω 70 κορυφές. Αν τις μειώσω περνάει από τον έλεγχο. Είναι άραγε bug και άδικα ταλαιπωρούμαι?  

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το πρόβλημα σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι κάποιες κορυφές συμπίπτουν ή ότι κάποιες πλευρές είναι σχεδιασμένες παραπάνω από μία φορά. Αν στο AutoCAD τσιμπήσεις την polyline και στα propeties δεν αναγράφεται επιφάνεια, τότε υπάρχει ένα από τα παραπάνω θέματα. 

Επίσης η polyline δεν πρέπει να έχει elevation.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω το εξής πρόβλημα,

θέλω να κανω 3 χωρικές μεταβολές σε 3 όμορα ακίνητα του ίδιου ιδιοκτήτη που αγοράστηκαν σε διαφορετικό χρόνο.

Τα γήπεδα είναι εντός ανοχής ως προς το εμβαδό αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά στις πλευρές.

Αν ακολουθήσω τη λογική κάνω ξεχωριστές χωρικές για το κάθε γήπεδο έχω το πρόβλημα ότι σε κάθε μια χωρική διορθώνω το γεωτεμάχιο της αίτησης αλλά τα όμορα που μπαίνουν στο DGM_PROP_FINAL είναι διαφορετικά σε κάθε περίπτωση.

Δηλαδή στην χωρική του γηπέδου Α, το ομορο Β έχει ένα σχήμα με βάσει του τι απομένει από τα AREA_A και AREA_D.

Στην χωρική του γηπέδου Β διορθώνω το σχήμα του αλλά το όμορο Α δεν ταυτίζεται με το σχήμα που έδωσα στην προηγούμενη χωρική λόγω του ίδιου προβλήματος.

Υπάρχει δυνατότητα να γίνει ενιαία χωρική μεταβολή και για τα 3 ακίνητα ώστε να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Τεχνικά είναι εύκολο αλλά από νομικής πλευράς είναι εφικτό;

 

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση δόθηκε απο την Κτηματολόγιο και είπαν ότι ναι γίνεται χωρική μεταβολή ταυτόχρονα για παραπάνω του ενός ακίνητα.

Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να ολοκληρωθεί πρώτα η μία αίτηση και μετά να γίνει η δεύτερη κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, giorgosv said:

Η απάντηση δόθηκε απο την Κτηματολόγιο και είπαν ότι ναι γίνεται χωρική μεταβολή ταυτόχρονα για παραπάνω του ενός ακίνητα.

Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να ολοκληρωθεί πρώτα η μία αίτηση και μετά να γίνει η δεύτερη κλπ.

Επειδή έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση μπορείς να μας παραθέσεις την απάντηση του Κτηματολογίου;

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Polytexnitis said:

Επειδή έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση μπορείς να μας παραθέσεις την απάντηση του Κτηματολογίου;

Δεν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο στην απάντηση για να παραθέσω.

Ήταν απλή απάντηση ότι ναι γίνεται χωρική μεταβολή ταυτόχρονα σε 2-3 ακίνητα με μια αίτηση. Η άλλη περίπτωση είναι χρονοβόρα γιατί πρέπει να περιμένουμε την πρώτη καταχώριση για την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.